• <

Zmienne wiatry w branży morskiej energetyki wiatrowej. Chiny przodują

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Zmienne wiatry w branży morskiej energetyki wiatrowej. Chiny przodują

Partnerzy portalu

W najnowszym raporcie dotyczącym  rynku energetyki wiatrowej, TGS, wiodący światowy gracz na rynku energii odnawialnej podał, że szacunkowy globalny cel to uzyskiwanie ponad 800 GW rocznej mocy produkowanej w elektrowniach wiatrowych. Takie dane podaje we wstępie do Market Overview Report firma analityczna 4C Offshore. Chiny przodują w instalacjach, ale to morza wokół Wielkiej Brytanii są najbardziej atrakcyjne dla rozwoju pływających farm wiatrowych.

Dane opierają się analizie informacji niejawnych oraz oficjalnych danych uzyskanych z każdego kraju planującego rozwój morskiej energii wiatrowej. Pomimo niedawnych korekt w dół planowanych inwestycji, to zakłada się wzrost  instalacji i dostaw energii z morskiej energii wiatrowej do 2035 roku. Analitycy 4C Offshore zapowiadają ciągły wzrost potencjału branży MEW

TGS, globalny dostawca danych i analiz dotyczących energii, opublikował swój najnowszy raport dotyczący przeglądu rynku, który oparty jest na badaniach rynkowych 4C Offshore. Przedmiotem badań są realizacje, plany inwestycyjne i aukcje. "Ta wszechstronna analiza pozwala na wczesną ocenę globalnej branży morskiej energetyki wiatrowej na drugą połowę 2024 roku", zauważa Chloe Emanuel z TGS, 4C Offshore. Wyjaśnia, że wnioski z analiz rynkowych  odwołują się informacji zawartych w zeszłorocznym raporcie, który przewidywał rekordowy rok aukcyjny dla tego sektora. W raporcie za pierwszy kwartał analizowano, czy nadal oczekuje się, że w roku 2024 spełnią się przewidywania z połowy ubiegłego.

Po wzmożonej aktywności w zeszłym roku, harmonogram aukcji zbytu w dalszym ciągu odzwierciedla dobre perspektywy. Warto zauważyć, że raport TGS wskazuje, że w 2024 roku. w aukcjach odbioru na całym świecie ma znaleźć się w ofercie 32,9 GW mocy, przy czym w Europie planuje się otwarcie dla 24,5 GW.

7 GW w 2023 roku, 2,4 GW w 2024 roku?


W 2023 roku światowy sektor morskiej energetyki wiatrowej oddał do użytku 7 GW, a w pierwszym kwartale 2024 roku  592 MW. Na ten wynik składa się należący do Vattenfall Vesterhav Nord/Syd o mocy 344 MW, pierwszy projekt na skalę komercyjną w USA (South Fork Ørsted o mocy 132 MW) , projekt nowego portu Ishikari Bay o mocy 112 MW w Japonii i chiński statek pływający Longyuan Nanri Island o mocy 4 MW, wyliczają analitycy 4C Offshore. Ponadto w raporcie wskazano, że w 2024 roku można zanotować gwałtowny wzrost liczby korporacyjnych umów zakupu energii (power purchase agreement, PPA). Transakcje dotyczące mocy wytwórczych morskiej energetyki wiatrowej na prawie 1 GW zostały już zrealizowane w ramach kontraktów długoterminowych i oczekuje się, że popyt przedsiębiorstw na umowy PPA pozostanie wysoki, stwierdza się w raporcie.

Zauważa się, że „W pierwszym kwartale światowy przemysł charakteryzował się kilkoma znaczącymi wydarzeniami”. Niemcy ogłosiły przetargi na moc 8 GW, choć borykają się z opóźnieniami w uruchomieniu sieci energetycznych. 

Niemiecka Federalna Agencja Sieci (BNetzA) ogłosiła w lutym br. przetarg na trzy zbadane wstępnie obszary na Morzu Północnym o łącznej mocy morskiej energetyki wiatrowej wynoszącej 5,5 GW. Trzy zespoły o łącznej przewidywanej mocy wytwórczej 5500 MW położone są około 110 kilometrów na północny zachód od wyspy Borkum, granicząc z wyłączną strefą ekonomiczną Holandii (Źródło: Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna). Czasu jest już niewiele, bo oferty należy składać do 1 sierpnia 2024 roku. Wybrani oferenci otrzymają prawo do ubiegania się o zgodę Federalnej Agencji Morskiej i Hydrograficznej (BSH) na budowę morskiej farmy wiatrowej na wybranym akwenie. Ponadto będą oni uprawnieni do podłączenia planowanej farmy wiatrowej do sieci elektroenergetycznej w celu transportu wytworzonej energii na morzu. 

Gaz i wodór wspiera energetykę wiatrową


BSH przeprowadziło w imieniu BNetzA wstępne badanie lokalizacji N-9.1, N-9.2 i N-9.3, obejmujące kluczowe informacje, takie jak warunki środowiskowe na wybranych akwenach morskich. Zbadano teren budowy oraz warunki wiatrowe i oceanograficzne. Informacje te zostaną przekazane wszystkim zainteresowanym w trakcie aukcji, poinformowała BNetzA. Według Agencji zwycięscy oferenci nie muszą już sami przeprowadzać tych badań, jak ma to miejsce w przypadku obszarów, które nie zostały poddane centralnej ocenie wstępnej.

W celu stabilizacji dostaw energii dla przemysłu i gospodarstw rząd Niemiec ogłosił w czerwcu br., że jeszcze w 2024 roku ogłosi przetarg na budowę elektrowni nowej gazowej o mocy 10 gigawatów (GW). Zapowiedziano, że ma ona być gotowa na przejście na czysty wodór w ramach odchodzenia od paliw kopalnych. 

Minister gospodarki Robert Habeck powiedział niedawno, że przetargi mogą zostać rozstrzygnięte przed przerwą wakacyjną. Przedsiębiorstwa energetyczne zamierzają ubiegać się o dotacje, które Berlin zobowiązał się udzielić. Uzasadnia się to tym, że elektrownie będą uzupełniać dostawy wspierając niestabilne źródła odnawialne do czasu wtedy, gdy energia elektryczna będzie w 100% ekologiczna.

6 runda w Wielkiej Brytanii za 1 mld GPB


W Wielkiej Brytanii toczą się dyskusje na temat zbyt ostrożnego stosowania cen referencyjnych w szóstej rundzie alokacji (AR6), a w Norwegii ogłoszono zwycięzcę pierwszej w historii lokalizacji morskiej elektrowni wiatrowej i rundy aukcji dla obszaru dzierżawy Sørlige Nordsjø II – Konsorcjum Ventyr, składające się z Parkwind i Ingka Investments.

Szósta runda alokacji (AR6) programu kontraktów (CfD - Contracts for Difference) rozpoczęła się w  marcu 2024 roku. Celem rundy jest dostarczenie nowej, czystej energii i zapewnienie gospodarstwom domowym najkorzystniejszego stosunku jakości do ceny, kontynuując sukces programu CfD – stwierdza się w ogłoszeniu. 

Rząd brytyjski podkreśla, że program odniósł ogromny sukces, napędzając znaczny wzrost w brytyjskim sektorze energii odnawialnej, który „obecnie wytwarza ponad 40% naszej energii elektrycznej w porównaniu z 7% w 2010 roku”.

AR6 ma największy jak dotąd budżet ze wszystkich rund i obejmie mix technologii  odnawialnych. Przedmiotem rozwoju jest morska energetyka wiatrowa, energetyka słoneczna, energetyka wiatrowa lądowa i pozyskiwanie energii z  pływów. Dotacje podzielone zostały w ramach trzech oddzielnych puli aukcyjnych. Podkreślono, że  wygrywają najtańsze oferty. 

Budżet 6. Rundy Alokacji (AR6), wynosi ponad 1 miliard funtów i jest największym w historii budżetem wspierającym kontrakty (CfD) na energię odnawialną. - Ten znacznie zwiększony budżet odzwierciedla mile widziane uznanie przez rząd faktu, że deweloperzy morskich elektrowni wiatrowych stoją w obliczu szczególnie trudnych problemów gospodarczych i warunków rynkowych – podkreśla Energy UK ogłaszając przetarg.

Rozpoczęcie 6. rundy uzasadniono faktem, że „Występuje znaczny niedobór mocy w związku z niedostateczną dostawą AR5 w 2023 r. A to oznacza, że ​​kolejne dwie rundy (AR6 i AR7) muszą dostarczyć około 21 GW nowej mocy, aby osiągnąć docelowe cele rządu brytyjskiego w zakresie pozyskiwania energii z morskiej energetyki wiatrowej. Założono, że AR6 prawdopodobnie dostarczy 3 GW–5 ​​GW mocy z morskiej energetyki wiatrowej. Już dzisiaj w Energy UK przewidziano zagrożenie, „że na następnej aukcji (AR7) konieczne będzie pozyskanie nierealistycznych 16 GW morskiej energetyki wiatrowej, aby osiągnąć docelowy poziom 50 GW morskiej energetyki wiatrowej do 2030 roku.”

Ożywienie w USA, Indiach i Australii


W tym czasie Stany Zjednoczone odnotowały postęp w realizacji swojego pierwszego projektu na skalę komercyjną na wodach federalnych, a stany wschodniego wybrzeża zabezpieczyły rekordowe ilości nowych mocy produkcyjnych i nowych zdolności wytwórczych – podkreśla się postęp za Atlantykiem w raporcie TGS. 

 Stany Nowy Jork i New Jersey podjęły kroki, aby zaradzić niepowodzeniom wynikającym z wycofania inwestorów w zeszłym roku. W regionie Azji i Pacyfiku również nadrabia się stracony czas. Indie po latach opóźnień rozpoczęły swój pierwszy przetarg na morską energetykę wiatrową w Tamil Nadu, Tajwan dokonał przeglądu swojego procesu oceny oddziaływania na środowisko, a przyszłość australijskiej morskiej energetyki wiatrowej również zaczyna się rysować w lepszych kolorach.

W raporcie zauważono jednak również, że jest to pierwszy kwartał od 2017 r., w którym nie podjęto żadnych decyzji inwestycyjnych, choć można spodziewać się ich rychłych zapowiedzi.

Richard Aukland, dyrektor ds. badań w TGS – 4C Offshore, zauważył: „Obserwujemy prężną branżę ze znaczącymi długoterminowymi planami, a niektóre rynki, na przykład USA, odzyskują utracone grunty. Postęp w pracach w Wielkiej Brytanii może jednak ulec dalszym opóźnieniom, chyba że wprowadzono by korekty w tegorocznych założeniach aukcji. Globalne ambicje polityczne pozostają mocne i stabilne, obecnie przekraczają 758 GW, przy czym około połowa tej mocy jest planowana do zainstalowania w Europie”.

Pomimo niewielkiej korekty w dół prognozy TGS na 2030 r. szacują, że obecnie 261 GW znajduje się w budowie lub w eksploatacji. Dokonano również korekty prognozy długoterminowej do 2040 r. Możliwe będzie osiągnięcie 563 GW.  Korekta ta odzwierciedla pewne opóźnienia i przesunięcia w harmonogramie projektów.

Wyłączne prawa do instalowania farm wiatrowych na fundamentach osadzonych na dnie morza przyznane przez rządy wzrosły do ​​około 25 GW w drugim kwartale 2024 r. To stanowi trzecią najwyższą liczbę przyznanych lokalizacji w historii. Australia przoduje z sześcioma projektami o łącznej mocy 12 GW. Koncesje uzyskali liderzy  Ørsted i Iberdrola.

Łącznie oddano do użytku na całym świecie łącznie 73,1 GW instalacji morskiej energii wiatrowej. To oznacza wzrost o 3,6 GW w porównaniu z poprzednim kwartałem – podaje w raporcie TGS. Chiny nadal przodują z 34,8 GW, za nimi plasuje się Wielka Brytania (14,8 GW) i Niemcy (8,2 GW). W przypadku samej energii wiatrowej z farm pływających, eksperci TGS-4C Offshore prognozują 7,3 GW zainstalowanych lub będących w budowie do 2030 r., 30,6 GW do 2035 r. i 70,9 GW do 2040 roku.

Fotografia główna: Depositphotos


BSHSource: Federal Maritime and Hydrographic Agency

Figure 1: UK Offshore Wind Capacity by CfD Allocation Round (2014-2023)

Fig 1 Offshore wind capacity by CfD Allocation ROund 2014 2023
Source: Energy UK analysis of BEIS/DESNZ announcements and LCCC CfD register. Capacity with a CfD as of 19/02/24

Figure 2: Potential capacities of technologies in AR6

Source: Energy UK analysis of AR6 budget framework, based on a plausible range of potential strike prices and technology mixes

Figure 3: Progress towards offshore wind target


Source: Energy UK analysis of The Crown Estate and RenewableUK, rounded to nearest GW.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.