• <

Zmiany na stanowiskach w Morskim Oddziale Straży Granicznej

rk

06.04.2023 10:25 Źródło: MOSG
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Zmiany na stanowiskach w Morskim Oddziale Straży Granicznej

Partnerzy portalu

MOSG

Od 1 kwietnia nastąpiły zmiany na stanowiskach szefów Placówek Straży Granicznej w Elblągu, Krynicy Morskiej i Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Gdańsku.

Komendantem Kaszubskiego Dywizjonu SG został kpt. SG Tomasz Kojta. Komendantem Placówki Straży Granicznej w Elblągu mianowano mjr. SG Marka Zacharskiego, dotychczasowego Komendanta Placówki Straży Granicznej w Krynicy Morskiej. Zastąpił on na tym stanowisku kmdr. ppor. SG Zbigniewa Lenarta, który 3 kwietnia został Zastępcą Komendanta Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej. Mianowanie na Komendanta Placówki Straży Granicznej w Krynicy Morskiej otrzymał por. SG Tomasz Kriegel. Obowiązki Zastępcy Komendanta PSG w Krynicy Morskiej powierzono por. SG Michałowi Cebuli. Także z dniem 1 kwietnia Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej mianował kmdr ppor. SG Małgorzatę Frygier-Łukanowską na stanowisko Naczelnika Wydziału Graniczno-Morskiego MOSG.

Podczas uroczystych zbiórek rozkazy Komendanta Głównego SG i Komendanta MOSG wręczyli kontradm. SG Andrzej Prokopski, kmdr SG Wojciech Heninborch i kmdr por. SG Lesław Krysa.

Morski Oddział Straży Granicznej powstał 1 sierpnia 1991 roku na bazie przekazanych do Straży Granicznej części sił i środków zreformowanej Morskiej Brygady Okrętów Pogranicza, która do tego dnia organizacyjnie wchodziła w skład Marynarki Wojennej. Na wiosnę 1992 roku zorganizowano nadmorskie struktury formacji. Jednostkę przeformowano, dołączając do niej siły z rozformowanych oddziałów Straży Granicznej: Kaszubskiego w Gdańsku i Bałtyckiego w Kołobrzegu oraz części Pomorskiego w Szczecinie. Cechą charakterystyczną formacji jest używanie stopni i umundurowania podobnego do tego w polskiej Marynarce Wojennej. Różnica polega m.in. na tym, że w użyciu są także emblematy Straży Granicznej, a do stopnia dodaje się nazwę formacji (pełną lub w skrócie SG).

W wyposażeniu formacji znajdują się jednostki patrolowe typu SKS-40 Kaper-1 (SG-311) i Kaper-2 (SG-312), typu Patrol 240 Baltic Patrol 1 (SG-111) i Patrol 2 (SG-112), interwencyjno-pościgowe typu SAR-1500 Strażnik-1 (SG-211) i Strażnik-2 (SG-212), typu IC 16 M III Strażnik-3 (SG-213), Strażnik-4 (SG-214), Strażnik-5 (SG-215), Strażnik-6 (SG-216), cztery jednostki typu Parker 900 Baltic, a także poduszkowce serii Griffon 2000TD SG-411 i SG-412.

Obecnie trwa budowa nowego, dużego okrętu patrolowego projektu OPV 70 (prawie 70 metrów długości), budowanego przez firmę NavireTech Sp. z o.o. i powstającego w Polsce oraz Francji.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.