• <

Żeglarstwo na olimpiadzie – triumf Holenderki Bouwmeester w klasie ILCA 6

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Żeglarstwo na olimpiadzie – triumf Holenderki Bouwmeester w klasie ILCA 6

Marit Bouwmeester została mistrzynią olimpijską w klasie ILCA 6. To czwarty, a drugi złoty, medal na igrzyskach 36-letniej Holenderki. W gronie 43 rywalizujących w Marsylii żeglarek Agata Barwińska (MOS SSW Iława) zajęła 15. lokatę.

Bouwmeester zapewniła sobie triumf przed ostatnim podwójnie punktowanym wyścigiem z udziałem 10 czołowych żeglarek – tzw. medalowym. Holenderka miała nad poprzednią mistrzynią olimpijską Anne-Marie Rindom 21 punktów przewagi. Z kolei Dunka była już pewna drugiej pozycji, a trzecia lokata przypadła Norweżce Line Flem Hoest.

Triumfatorka po raz czwarty stanęła na igrzyskach na podium – złoty medal wywalczyła w 2016 roku w Rio de Janeiro, srebrny cztery lata wcześniej w Londynie, a brązowy w 2021 roku w Tokio. Poza tym ma w dorobku cztery tytuły mistrzyni świata oraz pięć Europy.

Dla Rindom to trzeci olimpijski krążek. Trenowana przez polskiego szkoleniowca Piotra Wojewskiego 33-letnia zawodniczka była pierwsza trzy lata temu w stolicy Japonii oraz trzecia w 2016 roku w Rio de Janeiro.

Barwińska zakończyła regaty na 15. miejscu. 29-letnia Polka, która pływała bardzo nierówno, bo amplituda jej wyników sięgnęła drugiej i 34. lokaty, nie zakwalifikowała się do ostatniego medalowego.

Wyścig medalowy w tej klasie miał się odbyć we wtorek, ale ze względu na brak wiatru został przeniesiony na środę.

Biało-czerwoni ścigają się we Francji w ośmiu klasach, zabrakło ich jedynie w mieszanej klasie 470 oraz w katamaranach Nacra 17. Z tego grona trzy lata temu w Tokio wystąpiła tylko Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) – z inną załogantką Kingą Łobodą (AZS AWFiS Gdańsk) była 15. w klasie 49erFX.

W Marsylii w 10 konkurencjach rywalizuje 330 zawodników (po raz drugi w równej liczbie kobiet i mężczyzn) z 65 krajów.