• <
plus

Dane kontaktowe

  • Adres: 81-345 Gdynia, al.Jana Pawła II 5
  • Telefon: 58 620 90 39
  • Fax: 58 620 91 11

Udostępnij

Wychowania Morskiego ZHP im. hm Witolda Bublewskiego

Centrum Wychowania Morskiego ZHP to centralna jednostka Związku służąca kształceniu harcerskich kadr wodnych.

CWM jest m.in. armatorem jachtu flagowego ZHP s/y \"Zawisza Czarny\" (integralną częścią CWM jest Zespół Armatorski \"Zawisza Czarny\"), a także innych jednostek morskich, z keczem s/y \"Zjawa IV\" na czele. Na pozostałą flotę CWM składa się: s/y \"Polski Len\" (Opal III), s/y \"Batalion Wigry\" i s/y \"Batalion Zośka\" (Conrad C28), s/y \"Chwostek\" (Conrad C24 R Dufour) oraz trzy jachty typu Nefryt.

Zaplecze CWM-u stanowi hangar wraz ze szkutnią oraz 40 miejsc noclegowych dla załóg.

Do zadań CWM należy m.in.:
- wspieranie drużynowych harcerskich i kadr drużyn wodnych;
- rozwijanie morskiej turystyki żeglarskiej;
- organizacja podstawowych szkoleń specjalistycznych i warsztatów morskich;
- organizacja zaawansowanych szkoleń i staży specjalistycznych dla kadr morskich;
- tworzenie warunków i zaplecza dla działań z zakresu wychowania morskiego;
- promocja wizerunku i historii ruchu wodnego.

Oferta

Rejsy na jachtach CWM:
1. Udział w rejsach - http://www.cwm.zhp.pl/chcesz-wyplynac.html
2. Czarter jachtów - http://www.cwm.zhp.pl/dla-organizatorow-rejsow-i-szkolen.html

Noclegi w hostelu
Dom Harcerza i Żeglarza - http://www.cwm.zhp.pl/hostel.html

Nasze jachty:

s/y Zawisza Czarny
Kontynuuje tradycję pierwszego „Zawiszy\". Przebudowany w 1960/61 r. z rybackiego lugotrawlera „Cietrzew\". Zdjęto z niego nadbudówki, dodano stępkę balastową, ustawiono maszty, urządzono wnętrza mieszkalne. Ze starego „Zawiszy\" przeniesiono drewniany galion, który zdobi dziób dzisiejszego jachtu. Banderę podniesiono na „Zawiszy II\" 15 lipca 1961 r., a pierwszym kapitanem został delegowany z Marynarki Wojennej kmdr Bolesław Romanowski.

Kolejny remont przeszedł „Zawisza Czarny\" w roku 1967. Statek został wtedy przebudowany i przedłużony. W 1990 r. opłynął dookoła kulę ziemską. Kilkakrotnie opłynął przylądek Horn. Brał udział w regatach z okazji 200-lecia Stanów Zjednoczonych, był gościem na Światowym Jamboree Skautowym w Chile i w Wielkiej Brytanii, uczestniczył w wielu innych skautowych przedsięwzięciach, jak choćby Rejsy Pokoju z międzynarodową załogą, z młodzieżą państw ogarniętych konfliktami zbrojnymi na Bliskim Wschodzie.

Imię statku nie zostało wybrane przypadkowo. Nasz reprezentacyjny jacht - nosząc imię Zawiszy Czarnego - polskiego rycerza, bohatera bitwy pod Grunwaldem, który słynął z odwagi i dotrzymywania słowa i jest również w obecnych czasach wzorem cnót rycerskich - dowiódł, że jest godny nosić to imię. W roku 1984, w czasie regat atlantyckich, „Zawisza Czarny\" wsławił się przeprowadzeniem brawurowej akcji ratowniczej w bardzo trudnych warunkach pogodowych w rejonie Bermudów, ratując część załogi żaglowca „Marques\", który zatonął tam w niespodziewanym i niezwykle gwałtownym szkwale. Załoga „Zawiszy\" wykazała się odwagą i odpowiedzialnością, ponieważ po uratowaniu rozbitków jacht pozostał w rejonie wypadku, poszukując kolejnych ofiar, pomimo silnego wiatru i wysokiego stanu morza. Na Bermudach po udanej akcji ratunkowej witano ich jak bohaterów.

s/y Zjawa IV
ZJAWA IV jest czwartym z kolei jachtem o tej nazwie. „Zjawy” I, II i III to kolejne jednostki, na których w dwudziestoleciu międzywojennym realizował swoje marzenia o opłynięciu świata Władysław Wagner. Obecny jacht zbudowany został jako jednostka ratownicza w Szwecji w 1949 r. i jako „Szkwał”, wraz z bliźniaczym „Sztormem” wszedł do służby ratowniczej pod polską banderą. Po ukończeniu służby został przekazany ZHP i w 1983 roku został przebudowany na jacht „Zjawa IV”. Jest jachtem bardzo mocnym i dzielnym – opłynął Przylądek Horn, był na Antarktydzie, odbył rejsy wokół Ameryki Północnej i Południowej, Grenlandii, Spitsbergenu i Kanady – pierwszy raz w historii żeglarstwa do Ziemi Baffina, Zatoki Hudsona, aż po Churchill.

s/y Batalion Wigry POL 1463 / s/y Batalion Zośka POL 1461
Typ CONRAD 28
dł. całkowita: 825cm, liczba załogi: 6 osób
szerokosć max: 293 cm; wypornosć: 2750kg
zanurzenie: 150cm; balast: 900kg
typ ożaglowania: slup bermudzki
powierzchnia ożaglowania podstawowego: 30,62m kw.
wysokosć w kabinie: ok.176cm
typ silnika: przyczepny
konstrukcja: laminat

Czarter jachtów: s/y Batalion Wigry i s/y Batalion Zośka
Tu znajdziesz informacje warunkach i terminach czarteru \"Batalionów ...\" - http://www.cwm.zhp.pl/batalion-a.html

Zdjęcia

Opis dodatkowy

uprawnienia żeglarskie, rejsy szkoleniowe, żeglarstwo, czarter jachtów, zawisza czarny, batalion wigry, zjawa, batalion zośka, rejsy żeglarskie, centrum wychowania morskiego, związek harcerstwa polskiego

Dziękujemy za wysłane grafiki.