• <
CSL_1100X200_jpg_2024

Konsultacje z mieszkańcami Gdańska w sprawie budowy terminala FSRU

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Konsultacje z mieszkańcami Gdańska w sprawie budowy terminala FSRU

Partnerzy portalu

FSRU Independence w Porcie Kłajpeda / Fot. AB Klaipėdos Nafta

Budowa infrastruktury gazowej w Gdańsku jawi się jako jedno z najważniejszych przedsięwzięć energetycznych nie tylko w skali regionu, ale też kraju. Mimo to okazuje się, że inwestycji towarzyszą kontrowersje. Nie wszyscy mieszkańcy podzielają entuzjazm. W związku z tym Gaz-System organizuje spotkanie, aby poznać opinie Gdańszczan i przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie.

W ramach tej inwestycji, określanej jako kluczowej dla bezpieczeństwa energetycznego państwa, blisko Gdańska ma zostać ulokowana jednostka pływająca FSRU, przystosowana do prowadzenia regazyfikacji (zamiany gazu ziemnego LNG w postaci skroplonej na postać gazową poprzez ogrzewanie skroplonej substancji) nawet 6,1 mld3 surowca rocznie. Związana z tym inwestycja ma ruszyć 1 stycznia 2028 roku.

W październiku tego roku spółka Gaz-System sfinalizowała kluczowe porozumienie dla harmonogramu projektu, podpisując w Porcie Gdańsk oficjalnie dokument o współpracy z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk i Urzędem Morskim w Gdyni. Obecnie trwają prace projektowe prowadzone przez Urząd Morski w Gdyni, dotyczące konstrukcji falochronu i systemu nawigacyjnego, z kolei Gaz-System jest na etapie projektowania gazociągu podmorskiego, który będzie połączony z gazociągami lądowymi. Co istotne, gazociągi lądowe mają komplet pozwoleń na budowę i obecnie trwa przygotowanie postępowań przetargowych na wybór wykonawców prac budowlanych.

Z jednej strony podkreśla się, że całe przedsięwzięcie pozwoli odciążyć terminal gazowy w Świnoujściu i jednocześnie zwiększyć dostawy surowca, zapewniając stały zapas gazu. Dzięki temu byłoby możliwe zaspokoić nie tylko potrzeby krajowe, ale też państw sąsiednich, tworząc również strategiczne rezerwy LNG. Oprócz tego dochodzi też kwestia gospodarki regionu, gdyż utworzenie terminala będzie się wiązać z zwiększeniem zatrudnienia w branży morskiej i energetycznej, a także stworzenia całego łańcucha dostaw. Jednocześnie mieszkańcy obawiają się, że zamieszkała przez nich dzielnica wcale się jednak nie rozwinie, gdyż w przypadku innych inwestycji, np. portowych, powstawały głównie magazyny oraz infrastruktura do obsługi ciężkiego sprzętu, bardziej utrudniająca funkcjonowanie zwykłym mieszkańcom. Wiązałyby się z tym, zdaniem krytyków, hałas, zakłócenia w komunikacji drogowej, niszczenie nawierzchni i uszkadzanie zabudowań przez natłok ciężkich pojazdów, zagrożenie dla środowiska, a także wywłaszczenie nieruchomości pod budowę gazociągu, w tym potencjalnie prace wyburzeniowe i budowę obiektów magazynowych. Dotyczyłoby to także uczynienia części plaży niedostępną, a także, zdaniem Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych, zablokowania dostępu do przystani jachtowych. Nie brakuje tu również naturalnych obaw, czy obecność instalacji do składowania gazu nie zakłóci poczucia bezpieczeństwa, gdyż w razie wypadku mogłoby dojść do uszkodzenia także infrastruktury mieszkalnej oraz zagrożenia życia żyjących tam osób.

Konsultacje społeczne odbędą się we wtorek, 24 października, w godzinach w godz. 17:00-20:00, w budynku Szkoły Podstawowej nr 62 przy ul. Kępnej na gdańskim Krakowcu.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.