• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Zakwit złotej algi. PiS apeluje o zastosowanie wcześniej opracowanych metod

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Zakwit złotej algi. PiS apeluje o zastosowanie wcześniej opracowanych metod

Partnerzy portalu

Fot. Gov.pl

Aby uniknąć katastrofy na Odrze w związku z zakwitem złotej algi, rządzący powinni czerpać z dobrych rozwiązań przygotowanych przez poprzedników z PiS; Polska potrzebuje rządu obecnego tam, gdzie pojawiają się kryzysy, a nie uchylającego się przed problemami - przekonywali w poniedziałek posłowie PiS.

Na konferencji prasowej w Sejmie posłowie Prawa i Sprawiedliwości - Zbigniew Bogucki i Michał Moskal - odnieśli się m.in. zakazu korzystania z jeziora Dzierżno Duże i IV sekcji Kanału Gliwickiego, wprowadzonego w związku z wysokim stężeniem złotej algi i masowym śnięciem ryb. Zarówno Kanał Gliwicki, jak i Kłodnica są dopływami rzeki Odry.

Bogucki podkreślił, że ma olbrzymie wątpliwości, jeżeli chodzi o działania obecnego rządu związane z zakwitem algi na Śląsku. Według niego po "kryzysie odrzańskim w 2022 roku rząd PiS wypracował procedury i wdrożył intensywny, szczegółowy monitoring Odry", a obecnie rzeka jest jedną z najlepiej monitorowanych w Europie.

"Dzięki temu w 2023 roku udało się, mimo bardzo niekorzystnych warunków atmosferycznych, gorącego lata, niskich stanów wody i bardzo ciepłej wody tego kryzysu uniknąć. Dlaczego, kiedy w 2024 roku rządzi Donald Tusk i jego ministrowie mamy do czynienia z powtórką z rozrywki?" - pytał poseł PiS.

Również obecny na konferencji Michał Moskal pytał, dlaczego obecny rząd nie skorzystał z rozwiązań przygotowanych przez poprzedników. "Dlaczego politycy koalicji rządzącej dzisiaj z nich nie skorzystali? Dlatego, że brzydzą się wszystkim, co było przygotowane za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. Nie chcą wykorzystywać tych dobrych rozwiązań, które zostały przygotowane przez PiS i kosztem tego obarczają Polaków, obarczają Polskę, obarczają środowisko naturalne" - ocenił.

Według niego politycy koalicji rządzącej powinni m.in. wykorzystać analizy przygotowane przez Instytut Ochrony Środowiska czy przez Instytut Rybołówstwa Śródlądowego. "Weźcie się w końcu do roboty. Polska potrzebuje rządu, który jest obecny tam, gdzie się pojawiają kryzysy, a nie rządu, który się uchyla przed problemami i stara się winę za wszystko zganiać na swoich poprzedników. Czerpcie z tych dobrych rzeczy, które zostały po Prawie i Sprawiedliwości" - dodał, zwracając się do rządzących.

W poniedziałek wojewoda śląski Marek Wójcik zapowiedział przedłużenie zakazu korzystania z jeziora Dzierżno Duże i IV sekcji Kanału Gliwickiego - wprowadzonego w związku z wysokim stężeniem złotej algi i masowym śnięciem ryb - o kolejny tydzień, czyli do 26 sierpnia 2024 r. Poinformował, że trwa akcja związana z usuwaniem skutków zakwitu złotej algi na jeziorze.

Działania prowadzone na Dzierżnie Dużym polegają przede wszystkim na odławianiu śniętych ryb, a także tworzeniu odpowiednich warunków dla tych, które wciąż żyją w jeziorze. Ustawiono bariery sorpcyjne ze słomy jęczmiennej, które mają ograniczyć przedostawanie się złotej algi wraz z wodą do IV sekcji Kanału Gliwickiego i dalej do rzeki Kłodnicy.

Na Kanale Gliwickim zatrzymanie złotej algi umożliwia system śluz. Natomiast jego IV sekcja jest korytarzem dla Kłodnicy, na której takiej możliwości już nie ma. W związku z tym na rzece prowadzony jest eksperyment z wykorzystaniem nadtlenku wodoru (H2O2).

Szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała w niedzielę, że dozowanie nadtlenku wodoru do Kłodnicy spowodowało zmniejszenie poziomu złotej algi w wodzie o 95-99 proc.

Eksperyment z nadtlenkiem wodoru ma być prowadzony tak długo, jak długo będzie zachodziła taka konieczność. W związku z tym wojewoda śląski w poniedziałek zapowiedział, że zamierza przedłużyć także obowiązujący do wtorku zakaz korzystania z rzeki od Pławniowic, gdzie dozowany jest nadtlenek wodoru, do granicy województwa śląskiego. Dodał, że musi to jeszcze skonsultować z Instytutem Ochrony Środowiska.

Równolegle pod nadzorem Ministerstwa Infrastruktury odbył się eksperyment dotyczący neutralizacji złotej algi przy pomocy preparatu na bazie krzemu, który mógłby być wykorzystywany w zbiornikach z wodą stojącą, np. jeziorach. Szefowa resortu klimatu i środowiska powiedziała, że trwa analiza wyników tego eksperymentu oraz możliwości wykorzystania tego środka na dużym obszarze, takim jak Dzierżno Duże.

ero/ sdd/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.