• <

Zakaz kąpieli w dwóch kąpieliskach w województwie pomorskim

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Zakaz kąpieli w dwóch kąpieliskach w województwie pomorskim

Partnerzy portalu

Dwa kąpieliska w województwie pomorskim są w dalszym ciągu zamknięte dla plażowiczów z powodu przekroczenie dopuszczalnego stężenia bakterii E.coli. Czerwona flaga w niedzielę powiewa na kąpielisku nad jeziorem Węgorzyno w Sulęczynie oraz na kąpielisku morskim przy plaży A w Łebie.

Z informacji podanych w niedzielę po południu w Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że podobnie jak w sobotę, ze względu na przekroczenie stężenia bakterii Escherichia coli nie można korzystać z dwóch kąpielisk w województwie pomorskim.

Zakaz dotyczy kąpieliska nad jeziorem Węgorzyno w Sulęczynie w powiecie kartuskim oraz kąpieliska morskiego przy plaży A w Łebie.

Na pozostałych kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych na terenie województwa pomorskiego - zarówno tych nad morzem, jak i tych nad jeziorami i zalewami - woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic, stężenie enterokoków czy bakterii E. coli nie przekroczyło dopuszczalnego stężenia.

W przypadku zakwitu sinic nie zaleca się wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Spożycie wody z bakteriami gr. coli, Escherichia coli i enterokoków powoduje zatrucie pokarmowe, którego charakterystycznymi symptomami są: gwałtowna biegunka i ból brzucha. Często dochodzą do tego nudności, wymioty, brak apetytu i ogólne osłabienie, a niekiedy pojawiają się też zawroty głowy oraz podwyższona temperatura ciała.

Jakość kąpielisk w Polsce można na bieżąco śledzić na stronie: http://sk.gis.gov.pl/

dsok/ dki/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.