• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Zaatakowany przez Huti tankowiec płonie już tydzień. Huti chcą uniknąć katastrofy ekologicznej

jm

28.08.2024 21:27
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Zaatakowany przez Huti tankowiec płonie już tydzień. Huti chcą uniknąć katastrofy ekologicznej

Partnerzy portalu

Screen z wideo opublikowanego przez Huti

Wypełniony ropą naftową tankowiec Sounion wciąż płonie na Morzu Czerwonym po tym, jak w zeszłym tygodniu został zaatakowany przez Huti. Niektóre źródła podają, że jednostka może już przeciekać, co skutkowałoby poważną katastrofą ekologiczną.

Nie do końca wiadomo, jaki jest aktualny stan tankowca – poszczególne doniesienia są sprzeczne. Siły biorące udział w operacji Aspides podały, że statek jest zakotwiczony i nie ma wycieku ropy. Jednocześnie amerykański Patrick Ryder i brytyjska marynarka wojenna informowały, że po pierwsze zaobserwowany jest wyciek, po drugie statek dryfuje. Na pewno wiadomo jedynie, że tankowiec nieustannie płonie. Możliwe, że ładunek wciąż znajduje się wewnątrz ładowni statku, a zaobserwowany na zdjęciach satelitarnych wyciek to olej silnikowy. Komentatorzy zwracają jednak uwagę, że wyciągnięcie wiążących wniosków z fotografii utrudniają kłęby dymu unoszące się nad Sounion.

Amerykanie natomiast szybko wyliczyli, że gdyby cały przewożony ładunek – 150 tys. ton ropy – przedostał się do morza, byłby to piąty co do wielkości wyciek w historii, znacznie większy niż chociażby słynny incydent Exxon Valdez. Ewentualną akcję utrudniałoby dokładnie to samo, co teraz uniemożliwia zabezpieczenie jednostki – Sounion znajduje się w strefie określanej jako wojenna. Jak przekazał Ryder, Huti ostrzegali już wcześniej ekipy ratunkowe przed próbami zbliżenia się do tankowca. Jednocześnie, w przypadku wycieku, Huti nie będą w stanie sami poradzić sobie ze skutkami zanieczyszczenia u wybrzeży Jemenu, co spowoduje jeszcze większe ubóstwo u miejscowej ludności. Problemy będą miały także inne kraje regionu, szczególnie Erytrea - statek płonie ok. 40 mil od jej wybrzeża.

Dziś jednak podano, jakoby Huti zgodzili się na akcję ratowniczą. Informację taką miała przekazać irańska misja dyplomatyczna przy ONZ. Według niej, Huti na wniosek "wielu krajów" zgodzili się na czasowe zawieszenie broni, by umożliwić unieszkodliwienie statku i dopuszczenie innych jednostek ratowniczych i holowników w pobliże tankowca. Reuters podał jednak, cytując rzecznika Huti Mohammeda Abdulsalama, że o żadnym zawieszeniu broni nie było mowy, a bojownicy zgodzili się tylko na odholowanie statku, by zapobiec katastrofie ekologicznej.

Swoją pomoc w ewentualnej operacji usunięcia ropy z ładowni tankowca zaoferowało także IMO, które w zeszłym roku u wybrzeży Jemenu opróżniło niszczejącą jednostkę FPSO. Rzecznik organizacji poinformował, że IMO jest w stałym kontakcie z „podmiotami krajowymi i regionalnymi, a także ONZ”.

Statek jest obsługiwany przez grecką firmę Delta Tankers. Ropa, którą przewozi, pochodzi prawdopodobnie z Iraku. Załoga Sounion została ewakuowana przez francuską marynarkę wojenną dzień po ataku. Przekazano także, że wcześniej celem ataku były dwa inne statki Delta Tankers.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.