• <

Wyzwanie czai się w głębinach. Polscy marynarze szkola się w działaniach podwodnych podczas Northern Challenge 23

02.10.2023 13:21 Źródło: Służby Prasowe 8. FOW, SW Islandii
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Wyzwanie czai się w głębinach. Polscy marynarze szkola się w działaniach podwodnych podczas Northern Challenge 23

Partnerzy portalu

Fot. Służby prasowe 8. FOW

Nurkowie minerzy z z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża znajdują się w Islandii i tam, na lądzie jak i w środowisku morskim, doskonalą umiejętności w zakresie zwalczania zagrożeń w postaci min i innych przedmiotów stwarzających zagrożenie. Międzynarodowe ćwiczenie to okazja do zdobycia nowej wiedzy, sprawdzenia własnych zdolności jak i wymiany doświadczeń z przedstawicielami marynarek wojennych z innych państw.

Wśród realizowanych przedsięwzięć znalazły się działania w szczelinie międzykontynentalnej Silfra. Dla specjalistów w zakresie działań podwodnych z polskiej Marynarki Wojennej nurkowanie między dwoma płytami tektonicznymi – północnoamerykańską i eurazjatycką było w ich opinii niesamowitym przeżyciem, ale przede wszystkim doskonałym i wymagającym treningiem. Woda tam jest bardzo zimna ma stałą temperaturę ok. 2-4°C.

Northern Challenge to międzynarodowe, cykliczne ćwiczenie pododdziałów EOD (Explosive Ordnance Disposal), które na co dzień zajmują się rozpoznaniem, identyfikacją oraz neutralizacją zagrożeń, jakimi są miny i inne przedmioty niebezpieczne znajdujące się tak na lądzie, jak i pod wodą. Celem tego przedsięwzięcia jest trening w zakresie działania specjalistycznych pododdziałów rozminowania w oparciu o realne zdarzenia terrorystyczne z użyciem przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych IED (ang. improvised explosive device) w środowisku morskim oraz na lądzie. Szkolenie rozpoczęło się 26 września br. i trwa przez ponad tydzień.

To już dwudziesty drugi raz, gdy Northern Challenge odbywa się na Islandii. Głównym organizatorem jest Islandzka Straż Wybrzeża (Landhelgisgæsla Íslands), będąca jedyną formacją mundurową tego słabo zaludnionego, wyspiarskiego kraju. Więcej o niej i jej wyposażeniu pisaliśmy w poświęconym jej artykule. Wydarzenie jest prowadzone także pod auspicjami NATO, a bierze w nim udział blisko 400 uczestników z 15 krajów. Przygotowane scenariusze realizowano w strefach bezpieczeństwa na lotnisku w Keflavíku, ale także w Helguvíku i Hvalfjörður. Podczas ćwiczeń żołnierze ćwiczyli reagowanie na ataki terrorystyczne, a także dając uczestnikom możliwość sprawdzeniu się w neutralizacji zagrożeń w postaci atrap bomb, które są odnajdywane w różnych miejscach na świecie. Już jeden ładunek wybuchowy, bez określenia skali jego zagrożenia, może sparaliżować funkcjonowanie części miasta, czy też jakiejkolwiek infrastruktury.

Ćwiczenie zapewnia ekspertom ds. materiałów wybuchowych z całego świata wyjątkową okazję do koordynowania działań, a także dzielenia się swoim doświadczeniem i wiedzą z innymi zespołami.  W ciągu lat ugruntowało swoją pozycję jednego z najważniejszych przedsięwzięć szkoleniowych specjalizujących się w neutralizacji niebezpiecznych obiektów, w tym wybuchowych, w ramach NATO.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.