• <

Wynik wyszukiwania - "wojsko" - Wiadomości

Port w Ustce kluczowym obiektem w przypadku konfliktu zbrojnego?

Maciej Samsonowicz, doradca ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, w rozmowie z Radiem Zet zdradził, że port w Ustce może zyskać nowe znaczenie i stać się kluczowym obiektem w razie ewentualnego konfliktu zbrojnego.
27.06.2024

Korea Płn: statek z wojskiem poszedł na dno, 90 zginęło

Wywiad Korei Południowej sądzi, że w zeszłym miesiącu na jednej z rzek w Korei Północnej zatonął „bardzo duży statek” przewożący wojsko. Zginąć miało 90 ze 130 osób na pokładzie.
05.06.2024

Chiny. Promy i ro-paxy mają zapełnić lukę w marynarce wojennej. Szykowane do inwazji na Tajwan?

Zachodni obserwatorzy i analitycy zwracają uwagę, że Chiny mogą przygotowywać cywilne promy i jednostki ro-pax do udziału w inwazji na Tajwan. Tego typu zastosowanie statków było już nawet sporadycznie ćwiczone podczas manewrów.
31.05.2024

BLG AutoTerminal otworzył w Porcie Gdańsk terminal do przeładunków wojsk

Firma BLG AutoTerminal uruchomiła w Porcie Gdańsk terminal dedykowany stricte do przeładunków sprzętu wojskowego. Korzystać z niego będą armie krajów NATO.
09.05.2024

Duński port ze zgodą na pogłębienie, bliżej do stania się bazą NATO

Port w duńskim Esbjergu otrzymał finalne pozwolenie środowiskowe na pogłębienie prawie 22-kilometrowego toru podejściowego. Po zakończeniu prac będzie mógł przyjmować większe statki, w tym okręty wojenne NATO.
30.04.2024

Chińska Armia zapowiedziała manewry na spornym morzu, gdzie ćwiczyć będą też wojska USA i sojuszników

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (ALW) zapowiedziała na niedzielę "patrole bojowe" marynarki wojennej i sił powietrznych na spornym Morzu Południowochińskim, gdzie tego samego dnia ćwiczyć mają wojska USA, Filipin, Japonii i Australii.
07.04.2024

Japończycy chcą przystosować lotniska i porty na wypadek wojny

Rząd Japonii planuje przystosowanie pięciu lotnisk i 11 portów, by mogły być używane przez wojsko w sytuacji kryzysowej – podała w środę agencja Kyodo, wiążąc to z rosnącą aktywnością Chin na morzach i obawami o potencjalny konflikt wokół Tajwanu.
27.03.2024

Po niemal 60 latach Niemcy wycofują ze służby swój ostatni okręt desantowy

W trakcie ćwiczeń przeprowadzonych nad niemieckiej części Morza Bałtyckiego odbyło się ostatnie załadowanie i desant techniki wojskowej z użyciem okrętu desantowego typu 520 o nazwie Lachs. Mający za sobą 58 lat służby był ostatnią jednostką w swojej serii, służącą w morskich siłach Niemiec.
26.03.2024

Na Krymie jest irańskiej produkcji dron Mohajer-6

Wyprodukowany w Iranie dron rozpoznawczy Mohajer-6 został zauważony na lotnisku Saki na okupowanym przez Rosję Krymie - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony. Jak dodano, to znak, że Rosja próbuje zidentyfikować zagrożenia dla swoich portów i okręgów.
08.03.2024

Najstarsza latarnia morska nad Bałtykiem otrzyma radar obrony powietrznej

Przy najstarszej latarni morskiej nad Bałtykiem, mieszczącej się na wyspie Hiiumaa w zachodniej Estonii, zamontowany zostanie radar obrony powietrznej - poinformowała w niedzielę telewizja ERR.
18.02.2024

Żołnierze otrzymają parki pontonowe do pokonywania akwenów

Agencja Uzbrojenia podpisała z CNIM Systèmes Industriels 2 lutego br., umowę wykonawczą na dostawę parków pontonowych przeznaczonych dla wojsk inżynieryjnych. Przedmiotem umowy jest dostawa 7 kompletów parków pontonowych PFM wraz z pakietem szkoleniowym. Wartość zamówienia wynosi ok. 1,2 mld zł brutto.
06.02.2024

Dwaj amerykańscy żołnierze zaginęli podczas przejmowania podejrzanego statku

Amerykańskie media podały, że dwóch żołnierzy amerykańskiej jednostki Navy SEAL zaginęło u wybrzeży Somalii podczas misji abordażowej.
15.01.2024

Tajwańczycy idą do urn. Wynik wyborów może przesądzić nie tylko o przyszłości wyspy, ale i światowej gospodarki

W sobotę, 13 stycznia br. na Tajwanie odbędą się wybory parlamentarne i prezydenckie, w których Tajwańczycy będą wybierać między opozycyjną partią Kuomintang, umiarkowaną Tajwańską Partią Ludową i rządzącą dziś Demokratyczną Partią Postępową. Zwycięstwo tej ostatniej nie byłoby na rękę Chin, które próbują wpłynąć na wyniki – wokół Tajwanu wielokrotnie w ostatnich miesiącach dochodziło do chińskich ćwiczeń wojskowych i naruszania przestrzeni powietrznej.
12.01.2024

Strefy buforowe między Koreami na lądzie i morzu przestały istnieć

Lądowe i morskie strefy buforowe pomiędzy Koreą Północną i Południową, ustanowione w ramach porozumienia wojskowego z 19 września 2018 r., "już nie istnieją" – poinformowało w poniedziałek wojsko Korei Płd. Oznacza to, że Seul będzie mógł prowadzić operacje zwiadowcze w pobliżu granicy w odpowiedzi na trwające prowokacje wojskowe Pjongjangu.
08.01.2024

W Porcie Wojennym Gdynia odbyła się przysięga żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej

Na terenie 3. Flotylli Okrętów odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało ponad 202 żołnierzy.
11.12.2023

ARC Defender ponownie z wizytą w BCT. Zbliża się też ARC Endurance

Do Portu Gdynia kolejny raz wpłynął statek towarowy wykorzystywany do przeładunków sprzętu dla amerykańskiej armii, w tym wykorzystywanych przez nią pojazdów. Obecnie stoi on przy Nabrzeżu Helskie 1, gdzie prace prowadzi BCT Bałtycki Terminal Kontenerowy.
25.10.2023

68 chińskich samolotów aktywnych w okolicy Tajwanu

W czwartek Chiny wysłały 68 samolotów wojskowych i 10 okrętów do działań w okolicy Tajwanu – podało tajwańskie ministerstwo obrony.
14.09.2023

Port Gdynia – przed nami rekordowy rok przeładunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki i obronności państwa

Port Gdynia wypełnia rolę portu podwójnego przeznaczenia. Na terminalu BCT trwa obecnie kolejny w tym roku – największy w historii – przeładunek sprzętu wojskowego armii Stanów Zjednoczonych.
01.09.2023

Iran pozyskał technologię budowy supersonicznych pocisków rakietowych

Iran pozyskał technologię budowy supersonicznych pocisków rakietowych, która jest obecnie poddawana testom - poinformowała w środę półoficjalna irańska agencja Tasnim.
09.08.2023

Do muzeum w Orzyszu trafił worek marynarza walczącego w II wojnie światowej

Do Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu na Mazurach trafił marynarski worek starszego marynarza Stanisława Leszczyńskiego. Leszczyński służył m.in. na ORP "Dragon", który w 1944 roku wspierał lądowanie aliantów w Normandii.
01.08.2023

Ukraina podejmuje dodatkowe działania, by chronić porty

Podjęliśmy dodatkowe działania, by zapewnić maksymalne działanie obrony przeciwlotniczej i chronić ukraińskie porty - poinformowała w sobotę Natalia Humeniuk, rzeczniczka ukraińskich wojsk na południu.
29.07.2023

Ukraina. Doradca prezydenta proponuje utworzenie patroli pilnujących korytarzy zbożowych

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, zaproponował w poniedziałek utworzenie wojskowych patroli, które miałyby pilnować korytarzy zbożowych, co - według niego - umożliwiłoby kontynuację eksportu żywności z Ukrainy.
17.07.2023

Północnokoreański satelita szpiegowski, który spadł do morza, nie nadawał się do obserwacji wojskowej

Wojsko Korei Południowej poinformowało w środę, że wydobyło wrak północnokoreańskiego satelity szpiegowskiego, który wpadł do morza w maju br. po nieudanym starcie. Według armii satelita nie nadawał się do obserwacji wojskowej.
05.07.2023

Wicepremier Sasin: chcemy inwestować w przemysł stoczniowy

Realizujemy plan wzmocnienia potencjału militarnego Polski; chcemy inwestować w przemysł stoczniowy - mówił w sobotę wicepremier Jacek Sasin w Gdyni podczas wmurowania kamienia węgielnego pod budowę dwóch hal na terenie PGZ Stoczni Wojennej.
19.06.2023

NATO otworzy biuro łącznikowe w Tokio, by wzmocnić współpracę w regionie Azji i Pacyfiku

Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego otworzy swoje biuro łącznikowe w Tokio i wykorzysta je, by wzmocnić współpracę z Japonią, Australią, Nową Zelandią i Koreą Południową - podał we wtorek japoński dziennik "Nikkei" za swoimi źródłami. Plan sojuszu nie spodobał się Chinom.
13.06.2023

Anakonda-23 – forsowanie rzeki na różne sposoby

Pokonywanie przeszkody wodnej po moście i po dnie to jeden z elementów ćwiczenia Anakonda-23. Głównym założeniem było przygotowanie i zgranie do pokonania przeszkód wodnych i wykonanie tego zadania w strukturze międzynarodowej - powiedział PAP dowódca 18DZ gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik.
16.05.2023

Pierwsze wyrzutnie HIMARS dotarły do kraju. Jak to wpłynie na bezpieczeństwo infrastruktury morskiej?

Pierwsze wyrzutnie HIMARS za pośrednictwem US Army dotarły 15 maja br. do Polski. Koncern Lockheed Martin został zaproszony do negocjacji umowy ramowej. Wyrzutnie mają zapewnić skokowy wzrost zdolności odstraszania i obronę przeciwlotniczą zarówno w ramach obrony kraju, jak i sojuszników z NATO. To też ważna informacja dla możliwości skutecznej ochrony morskiej infrastruktury przed zagrożeniami z powietrza.
15.05.2023

Odnotowano obiekt w polskiej przestrzeni powietrznej z kierunku Białorusi; prawdopodobnie balon obserwacyjny

Centrum Operacji Powietrznych odnotowało w polskiej przestrzeni powietrznej obiekt, który wleciał z kierunku Białorusi. Prawdopodobnie jest to balon obserwacyjny – informuje w sobotę rano resort obrony. Służby utraciły kontakt radarowy z obiektem w okolicach Rypina.
13.05.2023

Norwegia angażuje wojsko do ochrony aktywów energetycznych na Morzu Północnym

Na łamach NBC News pojawił się film przedstawiający, jak norweskie wojsko działa na rzecz ochrony morskiej infrastruktury energetycznej na Morzu Północnym. Przedstawiciele sektora zbrojeniowego wskazują, że aktywność Rosjan jest „bardziej agresywna”.
04.04.2023

Dzień Otwartych Koszar w 13. Dywizjonie Trałowców. Wojsko zachęca do służby

Jedna z najbardziej zapracowanych jednostek polskiej Marynarki Wojennej obchodziła 93. rocznicę swojego utworzenia. Z tej okazji kadra 13. Dywizjonu Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety zorganizowała obchody, a także Dzień Otwartych Koszar, otwierając swoje podwoje przed zainteresowanymi.
31.03.2023

Meksykańskie wojsko zajęło port amerykańskiej firmy

Amerykańska firma Vulcan Materials podała, że meksykańskie wojsko zajęło należący do niej kamieniołom i port w pobliżu Playa del Carmen na półwyspie Jukatan w Meksyku.
23.03.2023

Kolejna amerykańska wizyta. USNS Leroy A. Mendonca stoi w Porcie Gdynia

Od niedzieli, 5 marca, w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym stoi okręt US Navy, przeznaczony do transportu techniki wojskowej oraz żołnierzy. Na pokład USNS Leroy A. Mendonca (T-AKR-303) zostanie załadowany sprzęt US Army, który w tym celu rozlokowano w Centrum Logistycznym Portu Gdynia.
06.03.2023

Szwedzka armia rozlokowała w porcie w Goeteborgu system obrony powietrznej Patriot

Żołnierze szwedzcy dziś po raz pierwszy rozlokowali rakietowy system obrony powietrznej Patriot poza bazą wojskową. Instalacje umieszczono w porcie w Goeteborgu. Jak wskazali przedstawiciele sił zbrojnych jest to strategiczne miejsce, dokąd przypływają statki zaopatrujące w towary i paliwa Szwecję oraz Finlandię.
06.02.2023

Błaszczak: Realnie wzmacniamy Wojsko Polskie

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że rząd w praktyczny sposób wzmacnia polską armię i odstrasza potencjalnego agresora. Przypominał, że w 2023 roku siły zbrojne otrzymają amerykańskie Himarsy, czołgi Abrams i samoloty koreańskie FA-50. Szereg wydatków dotyczy także marynarki wojennej.
19.01.2023

Rumuńskie media o wyprowadzeniu okrętów z Noworosyjska

Rosja niespodziewanie wyprowadziła na Morze Czarne 10 okrętów wojennych, które były zacumowane w porcie wojennym w Noworosyjsku - podały w sobotę rumuńskie media.
14.01.2023

Niebezpieczne manewry nad Morzem Południowochińskim

Siły zbrojne USA poinformowały w czwartek, że 21 grudnia nad Morzem Południowochińskim myśliwiec ChRL wykonał "niebezpieczny manewr" w sąsiedztwie samolotu amerykańskich sił powietrznych.
29.12.2022

Pomorskie. Amerykański sprzęt wojskowy przypłynął do Gdyni

W gdyńskim porcie, na terminalu BCT trwa rozładunek amerykańskiego sprzętu. Na pokładzie samochodowca ARC Integrity przypłynęło ok. 700 sztuk sprzętu wojskowego w tym samochody i czołgi
03.12.2022

Rosyjscy marynarze mobilizowani do wojska

Rosyjska mobilizacja dotarła na morze. Powołania do wojska otrzymują cywilni marynarze służący na statkach pod różnymi banderami. Część z nich chce uciec na morze, część szuka schronienia za granicą, część jest wyłapywana przez wojsko w rosyjskich portach.
18.11.2022

Komentator Bloomberga: Japonia szykuje się na możliwą wojnę z Chinami w związku z Tajwanem

Rosnące ryzyko chińskiej inwazji na Tajwan doprowadziło do „cichej rewolucji” w Tokio; japoński rząd ogłosił zwiększenie wydatków na obronność i zbrojenia, starając się przygotować kraj na możliwą wojnę – ocenił w poniedziałek komentator agencji Bloomberga Hal Brands.
07.11.2022

Port Gdynia. Jutro startuje neutralizacja niewybuchów

We wtorek 4 października rozpocznie się operacja neutralizacji dwóch min morskich z czasów II wojny światowej, jakie znaleziono na redzie Portu Gdynia.
03.10.2022

Bloomberg: Rosjanie sprowadzali swoje uzbrojenie z Syrii objętym sankcjami statkiem handlowym

W lipcu rosyjski statek handlowy Sparta II odbył rejs z Syrii do Rosji. Na pokładzie jednostki prawie na pewno znajdowało się uzbrojenie, sam statek jest objęty sankcjami USA - informuje Bloomberg. To pokazuje skalę strat Rosji na Ukrainie i potrzebę sięgania po rezerwowy sprzęt - komentuje agencja.
10.08.2022

Rajskie wyspy Pacyfiku nowym polem rywalizacji mocarstw. Czy Chiny wybudują tam bazy wojskowe?

Wyspiarskie kraje południowego Pacyfiku, kojarzone przeważnie z turystyką i rajskimi krajobrazami, stały się nowym polem zmagań geopolitycznych między Chinami a USA. Wśród sojuszników Waszyngtonu narastają obawy, że Pekin chce tam stworzyć bazy wojskowe i rozmieścić żołnierzy.
16.06.2022

Szwedzka Gotlandia przygotowuje się na ewentualny atak Rosjan

Władze regionu Gotlandia, szwedzkiej wyspy położonej strategicznie pośrodku Morza Bałtyckiego, przygotowują się na ewentualny atak ze strony Rosji w okresie rozpatrywania wniosku Szwecji o wstąpienie do NATO.
19.05.2022

Białoruskie wojsko nie skorzysta z łotewskich portów

Łotwa od 10 maja rozwiązała umowę z Białorusią, która umożliwiała bezpośredni transport koleją wojskowych ładunków z Białorusi przez łotewskie porty do krajów trzecich – poinformował łotewski portal Delfi w niedzielę.
15.05.2022

Ćwiczenia Defender Europe 2022. Wojska NATO w Porcie Gdańsk [WIDEO, ZDJĘCIA]

We wtorek (10 maja) przy nabrzeżu WOC w Porcie Gdańsk zacumowały dwa drobnicowce: pływający pod duńską banderą Britannia Seaways oraz brytyjski Hurst Point. Do Gdańska dostarczyły duński i brytyjski sprzęt wojskowy, którzy posłuży do ćwiczeń w ramach Defender Europe 2022, których część odbędzie się w Polsce. Operację rozładunku z polskiej strony nadzoruje grupa BLG Logistics.
11.05.2022

Spotkanie Duda - Biden. "Polska jest pierwszym odbiorcą amerykańskiego LNG"

Liczymy na zdecydowane i twarde przywództwo Stanów Zjednoczonych w całym Sojuszu Północnoatlantyckim - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Prezydent USA Joe Biden zapewnił, że art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego jest dla Stanów Zjednoczonych świętością. Prezydenci rozmawiali także o kwestiach energetycznych w kontekście sankcji na Rosję.
26.03.2022

Rosja rozpoczęła ćwiczenia wojskowe na spornych wyspach w pobliżu Japonii

Rosyjskie wojsko ogłosiło rozpoczęcie ćwiczeń z udziałem ponad 3 tys. żołnierzy w pobliżu Japonii, w tym na wyspach, o których zwrot zabiega rząd w Tokio – podały w sobotę japońskie media. Według nich manewry mogą być próbą ostrzeżenia Japonii w sprawie Ukrainy.
26.03.2022

Wielka Brytania i Francja rozwijają projekt przyszłej rakiety skrzydlatej i przeciwokrętowej

Francja i Wielka Brytania będą wspólnie pracować m.in. nad koncepcją ciężkiej rakiety przeciwokrętowej.
21.02.2022

Japoński rząd protestuje przeciwko rosyjskim manewrom w pobliżu spornych wysp

Japonia przekazała Rosji formalny protest przeciw zaplanowanym na ten tydzień rosyjskim ćwiczeniom wojskowym w pobliżu kontrolowanych przez Moskwę spornych wysp na Oceanie Spokojnym – poinformował w poniedziałek główny sekretarz rządu w Tokio Hirokazu Matsuno.
07.02.2022

Po protestach rybaków Rosja przeniosła manewry poza irlandzkie wody

Manewry rosyjskich okrętów wojennych, które Moskwa planowała przeprowadzić na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej Irlandii, odbędą się jednak poza nimi - poinformował w sobotę wieczorem rosyjski ambasador w tym kraju.
30.01.2022

Port w Visby ochraniany przez czołgi

Na wyspie Gotlandia wylądowały w piątek siły reagowania kryzysowego szwedzkiego wojska - podał dziennik "Dagens Nyheter". Według lokalnych mediów port w Visby ochraniają czołgi, a w mieście widoczne są patrole.
14.01.2022

Izrael. Śmigłowiec wojskowy rozbił się na Morzu Śródziemnym

Izraelski śmigłowiec wojskowy rozbił się w poniedziałek wieczorem na Morzu Śródziemnym u północnego wybrzeża Izraela podczas lotu szkoleniowego. Jak podała armia, w wypadku zginęło dwóch pilotów.
04.01.2022

Zremb-Chojnice wyprodukuje kontenery dla wojska

Zakład Budowy Maszyn Zremb-Chojnice odebrał zlecenie na projekt i produkcję kontenerów dla Polskich Sił Zbrojnych.
13.12.2021

Hiszpania chce odstraszyć Maroko ze swoich wód terytorialnych

Dowódcy wojskowi z gen. Enrique Millanem Martinezem na czele wizytowali w grudniu koszary wojskowe w hiszpańskich eksklawach na wyspach położonych blisko Maroka - Velez de la Gomera, Alhucemas i Chafarinas koło hiszpańskiego miasta autonomicznego Melilli.
11.12.2021

Ćwiczenia zarządzania kryzysowego Port 2021 w Porcie Gdynia [ZDJĘCIA]

W Porcie Gdynia miały miejsce ćwiczenia służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na terenie portu.
22.11.2021

Bezzałogowe pojazdy podwodne ukrytą siłą Polskiej Marynarki Wojennej

W ramach wspólnych operacji NATO, polskie jednostki poszukują, klasyfikują i niszczą powojenne pozostałości, pozostawiając akweny bezpiecznym miejscem dla środowiska naturalnego i ludzi.
18.07.2021

W. Brytania: Ogniska koronawirusa są już na obu brytyjskich lotniskowcach

Ogniska koronawirusa wykryto już na obu brytyjskich lotniskowcach. Dwa dni po tym, jak potwierdzono, że na HMS Queen Elizabeth jest ok. 100 zakażeń, okazało się, iż koronawirus jest obecny na HMS Prince of Wales - podał w czwartek wieczorem dziennik "The Sun".
16.07.2021

Cypr. Media: turecki statek oddał strzały ostrzegawcze w kierunku cypryjskiej straży przybrzeżnej

Turecki statek oddał w piątek nad ranem strzały ostrzegawcze w kierunku łodzi cypryjskiej straży przybrzeżnej patrolującej rejon w pobliżu portu Kato Pyrgos na północno-zachodnim wybrzeżu tej podzielonej wyspy – podały lokalne media.
16.07.2021

Umarł król, niech żyje król! Chińska marynarka wojenna kontra Ameryka

Chińska marynarka wojenna jest największą marynarką wojenną na świecie. Rosnąca potęga Chin na morzu stanowi twardy orzech do zgryzienia dla amerykańskiej marynarki wojennej od zakończenia zimnej wojny i stanowi kluczowy element dla utrzymania dotychczasowego statusu Stanów Zjednoczonych jako wiodącej potęgi militarnej.
13.07.2021

Rus, Chińczyk, dwa bratanki. Współpraca morska Chin i Rosji

Rosja wraz z Chinami zacieśnia współpracę morską, budzą zaniepokojenie Stanów Zjednoczonych. Wspólne manewry marynarki wojennej, czy też współdziałanie w Arktyce sprawiają, że nie można pominąć milczeniem zbliżenia Moskwy i Pekinu.
12.07.2021

Amerykańscy wojskowi: ćwiczenie Sea Breeze bez incydentów

Największe dotychczas ćwiczenie Sea Breeze przebiegło bez incydentów – powiedział w piątek dowódca uczestniczącego w ćwiczeniu okrętu USS Ross komandor John D. John. Większość okrętów pozostanie na Morzu Czarnym, gdzie weźmie udział w kolejnym ćwiczeniu.
10.07.2021

Rosja: Resort obrony potwierdza przelot samolotów blisko holenderskiej fregaty na Morzu Czarnym

Ministerstwo obrony Rosji potwierdziło we wtorek, że 24 czerwca zostały poderwane samoloty bojowe i skierowane nad Morze Czarne, aby uniemożliwić holenderskiej fregacie wpłynięcie na rosyjskie wody.
29.06.2021

Rosja: USA i W. Brytania swoimi działaniami na Morzu Czarnym próbują sprowokować konflikt

USA i Wielka Brytania poprzez swoje działania na Morzu Czarnym próbują sprowokować konflikt - uważa wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow, cytowany w piątek przez agencję RIA Nowosti.
25.06.2021

Wielka Brytania zaprzecza, by jej okręt został ostrzelany na Morzu Czarnym

Wielka Brytania zaprzeczyła w środę rosyjskim doniesieniom, jakoby siły rosyjskie oddały strzały ostrzegawcze w stronę znajdującego się na Morzu Czarnym brytyjskiego niszczyciela HMS Defender. Podkreśliła też, że okręt nie znajdował się na rosyjskich wodach, lecz ukraińskich.
23.06.2021

Dyplomaci i naukowcy ostrzegają przed rosnącymi wpływami Chin na Antarktydzie

W Paryżu odbywa się do 24 czerwca konferencja 54 państw Traktatu Antarktycznego na temat przyszłości Antarktydy. Dyplomaci i naukowcy ostrzegają przed rosnącymi wpływami Chin na kontynencie.
18.06.2021

Politico”: Okręty irańskiej marynarki wojennej płyną w stronę Atlantyku

Dwa okręty irańskiej marynarki wojennej, które płyną na południe wzdłuż wschodniego wybrzeża Afryki mają już w czwartek wpłynąć na wody Oceanu Atlantyckiego - pisze w środę. "Politico". USA podejrzewają, że kierunkiem docelowym może być dla nich Wenezuela.
03.06.2021

Chiny i Wietnam tworzą „gorącą linię” komunikacji kryzysowej ws. spornego morza

Dowódcy marynarek wojennych Chin i Wietnamu uzgodnili stworzenie „gorącej linii” komunikacji kryzysowej w sprawach Morza Południowochińskiego, o obszary którego Pekin spiera się z Hanoi i innymi stolicami regionu – podał we wtorek „South China Morning Post”.
02.06.2021

Okręty NATO zacumują w Szczecinie. Będzie można je oglądać przez cały weekend

Sześć okrętów Stałej Grupy Obrony Przeciwminowej NATO nr 1 pojawi się w Szczecinie. W piątek, 21 maja 2021 roku około godziny 13:00 zacumują u stóp Wałów Chrobrego i pozostaną w Szczecinie przez kilka kolejnych dni.
20.05.2021

Rosja zaprzecza problemom z umową o bazie swojej marynarki wojennej w Sudanie

Ambasada Rosji w Sudanie zapewniła w czwartek, że nie są prawdą doniesienia mediów o zawieszeniu umowy o utworzeniu w tym kraju bazy rosyjskiej marynarki wojennej. Umowa wejdzie w życie po ratyfikacji, która jeszcze się nie odbyła - przekazała ambasada.
29.04.2021

Rosyjski resort obrony: wojska wracają z Krymu do miejsc stałej dyslokacji

Wojska rosyjskie, które uczestniczyły w ćwiczeniach na anektowanym Krymie rozpoczęły powrót do miejsc stałej dyslokacji. Poinformowało o tym w piątek ministerstwo obrony Rosji. Siły te kierują się na stacje kolejowe i lotniska, trwa załadunek na okręty desantowe.
23.04.2021

Norwegia podpisała umowę z USA ws. aktywności wojskowej na swej ziemi

Norwegia, która w Arktyce dzieli granicę z Rosją, podpisała w piątek porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie uregulowania amerykańskiej aktywności wojskowej na swoim terytorium – informuje agencja Reutera.
16.04.2021

Siły Flotylli Kaspijskiej skierowano na Morze Czarne

Ponad 10 jednostek desantowych i artyleryjskich rosyjskiej Flotylli Kaspijskiej opuściło bazę w Machaczkale i zmierza na Morze Czarne - poinformowały w czwartek służby prasowe rosyjskiego Południowego Okręgu Wojskowego.
08.04.2021

MJR wraca z Sea Shield 2021

Od 19 do 29 marca 2021 r. wydzielony pododdział Morskiej Jednostki Rakietowej wziął udział w organizowanym przez rumuńską Marynarkę Wojenną ćwiczeniu pk. Sea Shield 2021. Żołnierze Morskiej Jednostki Rakietowej, w strukturze bateryjnego modułu bojowego, operowali wraz z siłami morskimi Rumunii, Bułgarii, Grecji, Włoch, Turcji, Hiszpanii, Holandii i Stanów Zjednoczonych.
31.03.2021

Wspólne strzelania przeciwlotników

We wtorek, 23 marca br., żołnierze 9. Dywizjonu Przeciwlotniczego (9. dplot) z Ustki we współdziałaniu z jednostkami wojskowymi 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej (16. PDZ) realizowali strzelania bojowe na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce.
25.03.2021

MON: ograniczone zdolności Marynarki Wojennej, 60 mld zł na okręty do 2035 r.

Zdolności Marynarki Wojennej są zadowalające w rozpoznaniu zwalczaniu min, w innych obszarach są ograniczone – powiedział wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Zadeklarował, że do 2035 r. na okręty i jednostki wsparcia zostanie przeznaczonych 60 mld zł.
16.03.2021

Szef MON: będę nadzorował proces budowy Miecznika

Nadzór procesem kontraktowania i budowy okrętu obrony wybrzeża Miecznik, tak by wojsko nie zawyżało wymagań, a wykonawca ceny, zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że umowa na budowę trzech jednostek może zostać podpisana w tym półroczu.
15.03.2021

Odsłonięcie tablic poświęconych polskim marynarzom

W środę, 10 marca, w przeddzień jubileuszu 50-lecia gdyńskiej Flotylli, przed Klubem 3. FO odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem tablic pamiątkowych poświęconych działaniom polskich marynarzy.
11.03.2021

Rosja "Izwiestija": armię przy granicy z Polską wzmacniają zwiadowcy dalekiego zasięgu

Siły lądowe Rosji w obwodzie kaliningradzkim, regionie przy granicy z Polską, są wzmacniane zwiadowcami dalekiego zasięgu - podał w środę dziennik "Izwiestija". Kompania rozpoznawcza wejdzie w skład formowanej obecnie w regionie 18. dywizji zmechanizowanej.
10.03.2021

Sudan: do portu, w którym Rosja zbuduje bazę, zawitał pierwszy okręt

Uzbrojona w pociski manewrujące fregata rakietowa Admirał Grigorowicz jest pierwszym okrętem pływającym pod rosyjską banderą, jaki w niedzielę pojawił się w mieście Port Sudan nad Morzem Czerwonym, gdzie ma powstać rosyjska baza - podała agencja Interfaks.
28.02.2021

Ćwiczenia sił powietrznych w odpowiedzi na rosnące napięcie w Cieśninie Tajwańskiej

Siły powietrzne Tajwanu przeprowadziły we wtorek ćwiczenia lokalnie wyprodukowanych pocisków manewrujących typu powietrze-ziemia. Ćwiczenia odbyły się zaledwie dwa dni po dwukrotnym naruszeniu przez kilkanaście chińskich samolotów strefy identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu.
26.01.2021

10-lecie Inspektoratu Uzbrojenia

W bieżącym roku obchodzimy 10. rocznicę funkcjonowania Inspektoratu Uzbrojenia, który rozpoczął realizowanie zadań z dniem 1 stycznia 2011 r.
15.01.2021

Blisko 73 mld zł wydał przez ostatnie 10 lat Inspektorat Uzbrojenia MON

72,9 mld zł wydał w ramach zadań realizowanych w latach 2011-2020 Inspektorat Uzbrojenia MON - przekazał rzecznik Inspektoratu mjr Krzysztof Płatek. Zaznaczył, że 39,3 mld zł zostało skierowanych do polskiego przemysłu obronnego.
14.01.2021

Wojsko w RPA będzie strzegło dostępu do plaż

Władze Republiki Południowej Afryki zdecydowały wysłać na plaże patrole wojskowe, które wspólnie z policją mają egzekwować przepisy lockdownu, zgodnie z którymi plaże są zamknięte do odwołania.
08.01.2021

USA i Tajwan rozmawiały o współpracy militarnej - Chiny wyraziły sprzeciw

USA i Tajwan rozmawiały w środę o sprawach polityczno-militarnych - potwierdził tajwański MSZ. Wcześniej spotkanie zostało zapowiedziane przez Departament Stanu USA. Chiny jeszcze przed rozmowami sprzeciwiły się dialogowi.
07.01.2021

Senacka komisja pozytywnie o budżecie obronnym na 2021 r.

Senacka Komisja Obrony Narodowej pozytywnie zaopiniowała we wtorek ustawę budżetową na 2021 r. w częściach dotyczących obrony i sił zbrojnych. Wydatki obronne w 2021 r. mają wynieść 51, 8 mld zł.
05.01.2021

Gruzja rozwija przemysł obronny, wśród partnerów wymienia Polskę

Gruzja rozważa możliwość budowy własnych dronów wojskowych i planuje budowę trzech nowych zakładów zbrojeniowych; współpracuje z Polską, Czechami i Izraelem – poinformował minister obrony tego kraju Irakli Garibaszwili.
31.12.2020

Rosja i Turcja zapowiadają kontynuowanie współpracy wojskowej

Rosja i Turcja będą kontynuować współpracę wojskową pomimo sankcji USA, wymierzonych w Ankarę w związku z zakupem rosyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej S-400 - oświadczył we wtorek w Moskwie rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.
29.12.2020

Wojsko Polskie cały czas zaangażowane jest w walkę z COVID-19

Od początku roku zarówno Wojska Obrony Terytorialnej, jak i wojska operacyjne prowadzą działania mające na celu walkę z epidemią koronawirusa. Żołnierze wspierają działania, dzięki którym możliwe jest ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii, a także łagodzenie jej skutków. Każdego dnia w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest kilka tysięcy żołnierzy oraz pracowników resortu.
28.12.2020

Flota morskich AW139 zwiększa się dzięki nowej dostawie dla WIKING Helikopter Service GmbH

Nowa dostawa zwiększa liczbę śmigłowców AW139 użytkowanych przez firmę WIKING Helikopter Service GmbH w Niemczech, która obsługuje przemysł energetyczny; łącznie będą to cztery maszyny. Program standaryzacji i modernizacji w oparciu o śmigłowce AW139 pomaga operatorowi sprostać ewoluującym wymaganiom jego klientów. AW139 - prawie 1200 maszyn zamówionych przez ponad 280 klientów z ponad 70 państw z całego świata, niemal 1100 maszyn dostarczonych oraz 2,9 mln godzin wylatanych w trakcie operacji do dnia dzisiejszego.
22.12.2020

Siły generała Haftara wypuściły turecki statek, zatrzymany w poniedziałek

Siły Libijskiej Armii Narodowej (LNA) generała Chalify Haftara poinformowały w czwartek, że uwolniły turecki statek Mabrouka, który zatrzymały w poniedziałek. Statek płynął do portu w Misracie, kontrolowanego przez uznawany przez ONZ Rząd Jedności Narodowej.
11.12.2020

Według Słowacji głównym wyzwaniem dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego jest Rosja

Rosja stanowi najważniejsze wyzwanie dla bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego - tak wynika z zaprezentowanego dzisiaj projektu nowej strategii bezpieczeństwa i obrony Słowacji. Podkreślono w nim rosnącą siłę militarną Chin.
08.12.2020

Rosja rozlokowała systemy obrony powietrznej S-300V4 na Kurylach Południowych

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało we wtorek, że rozmieściło kilka nowych systemów obrony przeciwrakietowej S-300V4 na Kurylach Południowych - wyspach będących od zakończenia drugiej wojny światowej przedmiotem sporu Moskwy z Japonią.
01.12.2020

Indyjsko-rosyjskie pociski manewrujące mogą trafić na Morze Południowochińskie

Filipiny mogą zostać pierwszym poza Rosją i Indiami użytkownikiem ponaddźwiękowych pocisków manewrujących BrahMos – podał tygodnik “Nikkei Asia". Eksport tej broni do krajów Azji Południowo-Wschodniej może wpłynąć na sytuację strategiczną na Morzu Południowochińskim.
24.11.2020

Wojska amerykańskie operujące na wschodniej flance NATO będą dowodzone z Polski

Z Polski będą dowodzone wojska amerykańskie operujące na wschodniej flance NATO - mówił w sobotę szef MON Mariusz Błaszczak, nawiązując do rozpoczętej w piątek działalności Wysuniętego Dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce.
21.11.2020

Siły z 21 państw wzięły udział w zdalnych ćwiczeniach obrony kolektywnej

Siły z 21 państw, dowództwa i sztaby wspierane przez NATO wzięły udział w ćwiczeniach obrony kolektywnej; centrum kierowania znajdowało się w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) w Bydgoszczy.
21.11.2020

Państwa UE zgodziły się na otwarcie nowej fazy współpracy wojskowej w ramach PESCO

Unijni ministrowie obrony uzgodnili w piątek konkluzje w sprawie przeglądu strategicznego stałej współpracy strukturalnej PESCO 2020. Przedstawiono w nich wytyczne na kolejny etap kooperacji wojskowej, obejmujący lata 2021–2025.
20.11.2020

OGZ i polsko – niemieckie szkolenie na Bałtyku [foto]

W piątek, 20 listopada br., zakończyły się manewry Okrętowej Grupy Zadaniowej (OGZ). W ramach OGZ siły okrętowe Gdyńskiej Flotylli oraz zespół niemieckich okrętów przeprowadziły na Morzu Bałtyckim wspólne szkolenie.
20.11.2020

Rosyjskie okręty podwodne będą budowane przy użyciu nowej technologii. Co to znaczy?

W październiku 2018 roku Jill Biden, żona nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych, rozbiła butelkę szampana o burtę "Delaware", nowej łodzi podwodnej klasy Virginia. Dwa lata później, mniej więcej w tym samym czasie, ogłoszono w Rosji, że konkurenci amerykańskich okrętów podwodnych będą montowani przy użyciu ulepszonej technologii.
10.11.2020

Litwa liczy na większą uwagę USA ws. bezpieczeństwa państw bałtyckich

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda liczy na to, że Joe Biden jako prezydent USA zwróci większą uwagę na bezpieczeństwo państw bałtyckich, a jego przywództwo sprawi, że relacje transatlantyckie między UE i Stanami Zjednoczonymi będą "jeszcze bardziej szczere".
09.11.2020

Jutro prezydent ratyfikuje umowę o współpracy obronnej między Polską a USA

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda ratyfikuje polsko-amerykańską umowę o wzmocnionej współpracy obronnej, tym samym umowa wejdzie w życie - poinformował szef BBN Paweł Soloch. Umowę popierają główne siły w USA; będzie realizowana niezależnie od tego, kto będzie lokatorem Białego Domu - dodał.
08.11.2020

Prezydent w przyszłym tygodniu ratyfikuje umowę dot. obecności wojsk USA w Polsce

Prezydent Andrzej Duda w przyszłym tygodniu dokona ratyfikacji nowej umowy dot. amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce - poinformował dzisiaj szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
05.11.2020

Ćwiczenia okrętów typu Kobben [foto]

W Marynarce Wojennej kończą służbę okręty podwodne typu Kobben. Odbyły się jedne z ostatnich ćwiczeń z ich udziałem.
27.10.2020

USA potępiły tureckie testy rosyjskiego systemu rakietowego S-400

Departament Obrony USA "z całą stanowczością" potępił przeprowadzone przez turecką armię testy rosyjskiego systemu rakietowego S-400. To może mieć "poważne konsekwencje" dla współpracy wojskowej USA i Turcji - oświadczył wczoraj rzecznik Pentagonu.
24.10.2020

Co wiadomo o nowym amerykańskim dziale do strzelania na bardzo dalekie odległości?

Amerykańskie wojsko rozpoczęło prace nad strategicznym działem dalekiego zasięgu Strategic Long Range Cannon (SLRC), które będzie w stanie atakować cele oddalone o ponad 1850 km, a nawet ostrzelać Moskwę, twierdzi Popular Mechanics.
22.10.2020

Ukraina zbuduje dwie bazy wojskowe na Morzu Czarnym

Ukraina rozpoczyna budowę dwóch baz morskich w celu ochrony regionu Morza Czarnego, oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim dorocznym orędziu skierowanym do Rady Najwyższej w sprawie wewnętrznej i zewnętrznej sytuacji Ukrainy.
20.10.2020

Szef MON: współpraca obronna z USA weszła na kolejny, wyższy poziom

Współpraca obronna z USA weszła na kolejny, wyższy poziom; dziś oficjalna reaktywacja V Korpusu US Army, a w Poznaniu trwa już formowanie Wysuniętego Dowództwa V Korpusu - oświadczył dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
16.10.2020

Drony to przyszłość wojskowości

Drony są bezpieczniejszą, tańszą i często bardziej wydajną alternatywą dla załogowych samolotów wojskowych. Używane jako wabiki docelowe, do misji bojowych czy nadzoru strefy operacji, są nieodłączną częścią sił zbrojnych. Obecnie szacuje się, że już 95 krajów na całym świecie posiada jakąś formę technologii wojskowych dronów. Zmienia się też rola bezzałogowych statków powietrznych. Wyposażone w sztuczną inteligencję kontaktują się z żołnierzami i umożliwiają podjęcie decyzji na podstawie obrazowania terenu w czasie rzeczywistym.
16.10.2020

Resort obrony Korei Płd.: jesteśmy w stanie zestrzelić nowe rakiety Korei Płn.

Południowokoreańskie wojsko jest w stanie „natychmiast odpowiedzieć i unieszkodliwić” nowe rakiety krótkiego zasięgu, zaprezentowane niedawno przez Koreę Płn., jeśli zostaną użyte do ataku na Koreę Płd. - oświadczyło dziś ministerstwo obrony w Seulu.
13.10.2020

Gala Sportu Wojskowego

W czwartek 8 października, w Centrum Olimpijskim w Warszawie, odbyła się Gala Sportu Wojskowego. W klasyfikacji generalnej wyróżnienie w kategorii najlepszych uczelni wojskowych Mistrzostw Wyższego Szkolnictwa Wojskowego w sporcie powszechnym AMW obroniła wysokie III miejsce. Na uroczystości Akademię Marynarki Wojennej reprezentował prorektor ds. wojskowych kmdr Paweł Podgórny.
11.10.2020

Okręty NATO w Porcie Gdańsk [foto, wideo]

Dzisiaj (9 października) do gdańskiego portu wpłynęło siedem okrętów stałego Zespołu Sił Przeciwminowych NATO (SNMCM G1). Jednostki zacumowały w pobliżu nabrzeża Westerplatte.
09.10.2020

Zakończyło się największe ćwiczenie 8.FOW pk. WARGACZ-20 [foto]

W piątek, 9 października, zakończyło się ćwiczenie WARGACZ-20 - największe tegoroczne manewry sił 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia. Było to główne przedsięwzięcie cyklu szkolenia 8.FOW w 2020 roku. Wzięło w nim udział ponad tysiąc żołnierzy ze wszystkich jednostek wchodzących w skład Flotylli. Manewry rozpoczęły się 1 października.
09.10.2020

Samoloty ChRL w tym roku przekraczały Cieśninę Tajwańską najczęściej od 30 lat

Samoloty chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej przekraczały w tym roku Cieśninę Tajwańską z częstotliwością najwyższą od 30 lat - oświadczył dzisiaj minister obrony Tajwanu Yen Teh-fa w tajwańskim parlamencie.
07.10.2020

Siły zbrojne Rosji przeprowadziły próbę z hipersonicznym pociskiem Cyrkon [wideo]

Rosyjskie siły zbrojne przetestowały hipersoniczny pocisk manewrujący Cyrkon - poinformował dziś w rozmowie z Władimirem Putinem w dniu 68. urodzin prezydenta Rosji, szef Sztabu Generalnego Walerij Gierasimow. Pocisk wystrzelono z okrętu na Morzu Białym.
07.10.2020

Rozpoczęło się ćwiczenie taktyczno-specjalne Renegade/Sarex-20

Rozpoczęło się ćwiczenie Renegade/Sarex-20 - poinformowało Dowództwo Operacyjne RSZ. W ćwiczeniu uczestniczą żołnierze, funkcjonariusze oraz cywile, w tym m.in. ratownicy GOPR. Ćwiczenie ma sprawdzić zdolności reagowania sytemu bezpieczeństwa państwa na sytuacje kryzysowe na lądzie, w powietrzu i na morzu.
06.10.2020

Putin obserwował główny etap manewrów Kaukaz-2020

Prezydent Rosji Władimir Putin obserwował dzisiaj główny etap strategicznych manewrów dowódczo-sztabowych Kaukaz-2020 na poligonie Kapustin Jar w obwodzie astrachańskim.
25.09.2020

Rośnie napięcie w Cieśninie Tajwańskiej - obie strony testują rakiety

Tajwan przeprowadził w czwartek testy rakiet i zamierza je dziś kontynuować. W odpowiedzi chińska armia opublikowała nagranie swojej próby rakietowej – podał dziennik „South China Morning Post”, wiążąc to z narastającym napięciem w Cieśninie Tajwańskiej.
25.09.2020

PGZ Stocznia Wojenna na konferencji Defence24 Day

Dzisiaj w Warszawie odbywa się druga edycja Defence24 Day, konferencji organizowanej przez Defence24. Na konferencji, w której udział bierze także Prezes PGZ Stoczni Wojennej, padło wiele ważnych deklaracji dotyczących modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP. Podczas przemówienia otwierającego Minister Obrony Narodowej ogłosił, że przygotowany został projekt ustawy o powołaniu Agencji Uzbrojenia, która ma usprawnić proces pozyskiwania sprzętu wojskowego dla SZ RP.
22.09.2020

80 tys. żołnierzy weźmie udział w manewrach Kaukaz-2020

Żołnierze z sześciu krajów wezmą udział w organizowanych przez Rosję strategicznych manewrach dowódczo-sztabowych "Kaukaz-2020", które odbędą się w dniach 21-26 września.
14.09.2020

Premier Grecji zapowiedział zakup fregat i śmigłowców morskich

Premier Grecji Kyriakos Micotakis, w obliczu sporu z Turcją o praw a do zasobów we wschodniej części Morza Śródziemnego, przedstawił wczoraj plany modernizacji sił zbrojnych, obejmujące zakup nowych myśliwców, fregat, śmigłowców i systemów uzbrojenia.
13.09.2020

Wojskowe wynalazki w Salonie Przemysłu Obronnego

Antydron zakłócający działanie bezprawnie używanych platform latających, jeżdżących lub pływających oraz bezzałogowy śmigłowiec WABIK do misji poszukiwawczych i ratowniczych - to niektóre z wynalazków prezentowanych przez Wojskową Akademię Techniczną podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Wystawa najnowszych osiągnięć przemysłu zbrojeniowego z całego świata trwa od 8 do 10 września.
08.09.2020

Grecja rozbuduje siły zbrojne

W związku z narastającym konfliktem z Turcją, Grecja rozbuduje swoje siły zbrojne, zainwestuje w programy obronne, sprzęt i personel wojskowy - poinformował dziś rzecznik greckiego rządu Stelios Pecas.
07.09.2020

Klasa mundurowa z Rzepina z wizytą w 3. Flotylli Okrętów [foto]

Uczniowie klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół w Rzepinie odwiedzili 3. Flotyllę Okrętów. Kadeci wzięli udział w obchodach 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte i w Gdyni oraz uroczystościach upamiętniających 81. rocznicę przybycia pierwszego transportu więźniów do Obozu Koncentracyjnego w Sztutowie. Licealiści przyjechali do Gdyni w poniedziałek, 31 sierpnia, skąd na okręcie ratowniczym ORP Lech udali się do Gdańska, by wziąć udział w obchodach 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na West
04.09.2020

Trwa posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem wojska i MPWiK ws. Czajki

Dzisiaj rano rozpoczęło się posiedzenie sztabu kryzysowego ws. sytuacji w oczyszczalni "Czajka" z udziałem wojska, MPWiK - poinformował rzecznik MPWiK Marek Smółka.
02.09.2020

Ewolucja współpracy NATO z partnerami – szanse i wyzwania

Od czasu aneksji Krymu przez Rosję NATO zacieśnia współpracę z niewielką grupą partnerów w Europie, którzy wzmacniają zdolność do obrony i odstraszania oraz prowadzenia misji reagowania kryzysowego. Ponieważ NATO uznało Chiny za wyzwanie, wzrośnie znaczenie relacji z partnerami z innych regionów, zwłaszcza z Azji i Pacyfiku. Polska może im zaoferować szerszy dostęp do ćwiczeń na swoim terytorium i na Morzu Bałtyckim, w zamian za większe finansowe wsparcie dla Gruzji i Ukrainy.
24.08.2020

Prof. Żurawski vel Grajewski: po zawarciu umowy z USA Polska jest silniejsza politycznie

Po podpisaniu umowy o wzmocnieniu współpracy obronnej z USA agresor, który chciałby zaatakować Polskę, musi się liczyć z odpowiedzią amerykańskiej armii – powiedział politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.
18.08.2020

Święto Wojska Polskiego i 100. Rocznica Bitwy Warszawskiej w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

Jak co roku w połowie sierpnia, żołnierze, pracownicy wojska, obchodzą święto Wojska Polskiego. W tym roku ze względu na obowiązujący stan epidemii i rozprzestrzenianie się koronawirusa, a przede wszystkim mając na uwadze wspólne bezpieczeństwo, uroczystości o charakterze patriotycznym i kulturalnym nie odbędą się w tradycyjny, marynarski sposób, a wszystkie oficjalne obchody święta zostały ograniczone.
16.08.2020

Departament Stanu USA: umowa korzystna dla Polski i NATO

Polsko-amerykańska umowa o wzmocnionej współpracy wojskowej zacieśni współpracę, pozwoli na zwiększoną i trwałą obecność wojsk USA, będzie korzystna dla NATO, przyniesie także korzyści polskiej gospodarce – tak zapewnił Departament Stanu USA.
15.08.2020

Podpisanie umowy o współpracy obronnej pozwoli na zwiększoną i trwałą obecność wojskową USA w Polsce

Podpisanie umowy EDCA, które jest planowane na jutro, pogłębi amerykańsko-polską współpracę wojskową, wesprze rozbudowę infrastruktury, przyniesie bezpośrednie korzyści polskiej gospodarce oraz umożliwi zwiększoną i trwałą obecność wojskową USA w Polsce - tak napisała dziś na Twitterze ambasador USA Georgette Mosbacher.
14.08.2020

Flotylla Wiślana w Bitwie Warszawskiej 1920 r.

Gdy latem 1920 r. bolszewicka kontrofensywa niebezpiecznie zbliżała się do Wisły, przystąpiono do gorączkowej reaktywacji powołanej w grudniu 1918 r. Flotylli Wiślanej. Jej głównym zadaniem miało być uniemożliwianie przekraczania Wisły przez wojska rosyjskie. Pełniącym obowiązki dowódcy Flotylli wyznaczono kpt. mar. Bohdana Jarocińskiego.
13.08.2020

Sztuczna inteligencja przyspieszy wojskowe misje i może zmienić oblicze wojen

W miarę jak sztuczna inteligencja wkracza do branż takich jak opieka zdrowotna i finanse, rządy na całym świecie coraz częściej inwestują w autonomiczne systemy uzbrojenia. Innowacyjne programy i technologie mogą dać przewagę nad przeciwnikami. Naukowcy z USA niedawno opracowali zaawansowaną sztuczną inteligencję, która jest w stanie prowadzić rozmowę na polu walki. Interfejs JUDI umożliwia szybką komunikację między żołnierzami a robotami podczas operacji.
12.08.2020

Wystawa plenerowa z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego [foto]

Mając na uwadze setną rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz zbliżające się Święto Wojska Polskiego, 8. Flotylla Obrony Wybrzeża im. Wiceadmirała Kazimierza Porębskiego przygotowała dla mieszkańców i turystów naszego miasta patriotyczną wystawę plakatów i ulotek z 1920 roku. Wystawa została opracowana graficznie ze zbiorów specjalnych Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
12.08.2020

Szybki katamaran transportowy USNS Newport przeszedł próby morskie

Jak poinformowało US Naval Sea Systems Command (NAVSEA), szybki katamaran ekspedycyjny US Navy Fast Transport, USNS Newport, pomyślnie ukończył próby morskie.
05.08.2020

Manewry morskie „Tarcza oceaniczna 2020” pod Kaliningradem [wideo]

Na poligonie Floty Bałtyckiej Chmelewka w obwodzie kaliningradzkim rozpoczęły się w poniedziałek zakrojone na wielką skalę manewry morskie „Tarcza oceaniczna 2020”. Ćwiczenia odbywają się pod nadzorem naczelnego dowódcy rosyjskiej marynarki wojennej admirała Nikołaja Jewmenowa.
05.08.2020

Największa na świecie latająca łódź - samolot morski AG600 pozytywnie przeszedł testy

Po opóźnieniach związanych z Covid-19, prototyp samolotu morskiego przeszedł testy pływania i startowania z wody podczas próby w prowincji Shandong w Chinach. Pojazd zostanie wykorzystany w reagowaniu kryzysowym Chin na incydenty morskie i klęski żywiołowe, ale może również służyć do działań na Morzu Południowochińskim.
05.08.2020

Kaspijski Potwór Morski przechodzi na emeryturę - radziecki ekranoplan trafi do wojskowego muzeum [wideo]

Jedyny w swoim rodzaju ekranoplan, który wygląda jak samolot, ale w rzeczywistości jest wojskowym super okrętem, przybył do miasta Derbent na Morzu Kaspijskim. Stanie się najważniejszym punktem tamtejszego parku wojskowego „Patriot Park”.
04.08.2020

Szef MON: informacje dot. zasad stacjonowania wojsk USA w Polsce - nieprawdziwe

Informacje dotyczące zasad stacjonowania żołnierzy USA w Polsce są nieprawdziwe - tak szef MON Mariusz Błaszczak odniósł się do poniedziałkowych doniesień medialnych o zasadach stacjonowania tych wojsk w Polsce. Doniesienia zdementowała też ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
03.08.2020

Zakończono poszukiwania ośmiu marines po wypadku u wybrzeży Kalifornii

Siły zbrojne USA poinformowały w niedzielę o zakończeniu poszukiwań siedmiu żołnierzy piechoty morskiej i jednego marynarza, których pływający transporter opancerzony zatonął w czwartek podczas ćwiczeń u wybrzeży południowej Kalifornii. Uznano ich za zmarłych.
02.08.2020

Media: Negocjacje ws. kosztów stacjonowania wojsk USA - Japonia na celowniku

Spodziewana nominacja Donny Welton na stanowisko szefowej wydziału negocjacji i porozumień w DS to zapowiedź, że po Korei Płd., już wkrótce i Japonia będzie musiała porozumieć się z USA ws. podziału kosztów stacjonowania wojsk - pisze w niedzielę agencja Kyodo.
02.08.2020

MON: Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej Polską i USA uzgodniona politycznie

Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi została uzgodniona politycznie; niebawem planowane jest podpisanie umowy, która ułatwi rozlokowanie w Polsce kolejnych wojsk USA – poinformowało MON.
31.07.2020

Jeden marines zginął, a 8 zaginęło w wypadku u wybrzeży Kalifornii

Jeden marines zginął, dwóch zostało rannych, a ośmiu zaginęło w "tragicznym wypadku" z udziałem pływającego transportera opancerzonego u wybrzeży południowej Kalifornii - poinformował w piątek na Twitterze Korpus Piechoty Morskiej USA.
31.07.2020

Powstanie Warszawskie na Wiśle

Wiosną 1939 r., wobec zbliżającej się wojny, z Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej w Pińsku wyodrębniono Oddział Wydzielony "Wisła". Po 1 września 1939 r. jego jednostki broniły mostów i przepraw na dolnej i środkowej Wiśle, a wobec niemożności wycofania się do Modlina zostały zatopione przez własne załogi.
31.07.2020

Pentagon przedstawia koncepcję relokacji sił USA z Niemiec

29 lipca br. Departament Obrony USA przedstawił koncepcję zmniejszenia obecności wojskowej w Niemczech z ok. 36 tys. do 24 tys. żołnierzy. Część redukowanych sił ma być relokowana w Europie, a część wycofana do USA, przy jednoczesnym zwiększeniu rotacji do Europy. Pentagon podkreśla, że działania te posłużą wzmocnieniu NATO i odstraszania Rosji, choć faktycznie są w dużej mierze pokłosiem czerwcowej decyzji prezydenta Donalda Trumpa o ukaraniu Niemiec za zbyt niskie wydatki obronne i mają minimalizować jej negatywne skutki.
31.07.2020

Chińskie bombowce ćwiczyły nad Morzem Południowochińskim

Chińskie siły zbrojne przeprowadziły niedawno intensywne ćwiczenia na spornym Morzu Południowochińskim, w których uczestniczyły m.in. bombowce H-6G i H-6J – poinformował w czwartek rzecznik ministerstwa obrony ChRL Ren Guoqiang.
30.07.2020

Aresztowano bojownika Hamasu, który wpław uciekał ze Strefy Gazy do Izraela

Izraelskie służby bezpieczeństwa i kontrwywiadu Szin Bet potwierdziły w czwartek, że miesiąc temu aresztowano bojownika Hamasu, który najprawdopodobniej z powodu problemów osobistych postanowił uciec wpław ze Strefy Gazy do Izraela - informują lokalne media.
30.07.2020

Kreml: im mniej żołnierzy USA w Europie, tym jest tam spokojniej

W ocenie Rosji im mniej jest w Europie żołnierzy amerykańskich, tym na kontynencie jest spokojniej - powiedział w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Rzecznik skomentował w ten sposób planowane wycofanie z Niemiec około 12 tysięcy żołnierzy USA.
30.07.2020

Błaszczak: wszystko zgodnie z planem; w Polsce będzie więcej żołnierzy USA

Wszystko zgodnie z planem; w Polsce będzie więcej żołnierzy USA, powstanie najważniejsze w naszym regionie dowództwo sił lądowych - oświadczył w środę szef MON Mariusz Błaszczak.
29.07.2020

USA oferują Japonii pomoc w nadzorowaniu spornych wysp po wtargnięciach chińskich statków

Siły zbrojne USA mogą pomóc władzom Japonii monitorować „bezprecedensowe wtargnięcia” chińskich statków na wody otaczające kontrolowane przez Tokio sporne wyspy – powiedział w środę dowódca amerykańskich wojsk w Japonii generał Kevin Schneider, wywołując krytykę ze strony władz ChRL.
29.07.2020

Ćwiczenia wojskowe z użyciem rakiety balistycznej w cieśninie Ormuz

Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej wystrzelił w środę rakietę balistyczną z podziemnego silosa w ramach ćwiczeń w cieśninie Ormuz. W manewrach użyto makiety amerykańskiego lotniskowca.
29.07.2020

Włochy: Rząd wysyła wojsko do ośrodków dla migrantów, by zapobiec ucieczkom

Rząd Włoch wysyła wojsko do pilnowania ośrodków dla migrantów, by zapobiec ich ucieczkom. W ostatnich dniach zjawisko to przybrało na sile. Uciekają migranci poddani kwarantannie. "To kwestia zdrowia publicznego" - podkreśla MSZ.
27.07.2020

Rosja: myśliwiec Su-27 przechwycił samolot patrolowy USA nad morzem Czarnym

Rosyjski myśliwiec Su-27 zmusił do zawrócenia amerykański samolot patrolowy P-8A Poseidon, który zbliżał się do granicy Rosji nad wodami Morza Czarnego - podało w poniedziałek ministerstwo obrony w Moskwie, nie wskazując dokładnego miejsca incydentu.
27.07.2020

Śmiercionośny rosyjski poduszkowiec [wideo]

Film opublikowany wczoraj przez moskiewskie Ministerstwo Obrony przedstawia żołnierzy z obwodu kaliningradzkiego przeprowadzających ziemnowodne ćwiczenia na wybrzeżu Bałtyku. Na wideo zaprezentowany jest jeden z dwóch rosyjskich poduszkowców Zubr w akcji, który wypuszcza marynarzy i pojazdy opancerzone na plażę. Klasa Zubr jest prawdopodobnie jedyną uzbrojoną klasą poduszkowców na świecie.
22.07.2020

Szef MON: zakończenie negocjacji ws. dyslokacji wojsk USA w Polsce to kwestia tygodni

Zakończenie negocjacji ws. dyslokacji wojsk amerykańskich w Polsce to kwestia tygodni, a nie miesięcy - zapowiedział we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił jednocześnie, że negocjacje w tej sprawie trwają.
21.07.2020

Rosja rozpoczęła budowę sześciu nowych okrętów wojennych

Rosja rozpoczęła w poniedziałek budowę dwóch atomowych okrętów podwodnych, dwóch fregat i dwóch okrętów desantowych. Okręty desantowe powstaną w Kerczu na anektowanym Krymie, gdzie w uroczystości położenia stępki wziął udział prezydent Rosji Władimir Putin.
20.07.2020

Śmigłowiec holenderskiej armii rozbił się na Morzu Karaibskim - dwie osoby nie żyją

Śmigłowiec holenderskiej armii rozbił się na Morzu Karaibskim, niedaleko wyspy Aruba, terytorium zależnego Holandii. Dwie osoby z zginęły z czterech znajdujących się na pokładzie - poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony Holandii.
20.07.2020

MSZ w Kijowie: USA dały zgodę na sprzedaż Ukrainie do 16 kutrów patrolowych

Stany Zjednoczone zaakceptowały sprzedaż Ukrainie do 16 kutrów patrolowych Mark VI i powiązanego wyposażenia - poinformował w sobotę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Krok ten świadczy o rosnącym zaufaniu między USA i Ukrainą - ocenił.
18.07.2020

Ukraina: manewry we wrześniu, symetrycznie do rosyjskich ćwiczeń Kaukaz 2020

We wrześniu na południu Ukrainy odbędą się taktyczne manewry dowódczo-sztabowe Zjednoczone wysiłki 2020 - poinformował w piątek minister obrony Andrij Taran. Podkreślił, że to symetryczna odpowiedź na organizowane w tym samym czasie przez Rosję ćwiczenia Kaukaz 2020.
17.07.2020

Rosja: Rozpoczął się sprawdzian gotowości wojsk z udziałem 150 tys. ludzi

W Rosji rozpoczął się w piątek niezapowiedziany sprawdzian gotowości wojsk z udziałem blisko 150 tys. ludzi i ponad 26 tys. jednostek broni i sprzętu. Armia przeprowadzi 56 ćwiczeń taktycznych na poligonach lądowych i morskich, w tym na Morzu Czarnym.
17.07.2020

Chiny: nie boimy się sankcji USA w sprawie Morza Południowochińskiego

Chiny nie obawiają się sankcji, jakie Stany Zjednoczone mogłyby na nie nałożyć w związku z sytuacją na Morzu Południowochińskim – oświadczyła w środę rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying, oskarżając USA o podsycanie sporów w regionie.
15.07.2020

McCarthy: obecność wojskowa USA przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie

Wojskowa obecność amerykańska w Polsce wzmacnia potencjał odstraszania NATO i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie; zwiększanie tej obecności zapewnia demokrację, wolność i respektowanie zasady suwerenności - powiedział we wtorek sekretarz Sił Lądowych USA Ryan McCarthy.
14.07.2020

Rusza druga faza ćwiczeń Defender-Europe w Polsce

Rozpoczyna się druga faza trwających od kilkunastu tygodni manewrów amerykańskich wojsk Defender-Europe. Kolejny etap obejmuje transport żołnierzy i sprzętu z amerykańskiej ciężkiej jednostki pancernej do Polski.
14.07.2020

Rosja: wkrótce ruszy budowa "rosyjskich mistrali"

W Rosji rozpocznie się wkrótce budowa okrętów wojennych, które mają być odpowiedzią na niedostarczone jej po aneksji Krymu francuskie mistrale - podał we wtorek dziennik "Izwiestija". Według gazety w tym tygodniu nastąpi położenie stępki pod dwie jednostki typu Priboj.
14.07.2020

Ranni w wyniku pożaru okrętu wojennego USA

Pożar trzeciego stopnia wybuchł w niedzielę na pokładzie amerykańskiego okrętu wojennego zadokowanego w Naval Base w San Diego, w wyniku czego okręt ewakuowano i a 18 marynarzy trafiło do szpitala z obrażeniami - jak podała Marynarka Wojenna i lokalne służby.
13.07.2020

BBN przygotowało projekt "ustawy morskiej"

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przygotowało projekt ustawy gwarantującej stały procentowy udział wydatków ma Marynarkę Wojenną w budżecie obronnym – powiedział PAP szef BBN Paweł Soloch.
10.07.2020

Szef BBN: mam nadzieję, że po wyborach ruszą dalsze prace nad projektem ustawy o bezpieczeństwie narodowym

Szef BBN Paweł Soloch wyraził nadzieję, że po wyborach ruszą dalsze prace nad projektem ustawy o zarządzaniu bezpieczeństwem narodowym. BBN przekazało rekomendacje kancelarii premiera, która ma opracować propozycje legislacyjne.
10.07.2020

Niemcy: Rząd zezwolił na dostawę kolejnego okrętu podwodnego do Egiptu

Niemiecki rząd zgodził się na dostarczenie Egiptowi kolejnego zbudowanego w Niemczech okrętu podwodnego - poinformowała w czwartek agencja dpa. Sprawę uważa się za kontrowersyjną z powodu łamania przez egipskie władze praw człowieka i ich uwikłania w regionalne konflikty zbrojne.
09.07.2020

Premier: Przemysł zbrojeniowy to miejsca pracy i nowoczesne technologie podwójnego zastosowania

Przemysł zbrojeniowy to miejsca pracy i nowoczesne technologie podwójnego zastosowania: wojskowego i cywilnego - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w zakładach zbrojeniowych Mesko w Skarżysku Kamiennej.
09.07.2020

Sputnik Polska: Ukraina ściąga amerykańskie statki: „Morze Azowskie to nie kałuża Rosji”

Dowódca ukraińskiej floty, kontradmirał Aleksiej Neiżpapa w wywiadzie dla gazety „Dumskiej” powiedział, że dzięki dostawom amerykańskich statków Mark VI Ukraina będzie mogła ograniczyć swobodę działań Rosji na Morzu Azowskim.
07.07.2020

Systemy pocisków manewrujących Neptun w przyszłym roku w Marynarce Wojennej Ukrainy

Ukraińska marynarka wojenna otrzyma w przyszłym roku systemy rakiet przeciwlotniczych Neptun i rozmieści je na morzach Morza Czarnego i Azowskiego - powiedział w sobotę dowódca sił morskich Aleksander Neizhpapa.
05.07.2020

Chiny prowadzą manewry na Morzu Południowochińskim, USA wysyłają lotniskowce na ćwiczenia

Od środy Chiny prowadzą manewry na Morzu Południowochińskim. W sobotę marynarka wojenna USA poinformowała, że wysłała na te wody na własne ćwiczenia dwa lotniskowce USS Nimitz i USS Ronald Reagan, by - jak wyjaśniła - wspierać wolny i otwarty region Indo-Pacyfiku.
04.07.2020

Turcja domaga się od Francji przeprosin za incydent z udziałem fregat

Szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu powiedział w czwartek, że Ankara oczekuje, iż Francja przeprosi za incydent między okrętami wojennymi obu krajów, do którego doszło na Morzu Śródziemnym. Spór w tej sprawie miało rozstrzygnąć śledztwo NATO, które nie przyniosło jednak rozwiązania.
02.07.2020

Szczerski: plany obrony dla Polski i krajów bałtyckich to większa obecność Sojuszu na wschodniej flance

Zatwierdzone przez NATO plany obrony dla Polski i krajów bałtyckich to większa obecność Sojuszu na wschodniej flance i rozszerzony zakres gwarancji i działań obronnych dla Polski - powiedział w PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
02.07.2020

Sputnik: Dlaczego rosyjska flota tak bardzo czeka na korwetę „Grzmiący”?

Rosja planuje ochronę obszaru wodnego strategicznych okrętów podwodnych przed lotnictwem i innymi środkami hipotetycznego wroga w bliskiej morskiej strefie powierzyć korwetom. Statki te będą mogły prowadzić niezależne operacje na Morzu Bałtyckim lub Czarnym. Dlaczego rosyjska flota stawia właśnie na korwety?
01.07.2020

Francja powiadomiła NATO, że zawiesza udział w operacji morskiej

Francja powiadomiła NATO, że zawiesiła swój udział w operacji na Morzu Śródziemnym po wynikach dochodzenia w sprawie incydentu między okrętami francuskimi i tureckimi – poinformował w środę urzędnik ministerstwa ds. sił zbrojnych Francji.
01.07.2020

W zdrowym ciele zdrowy duch! Mistrzostwa 8.FOW we współzawodnictwie sportowym w 2020 r.

W dniach 22 – 25 czerwca wznowiono współzawodnictwo sportowe na szczeblu 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. W ramach rywalizacji sportowej przeprowadzono zawody w czterech dyscyplinach sportowych, w których wzięło udział blisko 100 zawodników i zawodniczek reprezentujących sześć jednostek wojskowych podległych 8.FOW.
30.06.2020

Hiszpania/La Vanguardia: Rosja zaniepokojona możliwym przeniesieniem wojsk USA do Polski

Dla Rosji jedną z najważniejszych kwestii związanych z bezpieczeństwem jest ekspansja NATO w Europie Wschodniej i dlatego Moskwa nie wyklucza podjęcia "środków obronnych", jeżeli dojdzie do przeniesienia części wojsk USA z Niemiec do Polski - pisze w piątek "La Vanguardia".
26.06.2020

Soloch: Polska i sojusznicy europejscy chcą, by żołnierze USA pozostali w Europie

Polska i sojusznicy europejscy są zainteresowani tym, by żołnierze USA pozostali w Europie; jeżeli część amerykańskich sił ma opuścić Niemcy, to Polska jest gotowa je przyjąć – podkreślił w piątek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
26.06.2020

WZE wyposaża centrum serwisowania rakiet NSM

Projekt Centrum Produkcyjno-Serwisowego Pocisków Rakietowych NSM w Wojskowych Zakładach Elektronicznych S.A. w Zielonce sukcesywnie zbliża się ku finalizacji. Inwestycja jest powiązana z projektem offsetowym realizowanym w WZE w ramach pozyskania przez Siły Zbrojne RP Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietow
25.06.2020

Już jutro obchody Święta Marynarki Wojennej

W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. W tym roku wyjątkowo, obchody Święta Marynarki Wojennej odbędą się w piątek, 26 cz
25.06.2020

Premier: idą lepsze czasy, latem-jesienią będziemy wychodzić z kryzysu

Myślę, że idą lepsze czasy, że wracamy powoli do normalności. Latem-jesienią będziemy powoli wychodzić z tego kryzysu; jest szansa na coś, co makroekonomiści nazywają "V-kształtnym" odbiciem gospodarczym – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
25.06.2020

MET-POL

MET-POL,met-pol,producent,meble,meble metalowe,meble na statki,łóżka metalowe,łóżka na statki,łóżka typu PULLMAN,łóżka Pendelum,łóżka do kajut,meble socjalne,szafy BHP,szafki BHP,szafy ubraniowe,szafy odzieżowe,szafy gospodarcze,meble szkolne,szafy szkolne,szafy skrytkowe,krzesła,stoły,ławki,meble warsztatowe,szafy warsztatowe,stoły warsztatowe,tablice warsztatowe,krzesła obrotowe,regały,regały magazynowe,regały archiwalne,regały sklepowe,regały paletowe,wózki,wózki magazynowe,wózki platformowe,wózki biurowe,łóżka pojedyncze,łóżka piętrowe,wieszaki,meble biurowe,szafy aktowe,szafy kartotekowe,szafy wojskowe WP2-40,szafa BHP WP2-34,szafa przyłóżkowa WP2-24,

Soltec Services Sp. z o.o.

usługi stoczniowe i dźwigowe
usługi stoczniowe,usługi dźwigowe,konstrukcje stalowe,izolowanie kabin,nadbudówek,ładowni,chłodni,izolowanie rurociągów,budowanie nowych jednostek pływających,statki badawcze,łodzie głębinowe,okręty wojskowe,jachty,remonty jednostek pływających,przebudowy statków,przebudowy jednostek pływających,żaglówki,drobnicowce,kontenerowce,masowce,barki,pontony,promy,liniowce,odzie ratunkowe,żurawie pływające,doki pływające,dok pływający

BLG AutoTerminal Gdańsk Sp. z o.o.

Kompleksowa obsługa portowo-logistyczna automotive i wojska
terminal samochodowy,spedycja samochodów,transport morski samochodów,obsługa portowa wojska,blg logistics,blg port gdańsk,przeładunki dla wojska,przeładunki us army,przeładunki nato,obsługa portowa automotive,port gdańsk wojsko,port gdańsk automotive

RADMOR S.A.

Cyfrowy system łączności TETRA TetraFlex,Radiotelefony cyfrowe TETRA,Cyfrowy system łączności DMR,Radiotelefony cyfrowe DMR,Motocyklowy system łączności radiowej ZRK 3403,Radiotelefony analogowe,Akcesoria i osprzęt,radiostacje wojskowe,

REMONTOWA SHIPBUILDING S.A.

stocznia,stocznie,budowa statków,offshore,promy,promy pasażerskieholowniki,jednostki towarowe,jednostki specjalistyczne,jednostki wojskowe,,

BLG AutoTerminal otworzył w Gdańsku terminal do przeładunków wojsk

Firma BLG AutoTerminal uruchomiła w Porcie Gdańsk terminal dedykowany stricte do przeładunków sprzętu wojskowego. Korzystać z niego będą armie krajów NATO.
09.05.2024

W Gdyni uczczono 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni odbyły się 12 marca miejskie uroczystości upamiętniającą 25, rocznicę wstąpienia Polski, Czech i Węgier do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości z udziałem przedstawicieli rządu, władz miejskich, administracji, jak też sił zbrojnych. Z tej okazji zostały udostępnione do zwiedzania okręty polskiej Marynarki Wojennej.
13.03.2024

Ostre strzelanie podczas "Ostrobok-24". Widzieliśmy 3. Flotyllę Okrętów w akcji

Podczas trwającego od 29 lutego ćwiczenia 3. Flotylli okrętów, jej siły morskie okręty brały udział w epizodzie polegającym na manewrowaniu w szykach i strzelaniu do celu. Wraz z nimi swoje zadania wykonywała włoska fregata ITS Luigi Rizzo (F595), wspierająca wschodnią flankę NATO. Ćwiczenie było okazją do pokazania możliwości okrętów polskiej Marynarki Wojennej. Pierwszy raz od dawna działania sił morskich mogli obserwować na żywo także zaproszeni dziennikarze.
06.03.2024

Ćwiczenia Defender Europe 2022. Wojska NATO w Porcie Gdańsk [WIDEO, ZDJĘCIA]

We wtorek (10 maja) przy nabrzeżu WOC w Porcie Gdańsk zacumowały dwa drobnicowce: pływający pod duńską banderą Britannia Seaways oraz brytyjski Hurst Point. Do Gdańska dostarczyły duński i brytyjski sprzęt wojskowy, którzy posłuży do ćwiczeń w ramach Defender Europe 2022, których część odbędzie się w Polsce. Operację rozładunku z polskiej strony nadzoruje grupa BLG Logistics. 
11.05.2022

Ciężki sprzęt wojskowy, amunicja i strzelby w Porcie Gdańsk [wideo]

Blisko cztery godziny trwała środowa (12 maja) operacja rozładunku statku ro-ro w Porcie Gdańsk Eksploatacja. Zobacz nasz film.
14.05.2021

Okręty NATO w Porcie Gdańsk

Dzisiaj (9 października) do gdańskiego portu wpłynęło siedem okrętów stałego Zespołu Sił Przeciwminowych NATO (SNMCM G1). Jednostki zacumowały w pobliżu nabrzeża Westerplatte.
09.10.2020

Rozładunek amerykańskiego sprzętu w PGE zakończony sukcesem

Rozładunek amerykańskiego sprzętu w Porcie Gdańskim Eksploatacja zakończony sukcesem. Piotr Karczewski, prezes tej gdańskiej spółki – głównego operatora przeładunkowego na terenie Portu Gdańsk, poinformował w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl, że liczy na kolejne takie zadania. Jak podkreślił, ma to umożliwić szeroki wachlarz wykonywanych usług.
24.11.2017

Amerykanie ponownie rozładowali sprzęt wojskowy w gdańskim porcie. Przypłynęło prawie 500 pojazdów

Amerykański sprzęt znów w Gdańsku. Prawie 500 różnego rodzaju pojazdów przypłynęło do gdańskiego portu w piątek. Trafią teraz do amerykańskich wojsk stacjonujących w Polsce.
19.11.2017

Amerykanie rozładowują sprzęt wojskowy w gdańskim porcie

Amerykański sprzęt wojskowy ponownie w DCT. Trafi on drogą lądową i kolejową na zachód Polski, gdzie przez najbliższe dziewięć miesięcy stacjonować będzie kolejna rotacja amerykańskich żołnierzy. Rozładunek tego niezwykle cennego ładunku potrwa kilka dni.
14.09.2017

Amerykański sprzęt wojskowy w DCT. Rozładunek dobiega końca

DCT to nie tylko kontenery. W gdańskim terminalu kontenerowym dobiega końca rozładunek amerykańskiego sprzętu, który  przypłynął statkiem Green Ridge. Stanowi on wyposażenie dla jednostek zapewniających zaplecze logistyczne operacji Atlantic Resolve. Łącznie to 4 200 t różnych maszyn. Operacja potrwa do czwartku.
30.03.2017

Uroczystość 90-lecia Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni

Rozwój polskiego przemysłu obronnego, budowa kolejnych jednostek i coraz bardziej skomplikowane remonty statków. Przed takimi zadaniami stoi Nauta. Stocznia remontowa swój jubileusz obchodziła w czwartek w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
16.10.2016

90 lat Stoczni Remontowej Nauta

Rozwój polskiego przemysłu obronnego, budowa kolejnych jednostek i coraz bardziej skomplikowane remonty statków. Przed takimi zadaniami stoi Nauta. Stocznia remontowa swój jubileusz obchodziła w czwartek w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
16.10.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.