• <

Wynik wyszukiwania - "NATO" - Wiadomości

Nowy Sztynort wygrywa 3 rundę Ekstraklasy

Załoga Nowy Sztynort Osada Wolności Giżycka Grupa Regatowa z komfortowym zapasem punktowym wygrała 3 rundę Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej, która została rozegrana podczas Gdynia Sailing Days. Kolejne miejsca na podium zajęły ekipy UKS Żeglarz Wrocław oraz AZS WAT Warszawa. Liderzy rankingu sezonu, Pogoń Szczecin, spadli poza podium, a przed finałem w Szczecinie ligową tabelę otwiera Yacht Club Sopot.
15.07.2024

Znamy nowy skład zarządu PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. Marcin Ryngwelski nowym prezesem

Nowym prezesem gdyńskiej stoczni od 15 lipca został Marcin Ryngwelski, w przeszłości m.in. prezes firmy Thesta oraz Remontowa Shipbuilding S.A. Zastąpi na tym stanowisku ustępującego Pawła Lulewicza. Ponadto członkami zarządu zostaną od 1 sierpnia Beata Koniarska i od 1 września Dariusz Denis.
15.07.2024

Huti nie odpuszczają statkom i okrętom. Kolejne ataki na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej

Wspierani przez Iran jemeńscy bojownicy pozostają agresywni i atakują statki oraz okręty na newralgicznym akwenie, prowadzącym przez Kanał Sueski. Międzynarodowe siły morskie prowadzące działania obronne starają się im przeciwdziałać, pomimo że z powodów politycznych ich możliwości sprowadzają się do akcji obronnych.
15.07.2024

Paweł Lulewicz kończy kadencję na stanowisku prezesa zarządu PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.

15 lipca zakończyła się czteroletnia kadencja dotychczasowego prezesa zarządu gdyńskiej stoczni. Kończąc swoją pracę na tym stanowisku Paweł Lulewicz podsumował osiągnięcia zakładu stoczniowego, a także zwrócił uwagę na przyszłe wyzwania.
15.07.2024

Jan Zahuta triumfował w KINDER Joy of moving Pucharze Trenerów w klasie Optimist

\Na łódkę wsiadł po raz pierwszy mając pięć lat na Zalewie Bagry w Krakowie, bo nie miał co robić w wakacje w domu i tata zapisał go na półkolonie żeglarskie. Sześć lat później w Gdyni Jan Zahuta (YKP Gdynia) triumfował w regatach KINDER Joy of moving Puchar Trenerów w klasie Optimist grupy B, czyli do 13 lat. W pokonanym polu 11-letni zawodnik zostawił 240 konkurentów z 32 klubów.
14.07.2024

Eksperci: czystość chorwackiego morza wynika z uwarunkowań naturalnych, ale i starań władz

Wyjątkowa czystość kąpielisk morskich w Chorwacji wynika zarówno z czynników naturalnych, jak i ludzkich: kraj ma np. jeden z najlepiej zorganizowanych systemów monitorowania jakości wody morskiej w UE - mówią PAP chorwaccy eksperci, komentując unijny raport, w którym Chorwację uznano za kraj z najczystszym morzem w Europie.
14.07.2024

"Joint Sea 2024" - trwają duże ćwiczenia sił zbrojnych Chin i Rosji na morzu

Do połowy lipca mają potrwać duże ćwiczenia morskie pk. "Joint Sea 2024" z udziałem flot Chin oraz Federacji Rosyjskiej. Ich celem ma być oficjalnie "zademonstrowanie determinacji i zdolności obu stron do wspólnego radzenia sobie z zagrożeniami bezpieczeństwa morskiego oraz zachowania globalnego i regionalnego pokoju i stabilności", a także zwiększania "strategicznego partnerstwa" chińsko-rosyjskiego.
12.07.2024

Według ukraińskich służb Rosja minuje port w Noworosyjsku

Chcąc chronić swoje statki oraz okręty obecne w Noworosyjsku Rosjanie mają nie tylko fortyfikować tamtejszy port morski, ale też stawiać zagrody minowe. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy oraz działający na Krymie ruch oporu ATESZ donoszą, że w rejonie mają działać okręty desantowe, prawdopodobnie wykorzystywane do zrzutów min morskich.
12.07.2024

Jest zgoda na 900 mln zł wsparcia dla terminala instalacyjnego offshore w Gdańsku

Komisja Europejska zaakceptowała w piątek wsparcie budowy terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Gdańsku kwotą 900 mln zł. Dotację otrzyma spółka Istrana. Wsparcie zostanie przekazane w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
12.07.2024

Bando: zwiększenie tranzytu ropy do Niemiec bez uszczerbku dla polskich rafinerii

PERN może bez uszczerbku dla polskich rafinerii znacząco zwiększyć tranzyt ropy do rafinerii Schwedt w Niemczech - zapewnił w piątek wiceminister klimatu i środowiska Maciej Bando. Dodał, że zwiększeniem przez Gdańsk dostaw od 1 do 1,5 mln ton w 2024 r. zainteresowana jest też rafineria Leuna.
12.07.2024

Paryż - jakość wody w Sekwanie jest zadowalająca

Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich w Paryżu jakość wody w Sekwanie, gdzie powinny odbyć się zawody w pływaniu długodystansowym i triathlonie, jest zadowalająca. Odpowiadała normom kąpielowym w "dziesięciu lub nawet jedenastu dniach" z ostatnich dwunastu.
12.07.2024

Rosja chciała zabić szefa niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheinmetall

Służby specjalne USA i Niemiec udaremniły rosyjski plan zamachu na Armina Pappergera, szefa niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheinmetall - podała w czwartek stacja CNN, powołując się na amerykańskich i innych zachodnich oficjeli. Koncern dostarcza amunicję Ukrainie.
12.07.2024

USA, Finlandia i Kanada zacieśniają współpracę przy budowie lodołamaczy

Ze względu na znaczenie regionu arktycznego dla bezpieczeństwa gospodarczego, narodowego i klimatycznego pogłębiamy współpracę przy budowie najnowocześniejszych lodołamaczy – głosi wydane w czwartek oświadczenie prezydentów USA i Finlandii Joe Bidena i Alexandra Stubba oraz premiera Kanady Justina Trudeau.
11.07.2024

Branża offshore wind przedstawiła swoje oczekiwania w Senacie

10 lipca odbyło się posiedzenie Morskiego Zespołu Parlamentarnego pod przewodnictwem Senatora Kazimierza Kleiny. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele resortów: Klimatu i Środowiska, Aktywów Państwowych oraz Rozwoju i Technologii, a także delegacja przedsiębiorców z sektora offshore wind. Była to okazja do zgłoszenia najpilniejszych postulatów branży.
11.07.2024

Tomczyk: w przyszłym roku budżet MON będzie najwyższy w historii

Budżet Ministerstwa Obrony Narodowej na przyszły rok będzie najwyższy w historii, o około 10 proc. wyższy niż w 2024 roku - powiedział w czwartek w TVN24 wiceszef MON Cezary Tomczyk.
11.07.2024

Rekordowe 66 chińskich samolotów i 7 okrętów w okolicach Tajwanu

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało w czwartek, że w okolicach wyspy wykryło 66 chińskich samolotów bojowych - najwięcej w jednej dobie od początku tego roku. Według ekspertów to pokaz siły, który zbiega się w czasie ze szczytem NATO i ma związek z wydarzeniami politycznymi na Tajwanie.
11.07.2024

Szczyt NATO w Waszyngtonie. List intencyjny MON w sprawie zakupu min morskich

Polska delegacja z ministrem obrony narodowej na czele, wiceministrem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, wzięła udział w szczycie Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w stolicy USA. Państwa nadbałtyckie mają wzmocnić ochronę domeny morskiej.
11.07.2024

Kanada, Niemcy i Norwegia podpisały list intencyjny w sprawie morskiego sojuszu obronnego

Ministrowie obrony Kanady, Niemiec i Norwegii podpisali w środę list intencyjny w sprawie utworzenia morskiego sojuszu obronnego. Trzy kraje rozważą możliwości zacieśnienia współpracy na północnym Atlantyku - przekazał szef kanadyjskiego resortu obrony Bill Blair.
11.07.2024

Kanadyjski rząd zamówi 12 nowych okrętów podwodnych dla marynarki wojennej

Kanadyjski rząd zamówi nowe okręty podwodne, o konwencjonalnym napędzie, zdolnych do pływania pod lodem, zamówienie będzie dotyczyć do 12 okrętów – poinformował w środę kanadyjski minister obrony Bill Blair.
11.07.2024

Geoquip Seehorn przejmuje sztafetę po Elenie. Postępuje kampania geotechniczna dla projektu Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, kontynuuje przygotowania do budowy swojej infrastruktury energetycznej na Bałtyku. Ok. 80 km od polskiego wybrzeża, na wysokości Łeby, tempa nabiera wstępna kampania geotechniczna mająca na celu rozpoznanie struktury dna dla realizacji projektu morskiej elektrowni Baltica 1, która będzie przekształcać wiatr w megawatogodziny czystej energii. Po pierwszym etapie badań, przeprowadzonym za pomocą jednostki badawczej Geoquip Elena, do pracy przystępuje statek Geoquip Seehorn.
10.07.2024

Japonia planuje rozwój współpracy z NATO w rejonie Indo-Pacyfiku

Premier Japonii Fumio Kishida oświadczył, że udaje się do Waszyngtonu na szczyt NATO, by podkreślić, iż zagrożenia dla bezpieczeństwa w regionach Indo-Pacyfiku i euroatlantyckim są ze sobą powiązane i dlatego konieczne jest wzmocnienie współpracy Tokio z Sojuszem Północnoatlantyckim.
10.07.2024

Romandie przywiózł kolumbijski węgiel. Rozładunek wykonała PG Eksploatacja

W Porcie Gdańskim Eksploatacji nie ustają przeładunki. W piątek przy Nabrzeżu Dworzec Drzewny rozpoczął się rozładunek 33 tys. ton węgla zamówionego przez firmę Energo sp. z o.o. z Bielska Podlaskiego.
10.07.2024

W Rumunii Vard zwodował kolejny statek dla norweskiej branży offshore

W stoczni Vard Shipyard w rumuńskiej Tulczy odbyło się wodowanie kablowca Freya dla NCT Offshore A/S. Statek o numerze 962 ma posiadać duże zdolności działania na morzu przy jednocześnie niskim zużyciu paliwa zgodnie z ideą dekarbonizacji branży morskiej.
10.07.2024

SeaRenergy koordynatorem operacji morskich przy budowie Baltic Power

SeaRenergy, spółka z Gdyni, otrzymała kontrakt na koordynację operacji morskich przy budowie morskiej farmy wiatrowej Baltic Power.
09.07.2024

U wybrzeży Szkocji zakończyło się ćwiczenie przeciwminowe "Sea Breeze 24". Ukraina współdziała z NATO

Od 24 czerwca do 5 lipca trwało wyjątkowe ćwiczenie przeciwminowe pk. "Sea Breeze 24". Wyróżniało się ono wśród innych przedsięwzięć z udziałem NATO i państw zaprzyjaźnionych z racji tego, że brała w nim udział również Ukraina, jako oficjalnie jeden z organizatorów. Było to również podsumowanie trwających dwa lata szkoleń załóg służących obecnie na dwóch niszczycielach min, na których w ubiegłym roku oficjalnie podniesiono niebiesko-żółtą banderę.
09.07.2024

Jacek Klimczak został członkiem honorowym Rady Interesantów Portu Gdańsk

Walne Zebranie Członków Rady Interesantów Portu Gdańsk zdecydowało o mianowaniu Jacka Klimczaka członkiem honorowym Rady Interesantów Portu Gdańsk. Wyróżnienie zostało przyznane za jego ogromny wkład w utworzenie Rady Interesantów oraz jej wieloletnie przewodniczenie (2013-2023).
08.07.2024

Sukces polskich żeglarzy w mistrzostwach Europy w klasie 29er

W mistrzostwach Europy w klasie 29er, które odbyły się w ramach 25. edycji Gdynia Sailing Days, Polacy wywalczyli cztery złote oraz brązowy medal, zajęli także dwa pierwsze miejsca w klasyfikacji generalnej. - Nie pamiętam, aby przedstawiciele jakiegoś kraju tak zdominowali mistrzowskie regaty – powiedział trener kadry Kajetan Jabłoński.
08.07.2024

Rosyjska Flota Bałtycka ma nowego dowódcę

Rosyjskie władze poinformowały 8 lipca, że resort obrony Federacji Rosyjskiej wyznaczył na stanowisko dowódcy Floty Bałtyckiej wiceadm. Siergieja Lipilina. Na tym stanowisku zastąpił wiceadm. Władimira Worobiowa, który został zastępcą dowódcy morskiego rodzaju sił zbrojnych.
08.07.2024

Port Hamburg otwiera testowy punkt tankowania wodorem

Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) otworzył 2 lipca w Container Terminal Tollerort (CTT) pole testowe do obsługi jednostek napędzanych wodorem oraz punkt tankowania tym "zielonym paliwem" na terenie portu. Ma to stanowić krok ku dekarbonizacji tak logistyki jak i całej branży portowej. Władze portu chcą przetestować rozwiązania w zakresie użycia zielonego paliwa we współpracy ze swoimi partnerami z klastra Clean Port & Logistics Cluster (CPL).
08.07.2024

Kalifornia zainwestuje 475 mln USD w porty dla energetyki morskiej

Ustawodawcy Kalifornii przyjęli legislację SB 867, która przeznacza 475 milionów USD na modernizację stanowych portów, przygotowując je na rozwój morskiej energetyki wiatrowej. To tylko część większego pakietu obligacji klimatycznych o wartości 10 miliardów USD, mającego na celu wsparcie działań zapobiegających zmianom klimatycznym.
08.07.2024

Szwecja po raz pierwszy będzie uczestniczyć w szczycie NATO

Szwecja, która 7 marca 2024 roku przystąpiła do NATO, po raz pierwszy będzie uczestniczyć jako pełnoprawny członek Sojuszu Północnoatlantyckiego w rozpoczynającym się we wtorek szczycie tej organizacji w Waszyngtonie.
08.07.2024

OX2 ma apetyt na polski offshore wind [wideo]

Podczas konferencji PSEW w Świnoujściu, Katarzyna Suchcicka, prezes OX2 Polska, opowiedziała o planach firmy na rozwój w polskim sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Jakie strategie i innowacje ma do zaoferowania OX2?
08.07.2024

Tak powstaje fabryka Baltic Towers w Gdańsku [wideo]

Na placu budowy fabryki Baltic Towers jest całkiem widowiskowo. Montaż słupów z kół, podnoszenie na dwa żurawie, obracanie w powietrzu – postawienie tak potężnego obiektu wymaga wdrożenia innowacyjnych technologii konstrukcyjnych.
07.07.2024

Port Szczecin-Świnoujście dołącza do kluczowego grona najważniejszych portów offshore w Europie

Port Szczecin-Świnoujście został oficjalnie włączony do elitarnego grona najważniejszych portów offshore w Europie.
07.07.2024

Finlandia przygotowuje się na przyjęcie wojsk Sojuszu i US Army

Na szczycie NATO w Waszyngtonie Finlandia ma oficjalnie przejść pod dowództwo w amerykańskim Norfolk, obejmującym północny Atlantyk i Skandynawię. W samej Finlandii przybędzie jednostka dowodzenia natowskimi siłami lądowymi – zapowiedział prezydent Alexander Stubb.
07.07.2024

Jacek Siewiera: Musimy zwrócić naszą uwagę w stronę Bałtyku

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera uważa, że powinniśmy przesunąć uwagę w kierunku Bałtyku, ponieważ tam znajdują się nasze zabezpieczania infrastrukturalne i krytycznie ważne zasoby jak: dostawy gazów, farmy wiatrowe czy pomoc sojusznicza.
05.07.2024

Morskie aspekty w strategii bezpieczeństwa narodowego państwa. Co zawiera nowy dokument BBN? (analiza)

W opublikowanym 4 lipca dokumencie Biura Bezpieczeństwa Narodowego pt. "Rekomendacje do strategii bezpieczeństwa narodowego Rzeczpospolitej Polskiej" znalazły się najbardziej aktualne dane i sugestie dotyczące wzmocnienia ochrony państwa, jego obywateli i interesów. Wiele miejsca poświęcono w nim sprawom morskim, co wskazuje na wzrost świadomości dotyczącej roli morza, infrastruktury krytycznej oraz marynarki wojennej w systemie funkcjonowania kraju. Przedstawiamy wybrane aspekty z tej publikacji, dostępnej na stronie BBN.
05.07.2024

V Polsko-Katarskie Forum Nowych Technologii. Zawarto porozumienie o współdziałaniu w branży stoczniowej

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że Polska zawarła porozumienia z Katarem o współdziałaniu m.in. w branży stoczniowej. Odbyło się to w trakcie V Polsko-Katarskiego Forum Nowych Technologii, które zostało zorganizowane w Warszawie. Jego organizatorami, obok resortu, były Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Ambasada RP w Dausze.
05.07.2024

Wyjątkowy pokaz ukraińskiej korwety na próbach morskich. Kijów nie ogranicza się tylko do dronów

Marynarka Wojenna Ukrainy (Військово-Морські Сили ЗС України) zaprezentowała nagranie, na którym widać, jak z tureckiej stoczni wychodzi pierwsza z dwóch zamówionych korwet typu Ada, Hetman Iwan Mazepa (F211) celem odbycia kolejnych prób morskich, trwających od maja tego roku. W ten sposób kraj pokazuje dążenie do odbudowy swojego morskiego potencjału oraz zapewnienia bezpieczeństwa w domenie morskiej. To też dowodzi, że mimo sukcesów w wykorzystaniu dronów, władze nie rezygnują z inwestycji w klasyczne siły okrętowe.
05.07.2024

Rząd chce wprowadzić minimalne standardy bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej

Rząd chce wprowadzić minimalne standardy bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, a za opracowanie i wdrożenie rozwiązań odpowiedzialni będą operatorzy tej infrastruktury, co jednak ma nie generować dla nich dodatkowych kosztów operacyjnych - podano w OSR do projektu noweli ustawy o zarządzaniu kryzysowym.
05.07.2024

Fundusz Mienia Państwowego Ukrainy ogłosi przetarg na sprzedaż portu handlowego Biełgorod-Dniestr

Podczas wizyty w Odessie szef funduszu, Witalij Kowal poinformował o planowanej, kolejnej próbie przetargu w związku z sprzedażą portu handlowego Biełgorod-Dniestr. Mimo że ma być infrastruktura zdatna do użycia i zapewniająca dochody, władzom Ukrainy zależy na jego prywatyzacji, ale mimo starań wciąż nie znaleźli się chętni na zakup.
05.07.2024

Uzupełnienie NSM? Kongsberg podpisuje umowę na rozwój naddźwiękowego pocisku uderzeniowego

Kongsberg Defence & Aerospace (KONGSBERG) podpisał 5 lipca br. kontrakt z Norweską Agencją Materiałów Obronnych (NDMA) na wstępną fazę rozwoju nowego, niemiecko-norweskiego systemu rakietowego Supersonic Strike Missile (3SM).
05.07.2024

Kormoran w wydaniu Beneluksu? Zwodowano trzeci okręt przeciwminowy belgijsko-holenderskiej serii

W Concarneau odbyła się 2 lipca tego roku ceremonia wodowania przyszłego Tournai (M941), trzeciego z dwunastu okrętów przeciwminowych w ramach belgijsko-holenderskiego programu rMCM. Wiąże się on z modernizacją i rozwojem zdolności przeciwminowych obu tych państw. Wodowanie zostało przeprowadzone przez Kership, głównego wykonawcę przemysłowego programu, w imieniu francuskiego stoczniowca Naval Group, będącego głównym podmiotem odpowiedzialnym za to przedsięwzięcie.
04.07.2024

Obrót tonażem nadal aktywny. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 20 – 24.2024)

Ostatnie tygodnie to stosunkowo aktywny okres w obrocie tonażem kontenerowym i drobnicowym. Odnotowano też nieco więcej złomowań w porównaniu do poprzednich tygodni. Średnia w porównaniu do danych na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy jest również większa. Taka tendencja była widoczna wśród mniejszych jednostek kontenerowych i drobnicowców.
04.07.2024

Morscy lotnicy wyruszają na misję do Turcji. Będą strzec bezpieczeństwa nad Morzem Śródziemnym

Żołnierze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej VII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Turcja wyruszyli 2 lipca 2024 roku z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach do bazy w tureckim Incirlik. Przez kilka miesięcy będą dbać o bezpieczeństwo we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego i na Morzu Czarnym.
04.07.2024

Zespół okrętów rosyjskiej Flotylli Kaspijskiej z wizytą w Azerbejdżanie

Do portu w Baku, azerbejdżańskiej stolicy, z wizytą weszły okręty rosyjskiej Flotylli Kaspijskiej. W azerbejdżańskiej stolicy były obecne od 27 do 30 czerwca, po czym jednostki miały wrócić do wykonywania zadań zgodnie z wcześniej ustalonym planem. To także element pogłębiania relacji między Azerbejdżanem a Rosją.
04.07.2024

NATO na Politechnice Gdańskiej. Uczelnia jako „Living Lab” sojuszu

Kampus Politechniki Gdańskiej będzie pierwszym na świecie obiektem znanym jako „Living Lab” NATO, czyli miejsce służące ekspozycji najnowszych technologii i wynalazków sektora obronnego, opracowanych przez naukowców i wojskowych z 32 krajów należących do Sojuszu. W programie NATO DIANA znalazła się również konstrukcja opracowana przez naukowców z uczelni.
04.07.2024

MKiŚ: projekt prawa wodorowego po wakacjach powinien trafić do Sejmu

Ministerstwo klimatu zakłada, że projekt prawa wodorowego - regulacji dla rynku wodoru powinien po wakacjach trafić do Sejmu. Jednocześnie MKiŚ przygotowuje m.in program promocji elektrolizerów wart 600 mln euro - poinformowali w czwartek przedstawiciele resortu.
04.07.2024

Holendrzy chcieli odzyskać kokainę z kontenera w gdyńskim porcie, staną przed sądem

Do Sądu Okręgowego w Gdańsku trafił akt oskarżenia przeciwko ośmiu Holendrom, na których ciąży zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu przewóz środków odurzających na teren RP oraz udziału w obrocie znaczną ilością środków odurzających.
04.07.2024

Prezydent będzie zabiegał o doprowadzenie rurociągów NATO na wschodnią flankę

Podczas lipcowego szczytu NATO w Waszyngtonie będę zabiegał o to, aby strategiczne rurociągi NATO z paliwem zostały doprowadzone na wschodnią flankę NATO - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. "Uważamy, że całe terytorium NATO powinno być objęte tymi rurociągami" - dodał.
04.07.2024

Roboty ciężkie na nowej inwestycji Orlenu w Gdańsku już finiszują. W tle nowy terminal przeładunkowy na Martwej Wiśle

Orlen pochwalił się zaawansowaniem prac na terenie największej inwestycji grupy w Gdańsku – Projektu HBO, czyli Hydrokrakingowego Bloku Olejowego. Wytwarzane w nim produkty będą eksportowane do klientów bezpośrednio z terenu rafinerii za pomocą statków dzięki budowanemu równolegle terminalowi na Martwej Wiśle.
04.07.2024

Ekologiczny statek do transportu ciekłego CO2. Nowa koncepcja Remontowa Marine Design & Consulting

Biuro projektowe Remontowa Marine Design & Consulting z siedzibą w Gdańsku zaprezentowało swoją koncepcję ekologicznego statku przeznaczonego do transportu ciekłego dwutlenku węgla CO2. RMDC 4580 LCO2 Carrier 12000m3 ma wpisywać się w koncepcje dekarbonizacji żeglugi, wykorzystując nowoczesne rozwiązania związane z wykorzystaniem nisko- i zeroemisyjnych środków napędu. W ten sposób jednostka transportowa ma jednocześnie wykonywać obowiązki zgodnie z przeznaczeniem oraz pozostawać przyjazną środowisku naturalnemu.
03.07.2024

Polska i Niemcy mają zacieśniać współpracę także w ramach działań sił morskich

Utrzymanie więzi transatlantyckich przy zwiększaniu samodzielności Europy, inwestycje w przemysły zbrojeniowe, regularne dwustronne konsultacje w sprawach bezpieczeństwa i obrony zadeklarowały po międzyrządowych konsultacjach Polska i Niemcy.
03.07.2024

Ceny transportu morskiego mocno rosną. Czy czekają nas podwyżki w sklepach?

Od wielu tygodni rosną ceny transportu morskiego. Średnia cena transportu kontenera jest dziś o ponad 250 proc. wyższa niż rok temu, a koszty mogą rosnąć dalej, co utrudnia handel i walkę z inflacją. Za wiele produktów będziemy płacić więcej, zmniejszą się także zyski sprzedawców detalicznych. Zyskują natomiast firmy spedycyjne – akcje Maersk wzrosły ponad 8 proc. w ciągu ostatniego tygodnia.
03.07.2024

Międzynarodowa koalicja zachęca do zgłaszania próśb o ochronę na Morzu Czerwonym w obliczu ataków Huti

Na trasie prowadzącej przez Morze Czerwone i Zatokę Adeńską nie ustają ataki ze strony jemeńskich bojowników. Huti atakują żeglugę od listopada ubiegłego roku i choć międzynarodowe zespoły okrętów dążą do utrzymania bezpieczeństwa, w tym powstrzymując większość ataków, kryzys nie ustaje. Nawet jeśli 1 na 100 okrętów zostałby uszkodzony, nie sprawia to, że czołowi armatorzy są już gotowi wrócić do poruszania się trasą w kierunku Kanału Sueskiego.
03.07.2024

Polacy gotowi na Mistrzostwa Europy klasy 29er podczas Gdynia Sailing Days

138 załóg z 25 krajów, w tym 18 polskich duetów, stanie na starcie mistrzostw Europy w klasie 29er, które odbywają się w ramach 25. edycji żeglarskiego festiwalu Gdynia Sailing Days. Pierwsze wyścigi zaplanowano na środę, medaliści wyłonieni zostaną w poniedziałek 8 lipca.
02.07.2024

Po trzech tygodniach patrolowiec sił morskich Fidżi zniesiono z mielizny. Czy wróci do służby?

Z pomocą australijskich służb udało się ściągnąć uszkodzony patrolowiec typu Guardian, RFNS Puamau, który 11 czerwca, w trakcie dziewiczej podróży, utknął na płyciźnie, gdzie znajdują się rafy koralowe. Po kilku tygodniach udało się odzyskać jednostkę, niemniej nie wiadomo, czy powróci do regularnej służby, w której była faktycznie mniej niż miesiąc.
02.07.2024

Gaz na morzu i w portach. Polska beneficjentem amerykańskiej dominacji na morskim rynku LNG

Światowy handel LPG odnotowuje stałą poprawę w ciągu ostatnich dwóch lat, po bardzo słabym roku 2021. Całkowity eksport morski LPG w 2023 roku wzrósł o 3,6% rok do roku do 144,4 mln ton, wynika z danych LSEG – podaje Banchero Costa. Import LPG do Polski wzrósł o 6,5% w stosunku do 2022 r. do 2,625 tys. ton – ustaliła Polska Organizacja Gazu Płynnego. W pierwszym kwartale 2024 roku światowy eksport LPG wzrósł do 37,3 mln ton.
02.07.2024

Marynarka Wojenna Portugalii wykryła na swoich wodach podejrzane, rosyjskie statki

Przemieszczając się między konkretnymi akwenami rosyjskie okręty i statki są pilnie obserwowane przez państwa NATO. Regularnie wysyłają swoje jednostki, aby śledzić ich działalność oraz "eskortować", gdy przemierzają ich wody.
02.07.2024

A. Dziambor odchodzi z Portu Gdańsk

Po 5 miesiącach pracy Artur Dziambor odejdzie z Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.
01.07.2024

Infrastruktura krytyczna pod rosyjskim "ostrzałem". NATO ostrzega przed zagrożeniem

Akcje, w wyniku których uszkodzono kilkukrotnie infrastrukturę krytyczną na Morzu Bałtyckim wymusiły na państwach regionu zwiększenie czujności oraz większą aktywność w zakresie budowy świadomości na temat bezpieczeństwa morskiego. To oznacza także regularne działania, w które są zaangażowane siły marynarek wojennych oraz służb. Jak się okazuje, skala działań, o które jest posądzana Rosja, jest nawet większa niż przypuszczano.
01.07.2024

Havfisk wypłynął z Karstensena

Po miesiącu od wodowania statek Havfisk, wybudowany w gdańskiej stoczni Karstensen Shipyard Poland, odbił od stoczniowego nabrzeża i pożeglował do Danii.
30.06.2024

Saab otrzymuje od Szwecji zamówienie na łodzie bojowe

Saab otrzymał 28 czerwca zamówienie od Szwedzkiej Administracji Materiałów Obronnych (Försvarets materielverk, FMV) na dziesięć łodzi bojowych. Wartość kontraktu wynosi około 400 milionów koron szwedzkich (ok. 152 mln zł). Umowa wchodzi w życie w tym roku, a dostawy będą odbywać się w kolejnych latach.
30.06.2024

Security Forum Szczecin. Zarządzanie kryzysowe i morskie farmy wiatrowe

W dniach 27-28 czerwca odbyła się kolejna konferencja Security Forum Szczecin, organizowana przez think tank Nobilis Media, którą prowadził prezes zarządu kmdr por. rez. Artur Bilski. Tematem przewodnim wydarzenia były możliwe scenariusze ataku sabotażu, aktu terroryzmu wobec infrastruktury krytycznej, a także zarządzanie kryzysem, jak również wykorzystanie systemów antydronowych do ochrony i morskich farm wiatrowych. W tym roku równolegle z Konferencją Security Forum Szczecin odbywały się w Szczecinie krajowe obchody Światowego
30.06.2024

Marynarka Wojenna ma nowych oficerów. Za nami uroczystość w Gdyni

Przy okręcie-muzeum ORP Błyskawica, nieopodal Skweru Kościuszki w Gdyni, 29 czerwca odbyła się ceremonia promocji na pierwszy stopień oficerski absolwentów Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.
30.06.2024

Kanada startuje z własnym "Miecznikiem" i rozpoczyna budowę serii niszczycieli

Z racji na wyzwania współczesności oraz lata zaniedbań władze w Ottawie zdecydowały się na wielki program modernizacji sił morskich państwa. 28 czerwca zainaugurowano budowę pierwszego niszczyciela serii River, która ma stać się w przyszłości trzonem Canadian Royal Navy.
29.06.2024

Włodzimierz Głowacki upamiętniony w Alei Żeglarstwa Polskiego

Był jednym z najwybitniejszych popularyzatorów żeglarstwa i zasłużonym działaczem Polskiego Związku Żeglarskiego. Tablica upamiętniająca Włodzimierza Głowackiego odsłonięta została w sobotę 29 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.
29.06.2024

Szef sztabu 8. FOW nowym komendantem Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce

Jak podały służby prasowe Marynarki Wojennej, stanowisko komendanta Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej im. adm. floty Józefa Unruga obejmie kmdr Andrzej Wojtkowiak, który przez wiele lat był związany z świnoujską flotyllą. Nowe obowiązki przejmie 1 lipca tego roku.
28.06.2024

Pomorskie. We wszystkich czynnych kąpieliskach woda jest zdatna do kąpieli

W piątek po południu we wszystkich czynnych pomorskich kąpieliskach nad morzem i jeziorami woda nadaje się do kąpieli. Sanepid nie stwierdził zakwitu sinic.
28.06.2024

MON rozmawiało z władzami Gdyni i Rumi na temat Drogi Czerwonej

Droga Czerwona zapewni bezpośrednie połączenie Portu Gdynia z siecią dróg krajowych, w tym z trasą ekspresową S6. Na temat znaczenia tej inwestycji w kontekście bezpieczeństwa 19 czerwca doradca ministra obrony narodowej Maciej Samsonowicz rozmawiał z prezydent Gdyni Aleksandrą Kosiorek oraz burmistrzem Rumi Michałem Pasiecznym.
28.06.2024

Szwecja zamawia trzeci samolot wczesnego ostrzegania. Polska zrobi podobnie?

Saab podpisał 27 czerwca umowę ze Szwedzką Administracją Materiałów Obronnych (FMV) na dostawę trzeciego samolotu wczesnego ostrzegania i kontroli GlobalEye. Wartość zamówienia wynosi około 2,6 mld koron szwedzkich, a okres dostawy to lata 2024-2029. Potencjalnie podobny zakup może zostać zrealizowany przez polskie władze, celem wzmocnienia zdolności wykrywania zagrożeń na lądzie i w morzu.
28.06.2024

Neuroróżnorodność w branży morskiej z perspektywy Women Can Sea

25 czerwca w siedzibie Inkubatora Starter odbyło się kolejne spotkanie mastermind z cyklu Women Can Sea. Tym razem dyskusja kobiet branży morskiej skupiła się na neuroróżnorodności w tym sektorze.
28.06.2024

Czesi chętniej jeżdżą wypoczywać nad Bałtyk

Nasz kraj już w 2023 r. stał się urlopowym hitem dla naszych południowych sąsiadów – pisze w piątkowym wydaniu "Puls Biznesu". W tym roku ich zainteresowanie wypoczynkiem nad Wisłą i Bałtykiem jeszcze wzrosło.
28.06.2024

Kongres Polskie Porty 2030. Bezpieczne porty to silna gospodarka [wideo]

Druga edycja Kongresu Polskie Porty 2030 uwydatniła znaczenie kompleksowego podejścia do kwestii bezpieczeństwa. Od wyzwań geopolitycznych, przez zagadnienia ubezpieczeniowe, po nowoczesne technologie i inwestycje infrastrukturalne – kluczowe jest strategiczne planowanie i współpraca. Tylko poprzez zintegrowane działania można zapewnić stabilność operacyjną portów i bezpieczeństwo gospodarcze kraju.
27.06.2024

Security Forum Szczecin. Eksperci o bezpieczeństwie infrastruktury krytycznej

O rosnących zagrożeniach dla polskich portów, terminalu LNG i morskich farm wiatrowych rozmawiają w czwartek uczestnicy Security Forum Szczecin. W piątek na Odrze zaplanowano pokazy m.in. autonomicznych pojazdów nawodnych i dronów. Będzie można też wejść na pokład niszczyciela min.
27.06.2024

Port w Ustce kluczowym obiektem w przypadku konfliktu zbrojnego?

Maciej Samsonowicz, doradca ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, w rozmowie z Radiem Zet zdradził, że port w Ustce może zyskać nowe znaczenie i stać się kluczowym obiektem w razie ewentualnego konfliktu zbrojnego.
27.06.2024

Gaz-System zbadał środowisko naturalne Zatoki Gdańskiej

Przygotowując się do budowy pływającego Terminalu LNG (FSRU) w Zatoce Gdańskiej spółka przeprowadziła szczegółowe badania środowiska naturalnego. W dużej mierze obejmowały one Zatokę Gdańską w rejonie planowanej inwestycji oraz strefę przybrzeżną wyspy Stogi.
27.06.2024

Ani Gdynia, ani Gdańsk, ani Świnoujście. Budowa morskich farm wiatrowych wystartuje z Bornholmu

Orlen poinformował, że budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power rozpocznie się z portu w Rønne na Bornholmie. To z powodu ryzyka, że orlenowski port instalacyjny w Świnoujściu nie będzie gotowy w wystarczającym stopniu w momencie rozpoczęcia prac nad farmą. To trafne podsumowanie ciągnącego się od lat procesu planowania portów instalacyjnych w Polsce.
27.06.2024

Kolejna umowa na wyposażenie dla fregat programu "Miecznik". PGZ Stocznia Wojenna podpisuje umowę z Elhand

ELHAND Transformatory Sp. z o.o. podpisała kontrakt z PGZ Stocznia Wojenna na dostawę transformatorów dla polskich fregat Miecznik, które są sztandarowym programem Marynarki Wojennej. Kontrakt ten, zawarty w II kwartale tego roku, ma podkreśla znaczenie firmy jako dostawcy komponentów elektrycznych dla branży morskiej, w tym sektora obronnego.
27.06.2024

Zapisz dziecko do Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PGE PolSailing 2024!

To szansa dla tysięcy dzieci na nową życiową przygodę. Ruszyły zapisy do bezpłatnego Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PGE PolSailing! Jest to największy w Polsce, kompleksowy program wsparcia i popularyzacji żeglarstwa. Co roku kilka tysięcy dzieci w kilkudziesięciu ośrodkach w Polsce bierze udział w bezpłatnych zajęciach poznając piękno i zalety żeglarstwa.
27.06.2024

Do Portu Świnoujście dotarła ostatnia dostawa czołgów Abrams dla Wojska Polskiego

W świnoujskim porcie odbył się 26 czerwca ostatni rozładunek transportu czołgów M1A1 Abrams. Wejdą one w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej Wojska Polskiego.
27.06.2024

Polska i inne państwa NATO biorą udział w ukraińskim ćwiczeniu morskim pk. "Sea Breeze 24"

W ramach demonstracji międzynarodowej solidarności i zaangażowania we wspieranie Sił Morskich Ukrainy, rozpoczęły się 26 czerwca w Glasgow ćwiczenia przeciwminowe "Sea Breeze 2024." Ćwiczenie jest prowadzone wspólnie przez siły morskie USA i Ukrainy, korzystając z gościny Wlk. Brytanii i zaangażowania innych państw NATO, w tym Polski.
27.06.2024

Wyjątkowy lot Jaskółki. Czwarty niszczyciel min proj. 258 został zwodowany w Gdańsku (WIDEO, ZDJĘCIA)

Gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. była 26 czerwca miejscem wyjątkowej ceremonii chrztu i wodowania. Pierwszy raz od czterech lat dotyczyło to okrętu dla polskiej Marynarki Wojennej. Przyszły ORP Jaskółka (604) to czwarty niszczyciel min typu Kormoran II, który wejdzie w skład morskiego rodzaju sił zbrojnych.
26.06.2024

Protea dostarczy żurawie dla MFW Baltica 2

Protea ogłosiła podpisanie kontraktu z PTSC Mechanical & Construction Co., Ltd na dostawę czterech żurawi wieżowych, które odegrają kluczową rolę w projekcie stacji transformatorowej MFW Baltica 2, przyczyniając się do ambitnego celu rozbudowy infrastruktury odnawialnych źródeł energii w regionie.
26.06.2024

Sikorski: Polska, Rumunia i Turcja podzielają stanowisko ws. inwestycji w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO

Polska, Rumunia i Turcja podzielają stanowisko ws. potrzeby inwestycji w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - mówił w środę szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z Rumunii i Turcji. Dyplomaci spotkali się dwa tygodnie przed Szczytem NATO w Waszyngtonie.
26.06.2024

Rywalizujemy, ale mamy wspólny cel – Kluczowi Tier 1 sektora wiatrowego o współpracy z krajowymi dostawcami

Pomimo konkurencyjnego krajobrazu, w którym poruszają się firmy z łańcucha dostaw dla energetyki wiatrowej, można wyczuć dużą chęć zaangażowania w otwarty dialog na temat wspólnych wyzwań. Mimo mocnej konkurencji i rywalizacji o najlepsze rozwiązania firmy z branży wiatrowej chcą wspólnie wspierać transformację energetyczną. O perspektywach współpracy z tzw. „Tier 1” dyskutowano podczas Międzynarodowego Dnia Dostawców organizowanego przez Wind Industry Hub na Konferencji PSEW w Świnoujściu.
26.06.2024

Szwecja przywraca do regularnej służby okręt podwodny, który mógł trafić do Polski. Saab kończy gruntowny remont

Koncern ze Szwecji poinformował, że zbudowany w 1989 roku okręt podwodny serii A17 HSwMS Södermanland został zwodowany w jego stoczni w Karlskronie, co jest ukoronowaniem intensywnych prac związanych z przywróceniem tej jednostki do służby po latach pozostawania w rezerwie. W 2019 roku ten jak i bliźniaczy HSwMS Östergötland były przedmiotem polsko-szwedzkich, nieudanych rozmów w sprawie nabycia rozwiązania pomostowego dla sił podwodnych Marynarki Wojennej RP.
26.06.2024

Marynarka Wojenna chce nowy okręt hydrograficzny. Ruszają wstępne konsultacje rynkowe

Agencja Uzbrojenia poinformowała 24 czerwca, że rozpoczyna wstępne konsultacje rynkowe w związku z zamówieniem na nowy okręt hydrograficzny dla polskiej Marynarki Wojennej pk. "Hydrograf". W związku z tym zostały opublikowane minimalne wymagania taktyczne, techniczne i funkcjonalne. Nowy okręt ma zastąpić dotychczas wykorzystywane dwie jednostki proj. 874, znajdujące się w służbie od 1982 roku.
25.06.2024

Muzeum Marynarki Wojennej zapewniło pomnik nagrobny bohaterskiemu kapitanowi, dowódcy pociągu „Smok Kaszubski”

Anonimowa przez dziesięciolecia mogiła bohatera Obrony Wybrzeża 1939 zyskuje staraniem Muzeum Marynarki Wojennej godny tej postaci pomnik nagrobny. Gdyńskie muzeum przywróciło pamięć o kpt. mar. Jerzym Błeszyńskim (21.09.1906 – 9.09.1939), inicjatorze budowy i pierwszym dowódcy legendarnego pociągu pancernego „Smok Kaszubski”, kawalerze Virtuti Militari.
25.06.2024

Kongsberg otwiera nowy zakład do produkcji pocisków przeciwokrętowych w Norwegii

Kongsberg Defence & Aerospace (KONGSBERG) oficjalnie otworzył 20 czerwca br. swój nowy zakład produkcji pocisków rakietowych. Fabryka ulokowana w norweskiej miejscowości Kongsberg będzie produkować pociski Naval Strike Missile (NSM) i Joint Strike Missile (JSM), znajdujące się w wyposażeniu wielu państw, w tym Polski.
25.06.2024

Kongres Polskie Porty 2030. Bez portów nie będzie offshore wind [wideo]

Przyszłość sektora offshore wind w Polsce zależy od adekwatnego rozwoju infrastruktury portowej – to jedna z głównych konkluzji, które wyraźnie wybrzmiały podczas Kongresu Polskie Porty 2030. Rozmawialiśmy z uczestnikami o kluczowych projektach inwestycyjnych oraz wyzwaniach, które należy zaadresować, aby stworzyć optymalne warunki dla budowy i utrzymania morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
24.06.2024

Stocznia Mitsubishi Heavy Industries woduje dziewiątą fregatę typu Mogami

Po niedawnym przekazaniu okrętu JS Agano (FFM-6) dla Japońskich Morskich Sił Samoobrony w stoczni w Nagasaki odbyły się chrzest i wodowanie kolejnego okrętu z niezwykle szybko budowanej serii nowoczesnych fregat. Zwodowana jednostka otrzymała nazwę Natori i jestdziewiątą z serii Mogami, na której zostanie podniesiona japońska bandera.
24.06.2024

Wodowanie Jaskółki zapowiedziane. W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbędzie się wyjątkowa uroczystość

W mieszczącej się w Gdańsku stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. należącej do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding S.A. odbędzie się 26 czerwca 2024 r roku o godz. 12.00 uroczystość chrztu i wodowania czwartego z serii niszczyciela min typu Kormoran II, przyszłego ORP Jaskółka (604).
24.06.2024

Kadłub przyszłego ORP Wicher jest coraz większy. Na jakim etapie jest program "Miecznik"?

Od czasu cięcia blach pod pierwszą, wielozadaniową fregatę programu "Miecznik" minęło blisko 10 miesięcy. Kadłub budowanej jednostki rośnie, a przed PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni kolejne wyzwania związane z etapami budowy okrętów dla polskiej Marynarki Wojennej.
24.06.2024

MKiŚ szuka funduszy na polską technologię magazynowania energii w ogniwach jonowych

Resort klimatu szuka funduszy na projekt związany z polską technologią ogniw jonowych do magazynów energii; trwają prace nad wstępnym studium wykonalności projektu - poinformowało PAP ministerstwo. Prof. Janina Molenda z Akademii Górniczo-Hutniczej sygnalizuje, że MKiŚ nie wyznaczył nikogo do koordynowania projektu.
24.06.2024

Polskie akcenty podczas Baltops 2024, największego ćwiczenia morskiego na Morzu Bałtyckim

Od 5 czerwca 50 okrętów różnych klas i typów, 45 śmigłowców i samolotów i 9000 żołnierzy z 20 państw bierze udział w cyklicznym ćwiczeniu z serii "Baltops". 14 czerwca Prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w Centrum Operacji Morskich-Dowództwie Komponentu Morskiego w Gdyni. Podczas spotkania Zwierzchnik Sił Zbrojnych zapoznał się z aktualną sytuacją w związku z trwającym przedsięwzięciem.
21.06.2024

IX Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa: Co przemysł zbrojeniowy i morski mają do zaoferowania dla obronności?

Panel pt. "Zaangażowanie przemysłu obronnego w proces modernizacji sił morskich RP" wiązał się również z dyskusją przemysłową, w trakcie której reprezentanci firm wypowiadali się na temat działalności swoich przedsiębiorstw oraz zaangażowania w rozbudowę marynarki wojennej. Sprzyjały temu okoliczności z racji na trwające aktualnie programy budowy okrętów, jak i zapowiadane kolejne przedsięwzięcia, wzbudzające międzynarodowe zainteresowanie.
21.06.2024

Norwegia, Szwecja i Finlandia zainwestują w "korytarz północny" dla wojska

Premierzy Norwegii i Szwecji, Jonas Gahr Store i Ulf Kristersson oraz prezydent Finlandii Alexander Stubb, uzgodnili w norweskim Bodoe inwestycje w "korytarz północny" umożliwiający transport wojsk z norweskich portów na wschód.
21.06.2024

Ukraina zaatakowała dronami, w tym morskimi

Resort obrony Rosji poinformował, że w nocy z czwartku na piątek obrona przeciwlotnicza tego kraju zneutralizowała 114 ukraińskich dronów. 70 z nich strącono nad terytorium zaanektowanego Krymu, 43 w Kraju Krasnodarskim, a jeden w obwodzie wołgogradzkim; jedna osoba zginęła - przekazała agencja AFP. Część ataku nastąpiła z morza.
21.06.2024

Rusza rejestracja wystawców BALTEXPO 2025

Największe targi branży morskiej w Polsce odbędą się 7 października 2025.
20.06.2024

Wiatr zmian w polskiej energetyce. PGE Baltica o kierunkach rozwoju krajowego offshore wind [wideo]

Podczas konferencji PSEW w Świnoujściu, Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat wyzwań i postępów w rozwoju morskich farm wiatrowych w Polsce.
20.06.2024

Powstaje nowy arktyczny sojusz obronny

Trwają rozmowy w sprawie utworzenia nowego sojuszu obronnego w Arktyce, w których udział biorą Kanada, Niemcy i Norwegia - poinformował w czwartek szef kanadyjskiego resortu obrony Bill Blair; potwierdził, że temat ten został poruszony podczas spotkania ministrów obrony NATO.
20.06.2024

Hiszpania. Luksusowy statek wycieczkowy uratował 68 migrantów

Luksusowy statek wycieczkowy Insignia uratował na Atlantyku 68 migrantów, próbujących dotrzeć na hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie łodzią rybacką, która znalazła się w niebezpieczeństwie na wzburzonym morzu. Pięciu osób nie udało się ocalić - poinformowały w czwartek władze lokalne oraz operator rejsu.
20.06.2024

PKP Cargo złożyło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłych członków zarządu

Zarząd PKP Cargo złożył w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę spółki przez członków zarządu kolejowej spółki piastujących swoje stanowiska w latach 2022-2023 - poinformował przewoźnik w czwartkowym komunikacie giełdowym.
20.06.2024

Kąpieliska w Trójmieście przygotowane do sezonu wakacyjnego

W sezonie letnim na gdańskich plażach nad bezpieczeństwem będzie czuwało 70 ratowników. W Gdyni - 31, a w Sopocie 60. Pierwsze strzeżone kąpielisko zostało otwarte kilka dni temu w Sopocie. Pozostałe zostaną otwarte w piątek lub w pierwszy dzień lipca.
20.06.2024

IX Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa. Potrzeby i modernizacja Sil Morskich RP. Jeszcze nie czas na "Orkę"?

Przełom II i III dekady XXI wieku oznaczał ogromne zmiany w polskiej Marynarce Wojennej, przede wszystkim uruchamiając nowe programy okrętowe i modernizację potencjału formacji. W kolejnym panelu podczas I Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa omówiono trwające programy, ale też rozwój innych formacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo morskie.
20.06.2024

IX Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa: „Wyzwania bezpieczeństwa morskiego RP”

Podczas pierwszego panelu podczas konferencji dotyczącej znaczenia morza w systemie ochrony polityki i gospodarki krajowej w wielu aspektach grono uczestników dyskutowało nad tym, jakiego znaczenia nabiera infrastruktura morska, szczególnie w kontekście energetyki. Zmiany geopolityczne sprawiły, że inwestycje w rozwój morskiej energii wiatrowej i dostaw gazu sprawiły dynamicznie się rozwijają, co tworzy tak szanse jak i zagrożenia.
20.06.2024

Rozpoczyna się IX Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa

W Warszawie ponownie spotkali się przedstawiciele sił zbrojnych, władz oraz przedstawicieli przemysłu morskiego i zbrojeniowego. Kolejna edycja wydarzenia jest okazją do rozmów na temat znaczenia morza w gospodarce państwa i jego systemie bezpieczeństwa, szczególnie w kontekście obecnych inwestycji w energetykę na morzu, transport oraz rozwój marynarki wojennej.
20.06.2024

Ciepły klimat przyspiesza zakwity arktycznych alg

Dane z europejskiego satelity CryoSat pokazują, że przez coraz cieńszą warstwę lodu i śniegu do oceanu dociera rosnąca ilość światła słonecznego. Z tego powodu można się spodziewać zakwitów alg, silnie wpływających na ekosystem.
20.06.2024

PKP Cargo otrzymało certyfikat bezpieczeństwa na osiem państw UE

PKP Cargo otrzymało certyfikat bezpieczeństwa Agencji Kolejowej Unii Europejskiej, który pozwala na prowadzenie działalności przewozowej na terenie ośmiu państw członkowskich UE: Polski, Niemiec, Niderlandów, Czech, Słowacji, Austrii, Litwy i Włoch - poinformował w środę przewoźnik.
19.06.2024

Malepszak o planie dla PKP Cargo: odzyskać należności i spróbować odroczyć płatności

Plan naprawczy dla PKP Cargo zakłada m.in. odzyskanie należności i próbę odroczenia płatności - poinformował w środę dziennikarzy wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. Zapowiedział, że nowy zarząd PKP Cargo zastąpi obecny, tymczasowy, do końca lipca.
19.06.2024

Rosyjskie okręty wojenne przybyły do Tobruku

Rosyjski krążownik rakietowy Wariag i fregata Admirał Szaposznikow, w eskorcie dwóch okrętów podwodnych, przybyły do portu w Tobruku we wschodniej Libii - podał we wtorek na Facebooku sztab libijskich sił morskich współpracujących z reżimem generała Chalify Haftara, opozycyjnego wobec uznanego przez Zachód rządu w Trypolisie.
19.06.2024

Damen Naval potwierdza zawarcie kontraktu na dwie kolejne fregaty typu F126 dla Marynarki Wojennej Niemiec

Holenderski koncern podpisał umowę na dwie dodatkowe fregaty wielozadaniowe F126, które łącznie zwiększą liczbę jednostek tej serii do sześciu. To jak dotąd największa inwestycja niemieckiego rządu w marynarkę wojenną w XXI wieku.
19.06.2024

Nie jakość a ilość. W stoczni w Sankt Petersburgu zwodowano kolejną korwetę dla sił morskich Rosji

W znajdującej się nad Bałtykiem w Zatoce Fińskiej rosyjskiej stoczni Siewiernaja wierf odbyła się 18 czerwca ceremonia wodowania korwety proj. 20385, Prowornyj (338). Przeznaczona do służby na Dalekim Wschodzie wpisuje się w politykę budowy dużej ilości jednostek tej klasy, celem rozwijania potencjału morskiego Federacji Rosyjskiej. Nie brakuje tu jednak krytycznych opinii na temat zdolności obronnych tych okrętów, które mają być zaniedbane kosztem zdolności do silnego ataku rakietowego.
19.06.2024

Dyrektor Wód Polskich Gliwice: wszystkie wyloty do Kanału Gliwickiego są legalne

Wszystkie wyloty wód do Kanału Gliwickiego mają obowiązujące pozwolenia wodnoprawne, a zanieczyszczenia są monitorowane - powiedział we wtorek dyrektor Wód Polskich, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach Marcin Jarzyński.
19.06.2024

Wiceminister Marchewka dla "Pulsu Biznesu": przeładunki zboża na polskim Wybrzeżu są bezpieczne

Przeładunki w polskich portach będą rosły, więc huby nie będą odbierać sobie pracy i szans na rozwój — mówi w wywiadzie dla środowego "Pulsu Biznesu" Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury.
19.06.2024

Koniec byłego ORP Kondor. Trwa złomowanie okrętu podwodnego [ZDJĘCIA, WIDEO]

Przy nabrzeżu Kanału Kaszubskiego w Gdańsku trwa złomowanie dawnego okrętu podwodnego typu Kobben, który jako ORP Kondor w latach 2004-2017 służył pod biało-czerwoną banderą. To zawsze jest smutny moment dla miłośników tematyki okrętowej, a szczególnie byłych marynarzy przed laty tworzących jego załogę. Wiele elementów dawnego "podwodniaka" pójdzie na złom bądź recyklingu, choć niektóre mają zostać zachowane jako pamiątki.
19.06.2024

Rada nadzorcza PKP Cargo przeciwko absolutorium dla byłego zarządu

Rada nadzorcza wnosi do walnego zgromadzenia akcjonariuszy PKP Cargo, by nie udzieliło absolutorium prezesowi kolejowej spółki Dariuszowi Selidze za rok 2023 - wynika z uchwał rady opublikowanych we wtorek przez spółkę.
18.06.2024

Związki zawodowe gotowe do włączenia się do rozmów ws. restrukturyzacji PKP Cargo

Związki zawodowe są gotowe do włączenia się do rozmów na temat restrukturyzacji PKP Cargo - poinformował we wtorek na konferencji prasowej prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce Leszek Miętek.
18.06.2024

Marynarka Wojenna Federacji Rosyjskiej rozpoczyna manewry na Oceanie Spokojnym

Od 18 do 28 czerwca na Morzu Japońskim i Ochockim ćwiczy 40 okrętów i 20 jednostek latających wchodzących w skład sił morskich Rosji. Jest to reakcja na planowane duże ćwiczenia pod egidą USA pk. RIMPAC 2024 (Rim of the Pacific), organizowanymi przez USA nieopodal Hawajów.
18.06.2024

Pożar w rafinerii w Azowie po ataku ukraińskich dronów

Pożar wybuchł w rafinerii ropy naftowej w Azowie w graniczącym z Ukrainą obwodzie rostowskim Rosji po ataku dronów w nocy z poniedziałku na wtorek – poinformowały lokalne władze.
18.06.2024

Duży, amerykański okręt cumuje w Porcie Gdynia. USS New York z krótką wizytą

Do gdyńskiego portu wszedł okręt desantowy-dok, USS New York (LPD-21). Krótka wizyta wiąże się z trwającymi na Morzu Bałtyckim największymi ćwiczeniami morskimi pk. "Baltops 24". Amerykański okręt jest kolejną, sojuszniczą jednostką, która pojawiła się na polskich wodach.
18.06.2024

Wieloryby się skurczyły

Napotykane w pobliżu wybrzeży Pacyfiku wieloryby o nazwie wale szare (Eschrichtius robustus) stały się o 13 proc. krótsze w ciągu ostatnich 20–30 lat – informuje pismo "Global Change Biology".
18.06.2024

Wyraźne ożywienie w offshore, prawie 11 GW nowych mocy

Na rynku morskiej energetyki wiatrowej w 2023 r. doszło do wyraźnego odbicia, pojawiło się prawie 11 GW nowych mocy, o 24 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z rocznego raportu organizacji GWEC (Global Wind Energy Council). Chiny utrzymały pozycję lidera.
17.06.2024

Największa inwestycja w historii Deutsche Marine? Bundestag zatwierdza zamówienie na dwie kolejne fregaty typu F126

Choć dopiero rozpoczęła się budowa pierwszej z największych jak dotąd niemieckich fregat typu F126, władze planują zwiększać potencjał militarny morskiego rodzaju sił zbrojnych. Komisja budżetowa niemieckiego Bundestagu dała zielone światło dla zakupu dwóch kolejnych wielozadaniowych fregat, zwiększając portfel zamówień do łącznie sześciu jednostek.
17.06.2024

Rosja wykorzystuje zdobyty port w Mariupolu do celów przeładunkowych

Do okupowanego przez Rosję miasta portowego zaczęły przybywać statki. Zdaniem ukraińskich władz zajęte przez rosyjską armię Miasto-Bohater, jeden z symboli oporu podczas trwającej od lutego 2022 roku wojny, jest obecnie wykorzystywane do transportu zaopatrzenia dla agresora.
17.06.2024

Z pomocą Australii władze Fidżi chcą zabrać feralny patrolowiec z miejsca wypadku. Nie wiadomo, czy wróci do służby

Dziewicza podróż nowego patrolowca typu Guardian w wyposażeniu Marynarki Wojennej Fidżi skończyła się na rafie koralowej. 11 czerwca RFNS Puamau ucierpiał w wyniku wypadku, a z racji na warunki pogodowe wciąż pozostaje na mieliźnie. Pechową jednostkę ma pomóc ściągnąć Australia, przy czym nie wiadomo, czy po tym incydencie będzie się możliwy jej powrót do zadań. To nie pierwszy wypadek patrolowca z tej serii.
17.06.2024

Budowa Hali Kadłubowej w PGZ Stocznia Wojenna na ostatniej prostej. Rozpoczyna się wielkie odliczanie

To już ostatnia prosta przed zakończeniem budowy Hali Kadłubowej oraz Hali Produkcyjnej na terenie PGZ Stoczni Wojennej. Obecnie odbywa się konfiguracja suwnic oraz montaż ostatnich detali elewacji. Większość toczących się w tym momencie prac to przede wszystkim roboty wykończeniowe. Warta ponad 300 mln złotych inwestycja zakończy się już za kilka tygodni.
17.06.2024

Wyjątkowa wizyta w Porcie Gdynia. Pojawił się niemiecki okręt podwodny U-31 [ZDJĘCIA]

Przy Nabrzeżu Francuskim w Porcie Gdynia zacumował okręt podwodny Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine) typu 212A, U-31 (S 181). Jego wizyta odbywa się w trakcie największych, międzynarodowych ćwiczeń na Morzu Bałtyckim, "Baltops 24". W Gdyni pozostanie do 18 czerwca.
16.06.2024

Gdańskie przedsiębiorstwa branży morskiej na debacie podczas 44. Zjazdu Hanzy

W Gdańsku odbywa się właśnie 44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy. W programie znalazła się m.in. debata gospodarcza, w której udział brali przedstawiciele gdańskich firm szeroko rozumianej gospodarki morskiej.
16.06.2024

Tranzyt statków w Kanale Panamskim zmalał w porównaniu do 2023 r.

Tranzyt statków w Kanale Panamskim w I kwartale 2024 r. był o 29 proc. mniejszy niż w tym samym okresie rok wcześniej - przekazano w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodano, że obecnie liczba obsługiwanych statków została zwiększona z 22 do 26 dziennie.
16.06.2024

Narybek z Morza Sargassowego wpuszczono do Jeziora Nyskiego

Polski Związek Wędkarski w Opolu wpuścił do Jeziora Nyskiego tysiące młodych węgorzy. Jak powiedział Jakub Roszuk, dyrektor biura PZW w Opolu, młode węgorze zostały odłowione w Morzu Sargassowym.
15.06.2024

Tak gorąco na Morzu Czerwonym nie było od dawna. Siły koalicji zwalczają Huti w każdej domenie i pomagają ofiarom ataków

Nie milkną echa po ostatnich atakach, w trakcie których Huti zdołali skutecznie uszkodzić dwa statki. Na masowcu M/V Tutor zginął członek załogi, natomiast na drobnicowcu M/V Verbena, mającym polskiego operatora, jeden został ranny. Z kolei siły USA pierwszy raz od dłuższego czasu zatopiły łodzie patrolowe bojowników, nie podając jednak informacji, czy zadali im też straty w ludziach.
14.06.2024

Rosja realnym zagrożeniem. Polska chce identyfikacji rosyjskiej floty cieni

Wobec agresywnych działań Rosji państwa Morza Bałtyckiego stanęły w obliczu coraz bardziej złożonych zagrożeń i "nieprzewidywalności w regionie" - głosi deklaracja przyjęta w piątek w Porvoo w Finlandii przez Radę Państw Morza Bałtyckiego.
14.06.2024

Rosja utraci kolejny okręt? Przyczyną wypadek i pożar w maszynowni

Na znajdującym się na Morzu Barentsa rosyjskim niszczycielu rakietowy proj. 1155 (kod NATO: Udaloy) Admirale Lewczenko wybuchł pożar, którego skutki mają być wyjątkowo opłakane dla okrętu i zagrażając całej jego załodze. W razie potwierdzenia jego utraty byłby to największy cios dla Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej od czasu utraty w 2022 roku niszczyciela Moskwa. Tym razem blamaż jest większy, jako że winnym ma być nie wróg, ale rosyjska niefrasobliwość.
14.06.2024

Coraz więcej światowych zasobów ryb jest przełowionych. Nadmierne połowy dotyczą już blisko 38 proc. stad ryb na świecie

Według najnowszych danych ONZ FAO nadmierne połowy dotyczą 37,7 proc. wszystkich stad ryb i ten odsetek stale rośnie. W niektórych akwenach, takich jak Morze Śródziemne i Czarne, ponad 60 proc. stad jest przełowionych. Może to prowadzić nie tylko do degradacji ekosystemów morskich, ale także mieć poważne konsekwencje dla milionów ludzi na świecie.
14.06.2024

Kosiniak-Kamysz: Polska będzie rotacyjnie z Niemcami i Szwecją pełniła dowództwo na Bałtyku

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w piątek w siedzibie NATO w Brukseli, że rośnie rola Polski, jeśli chodzi o wzmocnienie dowództwa Sojuszu w Europie. Poinformował, że m.in. Polska będzie rotacyjnie z Niemcami i Szwecją pełniła dowództwo na Bałtyku.
14.06.2024

Czy holenderska "Orka" dobije do brzegu? Ministerstwo Obrony się tłumaczy

Nie słabną kontrowersje wokół marcowego wyniku przetargu na okręty podwodne dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine). Resort obrony przedstawił proces całego przedsięwzięcia, odpowiadając tym samym na krytykę. Mimo to emocji oraz negatywnych opinii nie brakuje.
14.06.2024

David Cameron: Ukraina zniszczyła lub unieszkodliwiła już jedną czwartą rosyjskiej Floty Czarnomorskiej

Ukraina ma prawo się bronić, a jeśli Rosja obawia się, że zachodnia broń zostanie użyta przeciw niej na jej terytorium, jest proste rozwiązanie - niech się wycofa z nielegalnie okupowanych terenów - oświadczył w czwartek brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron.
13.06.2024

Trzy japońskie firmy zacieśniają współpracę przy opracowaniu innowacyjnyego napędu wiatrowego dla statków

Tsuneishi Shipbuilding, Mitsui E&S Shipbuilding i Akishima Laboratories podkreśliły we wspólnym oświadczeniu, że ich celem jest opracowanie systemu sztywnych żagli, dzięki czemu zapewnią statkom oszczędzanie zarówno paliwa, jak i energii. Na projekt ma składać się żagiel w kształcie skrzydła, który zachowuje kształt nawet przy silnym wietrze. Ma być to pomocnicze wyposażenie napędowe, generujące siłę napędową, sięgając po rozwiązanie przez tysiące lat było głównym sposobem poruszania się jednostek morskich.
13.06.2024

Prezydent: Inicjatywa Trójmorza to przede wszystkim przestrzeń bezpieczeństwa

Inicjatywa Trójmorza ma bardzo konkretny wymiar, jest to przede wszystkim przestrzeń bezpieczeństwa, ale w istocie nie militarnego - bo od tych spraw mamy NATO - tylko bezpieczeństwa w kontekście gospodarczym i społecznym – podkreślił w czwartek w Lublinie prezydent Andrzej Duda.
13.06.2024

Bando: w 2028 r. wylanie pierwszego betonu elektrowni jądrowej

W 2028 r. planowane jest wylanie pierwszego betonu na budowie elektrowni jądrowej; wcześniej trzeba wykonać szereg inwestycji towarzyszących - mówił w czwartek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando.
13.06.2024

Małe porty liczą na duże zmiany – senatorowie obradowali w Kołobrzegu

Małe porty morskie, tak jak te o podstawowym znaczeniu, powinny zostać uznane za infrastrukturę krytyczną. Ich rozwój i przygotowanie do MEW, może przyspieszyć centralny fundusz, a Urzędom Morskim trzeba zwiększyć budżety na bieżące utrzymanie dostępności do portów. Takie postulaty padły w Kołobrzegu, podczas wyjazdowego posiedzenia senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego Administracji Państwowej.
13.06.2024

Połączone Siły Ekspedycyjne ćwiczą ochronę krytycznej infrastruktury podwodnej

Międzynarodowe siły morskie pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii, znane jako Połączone Siły Ekspedycyjne (Joint Expeditionary Force, JEF) rozpoczęły miesięczną serię ochronnych działań wojskowych, w ramach których wiele jednostek morskich i powietrznych przyczynia się do ochrony krytycznej infrastruktury podmorskiej na Atlantyku, Morzu Północnym i Bałtyku.
13.06.2024

"Krążownik" wśród patrolowców? Chrzest wyjątkowej jednostki dla Straży Wybrzeża Norwegii mającej wyporność 10 tys. ton

W stoczni Vard Langsten odbyła się uroczystość nadania nazwy dla patrolowca typu Jan Mayen dla norweskiej straży wybrzeża, przeznaczonego do działania w rejonie arktycznym. Tak jak poprzednie jednostki tej serii, Hopen (W312) wyróżnia się ogromnymi, jak na tę klasę, rozmiarami i wypornością. Chrzest jest połączony z przekazaniem patrolowca zamawiającemu.
13.06.2024

Grupa rosyjskich okrętów ćwiczy na Atlantyku

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że 11 czerwca zespół okrętów wchodzących w skład Floty Północnej przeprowadził ćwiczenia z użyciem precyzyjnej broni rakietowej na Oceanie Atlantyckim. Odbyło się to przy okazji zaplanowanej wizyty rosyjskich sił morskich na Kubie.
12.06.2024

W rosyjskiej stoczni zwodowano małą korwetę rakietową serii znanej z porażek w wojnie z Ukrainą

W stoczni A.M. Gorki Zelenodolsk (Ak-Bars Shipbuilding Corporation) znajdującej się w stolicy Republiki Tatarstanu, Zielonodolsku, odbyła się ceremonia wodowania najnowszego małego okrętu rakietowego projekt 21631 Bujan-M, Stawropol. To kolejna jednostka z licznej serii określanej też jako małe korwety. Choć są zdolne do ataku z użyciem pocisków przeciwokrętowych Kalibr, mają złą sławę z racji na straty poniesione w wojnie z Ukrainą i skuteczność poniżej oczekiwań.
12.06.2024

Drugi samolot wczesnego ostrzegania przybył do Polski. Będzie działał nad Bałtykiem

Na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego należącej do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej wylądował samolot wczesnego ostrzegania i alarmowania Saab 340 AEW. Jest to druga jednostka dostarczona do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej przez szwedzki koncern, zgodnie z umową zawartą w 2023 roku.
12.06.2024

Żołnierze USA ćwiczą wystrzeliwanie rakiet w archipelagu sztokholmskim

Żołnierze z USA, biorący udział w manewrach NATO Baltops 24 na Morzu Bałtyckim, we wtorek ćwiczyli wykorzystanie własnych wyrzutni rakietowych HIMARS na trudnym terenie w szkierach archipelagu sztokholmskiego.
11.06.2024

Huti kontynuują ataki na żeglugę po dokonaniu kilku udanych trafień

Jemeńscy bojownicy kontrolujący zachodnią część kraju stale prowadzą ataki na żeglugę. Po udanej dla nich akcji, w wyniku której uszkodzili dwa statki, dążą do utrzymania "dobrej passy." złą To zła wiadomość dla żeglugi i sytuacja alarmowa dla międzynarodowych sił morskich.
11.06.2024

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.