• <

Wynik wyszukiwania - " bezpieczeństwo morskie" - Wiadomości

Na morskich szlakach bardzo niespokojnie. Raport wypadków i zdarzeń morskich – czerwiec 2024 r.

Pomimo utrzymujących się konfliktów geopolitycznych i zagrożeń klimatycznych, w 2023 r. światowy przemysł morski odnotował rekordowo niską liczbę strat dużych statków. Według Allianz Safety and Shipping Review 2024 światowy przemysł morski osiągnął nowy kamień milowy w zakresie bezpieczeństwa w 2023 r., a straty dużych statków spadły do rekordowo niskiego poziomu zaledwie 26 w ciągu roku.
10.07.2024

Powstaje nowy arktyczny sojusz obronny

Trwają rozmowy w sprawie utworzenia nowego sojuszu obronnego w Arktyce, w których udział biorą Kanada, Niemcy i Norwegia - poinformował w czwartek szef kanadyjskiego resortu obrony Bill Blair; potwierdził, że temat ten został poruszony podczas spotkania ministrów obrony NATO.
20.06.2024

Pierwsze trójstronne ćwiczenia straży przybrzeżnych z udziałem USA i Korei Płd.

Jednostki straży przybrzeżnych Japonii, USA i Korei Płd. przeprowadziły w czwartek na Morzu Japońskim pierwsze wspólne ćwiczenia - podał japoński nadawca NHK. Manewry odbywały się w obliczu przybierających na stanowczości roszczeń terytorialnych Chin w regionie i zagrożeń ze strony Korei Płn.
06.06.2024

MFW Bałtyk II z pozwoleniem na budowę kabli eksportowych

Wojewoda Pomorski wydał pozwolenie na budowę kabli eksportowych dla elektrowni MFW Bałtyk II, realizowanej przez Polenergię i Equinor. Decyzja z 9 maja 2024 roku, oznaczona sygnaturą 50/2024/MKA, jest kluczowym krokiem w przygotowaniach do integracji mocy z przyszłej farmy wiatrowej z krajowym systemem elektroenergetycznym.
14.05.2024

Przez jemeńskich Huti w katolickich kościołach zabrakło mszalnego wina

Kościołowi katolickiemu w Ugandzie brakuje mszalnego wina, informuje portal BBC, powołując się na lokalne media. Winę za niedobory ponoszą jemeńscy Huti ostrzeliwujący statki handlowe płynące przez Morze Czerwone.
04.05.2024

Wyrok dla byłego dowódcy wachty Helge Ingstad utrzymany w mocy

Norweski sąd apelacyjny podtrzymał wyrok 60 dni więzienia w zawieszeniu dla oficera wachtowego z okrętu Helge Ingstad. Raport wskazuje na błędy załogi wachtowej w identyfikacji nadpływającego statku.
25.12.2023

OZE: Strategia czy jej brak w zakresie cyberbezpieczeństwa RP na morzu?

W poprzednim artykule, dotyczącym cyberbezpieczeństwa RP, autorzy skupili się na aktach prawnych, regulujących ten zakres. Z punktu widzenia niniejszego artykułu istotnym aktem prawnym jest Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 913), która m.in. określa organizację krajowego systemu cyberbezpieczeństwa oraz zadania i obowiązki podmiotów wchodzących w skład tego systemu oraz zakres Strategii Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. W poniższej publikacji zostanie pr
27.09.2023

Szef MSWiA: nowy patrolowiec odebrany przez Morski Oddział Straży Granicznej

Nowy patrolowiec został już odebrany przez Morski Oddział Straży Granicznej – poinformował w sobotę na platformie X szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jednostka będzie służyć głównie na Morzu Bałtyckim.
23.09.2023

Opublikowano raport ws. katastrofy barki na Kanale Kaszubskim, w której zginęły 4 osoby

Eksperci z Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowali raport tymczasowy w sprawie katastrofy barki Galar Gdański I, do której doszło w październiku 2022 roku na Kanale Kaszubskim w Gdańsku. Na skutek wypadku zginęły cztery osoby.
22.09.2023

Na Lampedusę wciąż przypływają łodzie z migrantami. Będzie blokada morska?

Na Lampedusę wciąż przypływają łodzie z migrantami z Afryki; we wtorek do południa przybyło kolejnych 300 osób. Szef MSW Włoch Matteo Piantedosi wrócił na antenie radia Rai 1 do tematu postulowanej przez premier Giorgię Meloni „blokady morskiej”.
19.09.2023

Witkowski: dzięki kanałowi żeglugowemu przez Mierzeję Wiślaną Polska jest bezpieczniejsza

Dzięki kanałowi żeglugowemu przez Mierzeję Wiślaną Polska jest bezpieczniejsza, a port w Elblągu może dołączyć do dużych polskich portów bałtyckich - ocenił w poniedziałek wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski podczas konferencji podsumowującej pierwszy rok funkcjonowania inwestycji.
18.09.2023

Statki przewożące produkty ukraińskich firm metalurgicznych przełamały blokadę morską – to pierwszy krok do przywrócenia eksportu morskiego dla wszystkich ukraińskich towarów

Po raz pierwszy od początku wojny na pełną skalę trzem statkom przewożącym produkty ukraińskich producentów stali udało się przełamać morską blokadę Ukrainy, stworzoną przez agresora. Okręty Primus, Anna Tereza i Ocean Courtesy, zablokowane w ukraińskich portach od 24 lutego 2022 roku, opuściły porty w Odessie i Pivdennyi. To odpowiednio drugie, trzece i czwarte okręty, które tego dokonały od czasu rozwiązania umowy zbożowej.
05.09.2023

USA prowadzą rozmowy z Rumunią i Mołdawią nad podwojeniem eksportu ukraińskiego zboża przez Dunaj

Władze USA prowadzą rozmowy z rządami Rumunii i Mołdawii w sprawie podwojenia eksportu ukraińskiego zboża przez Dunaj - podała w środę agencja Reutera powołując się na urzędnika amerykańskiego Departamentu Stanu.
30.08.2023

Drugi statek wypłynął z Odessy ukraińskim korytarzem humanitarnym

Z Odessy wypłynął w sobotę masowiec Primus; jest to drugi statek wykorzystujący utworzony w sierpniu przez Ukrainę korytarz humanitarny przez Morze Czarne - powiadomiła agencja Interfax-Ukraina. Primus pod banderą Liberii zmierza w kierunku Warny w Bułgarii.
26.08.2023

Prawnie o cyberbezpieczeństwie MFW na polskich obszarach morskich

Od kilkunastu miesięcy coraz mocniej wybrzmiewa w dyskusjach i na konferencjach kwestia cyberbezpieczeństwa infrastruktury krytycznej na morzu. Z uwagi na powyższe warto przeanalizować, czy inwestycje związane z morską energetyką wiatrową na polskich obszarach morskich, a w szczególności ochrona tych obiektów, przygotowana jest na ewentualne ataki z przestrzeni cybernetycznej.
25.07.2023

Sejm. Komisja za senacką uchwałą ws. zmiany ustawy o bezpieczeństwie morskim

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pozytywnie zaopiniowała poprawki Senatu ws. zmiany ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej. W nowelizacji wprowadzono dwie poprawki.
07.07.2022

Ośrodek Szkolenia Zawodowego Gospodarki Morskiej w Szczecinie

kursy z bezpieczeństwa, kursy morskie specjalistyczne, szkolenia specjalistyczne, kursy STCW, kursy GWO, kursy IMO, kursy zawodowe, szkolenia zawodowe, szkolenia morskie, szkolenia żeglarskie, szkolenia ratownicze, kursy ratownicze, bezpieczeństwo morskie

Dziękujemy za wysłane grafiki.