• <

Wynik wyszukiwania - " Marynarka Wojenna" - Wiadomości

Na morskich szlakach bardzo niespokojnie. Raport wypadków i zdarzeń morskich – czerwiec 2024 r.

Pomimo utrzymujących się konfliktów geopolitycznych i zagrożeń klimatycznych, w 2023 r. światowy przemysł morski odnotował rekordowo niską liczbę strat dużych statków. Według Allianz Safety and Shipping Review 2024 światowy przemysł morski osiągnął nowy kamień milowy w zakresie bezpieczeństwa w 2023 r., a straty dużych statków spadły do rekordowo niskiego poziomu zaledwie 26 w ciągu roku.
10.07.2024

Chiński lotniskowiec przepłynął w pobliżu Filipin. Wykryto samoloty lecące w jego kierunku

Chiński lotniskowiec Shandong przepłynął w pobliżu północnych Filipin w drodze na ćwiczenia na Pacyfiku - przekazał w środę rano tajwański minister obrony. Krótko potem resort poinformował o wykryciu 37 chińskich samolotów, które poleciały w kierunku okrętu.
10.07.2024

Szef marynarki wojennej Ukrainy twierdzi, że Rosja traci krymski hub na Morzu Czarnym

Rosyjska Flota Czarnomorska została zmuszona do przebazowania z okupowanego Krymu prawie wszystkich okrętów w stanie gotowości bojowej, a jej główna baza marynarki wojennej w Sewastopolu staje się coraz mniej przydatna przez ataki sił ukraińskich - powiedział dowódca marynarki wojennej Ukrainy Ołeksij Nejiżpapa.
05.07.2024

Morska procesja eucharystyczna w Gdyni

Mszą św. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdyni rozpoczęła się procesja eucharystyczna w ramach obchodów Dni Morza, kontynuowana we współpracy z Marynarką Wojenną na Zatoce Gdańskiej.
22.06.2024

Skandal w US Navy. Emerytowany admirał aresztowany za rzekome przyjmowanie łapówek

Amerykańska prokuratura ogłosiła aresztowanie byłego czterogwiazdkowego admirała Marynarki Wojennej, Roberta Burke'a, oraz dwóch jego współpracowników biznesowych, w związku z oskarżeniami o udział w spisku łapówkarskim. Według doniesień, Burke został zatrzymany w ramach śledztwa dotyczącego rzekomego przyjęcia korzyści osobistej w zamian za wpływ na przyznanie rządowego kontraktu.
01.06.2024

Rosyjski okręt przez 5 dni myszkował u brzegów Płw. Iberyjskiego

Należący do rosyjskiej floty okręt badał przez 5 dni zachodnie wybrzeże Półwyspu Iberyjskiego, podała portugalska marynarka wojenna, precyzując, że jego ruchy były monitorowane przez centrum operacji morskich armii (COM) oraz dwie fregaty.
23.05.2024

Patrolowiec Royal Navy kończy wyjątkową misję badawczą w rejonie Antarktyki

HMS Protector zakończył misję naukową na Antarktydę. Podczas corocznego rejsu po zamarzniętym kontynencie statek przepłynął 7000 mil morskich, pomagając w badaniach naukowych i działaniach na rzecz ochrony środowiska w jednym z najbardziej odległych i niegościnnych regionów świata.
12.03.2024

Położono stępkę pod budowę pierwszej fregaty w ramach programu Miecznik

W środę w Gdyni położono stępkę pod budowę pierwszej z trzech fregat dla Marynarki Wojennej w ramach programu Miecznik. Jednostka po wybudowaniu otrzyma nazwę ORP Wicher.
31.01.2024

Statki przewożące produkty ukraińskich firm metalurgicznych przełamały blokadę morską – to pierwszy krok do przywrócenia eksportu morskiego dla wszystkich ukraińskich towarów

Po raz pierwszy od początku wojny na pełną skalę trzem statkom przewożącym produkty ukraińskich producentów stali udało się przełamać morską blokadę Ukrainy, stworzoną przez agresora. Okręty Primus, Anna Tereza i Ocean Courtesy, zablokowane w ukraińskich portach od 24 lutego 2022 roku, opuściły porty w Odessie i Pivdennyi. To odpowiednio drugie, trzece i czwarte okręty, które tego dokonały od czasu rozwiązania umowy zbożowej.
05.09.2023

Prezes PGZ Stoczni Wojennej: po czterech latach od przejęcia osiągnęliśmy zysk na działalności operacyjnej

Stocznia po czterech latach od przejęcia osiągnęła 21 mln zł zysku na działalności operacyjnej - mówił we wtorek prezes PGZ Stoczni Wojennej Paweł Lulewicz. Wiceminister Marcin Horała stwierdził, że gdyby nie rządy PiS-u, w miejscu stoczni stałoby osiedle albo supermarket.
29.08.2023

Drugi statek wypłynął z Odessy ukraińskim korytarzem humanitarnym

Z Odessy wypłynął w sobotę masowiec Primus; jest to drugi statek wykorzystujący utworzony w sierpniu przez Ukrainę korytarz humanitarny przez Morze Czarne - powiadomiła agencja Interfax-Ukraina. Primus pod banderą Liberii zmierza w kierunku Warny w Bułgarii.
26.08.2023

W porcie Marynarki Wojennej zacumował włoski niszczyciel Caio Duilio

W sobotę rano do Portu Gdynia wszedł włoski niszczyciel rakietowy typu Horizon Caio Duilio (D554).
20.05.2023

Malezja. Chiny dostarczyły marynarce wojennej czwarty okręt

Malezja dokonała we wtorek odbioru czwartego zbudowanego w chińskiej stoczni okrętu dla swojej straży przybrzeżnej. Jednostka ma dołączyć do floty chroniącej malezyjskie interesy przed Chinami.
14.09.2021

Kontrakt na Mieczniki. Umowa na trzy fregaty podpisana, znamy szczegóły

Zamówione dla Marynarki Wojenne fregaty będą znaczna siłą na Bałtyku - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak, zapowiadając zakup trzech fregat wielozadaniowych Miecznik. We wtorek w Gdyni w obecności ministra podpisano umowę na zakup fregat.
27.07.2021

Zbudować szczęście na cudzym nieszczęściu. Czy Chiny skorzystały z pandemii koronawirusa?

Pandemia COVID-19 stanowi bezprecedensowe wydarzenie skutkujące światowym kryzysem społeczno-gospodarczym. W kontekście imponującego wzrostu potęgi Chin w trudnym czasie, zasadnym jest zastanowienie się, czy pandemia miała korzystny wpływ na sytuację Chin na morzu.
27.06.2021

Przemysł stoczniowy chińskiej marynarki wojennej. Czy USA będzie wciąż potęgą militarną?

Państwo Środka jest największym na świecie producentem statków, posiada największą flotę marynarki wojennej, a prócz tego konstruuje również coraz bardziej zaawansowane modele wszystkich typów okrętów wojennych i systemów uzbrojenia, co jest dowodem udanej synergii przemysłu stoczniowego z innymi branżami.
17.06.2021

Chiny apelują do USA o zmniejszenie aktywności wojskowej na pobliskich morzach

W czwartek chińskie ministerstwo obrony wezwało Stany Zjednoczone do zmniejszenia obecności wojskowej, która według Pekinu stała się w tym roku bardziej aktywna w powietrzu i na morzach w pobliżu Chin.
30.04.2021

Wojska inżynieryjne ćwiczą wysadzanie zatorów lodowych na rzekach z użyciem śmigłowców

Pododdziały inżynieryjne Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej uczestniczą w szkoleniu w zakresie niszczenia zatorów lodowych na rzekach - poinformował PAP st. chor. szt. Tomasz Pytel, rzecznik prasowy 2. Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu.
11.12.2020

Koniec byłego ORP Kondor. Trwa złomowanie okrętu podwodnego

Przy nabrzeżu Kanału Kaszubskiego w Gdańsku trwa złomowanie dawnego okrętu podwodnego typu Kobben, który jako ORP Kondor w latach 2004-2017 służył pod biało-czerwoną banderą. To zawsze jest smutny moment dla miłośników tematyki okrętowej, a szczególnie byłych marynarzy przed laty tworzących jego załogę. Wiele elementów dawnego "podwodniaka" pójdzie na złom bądź recyklingu, choć niektóre mają zostać zachowane jako pamiątki.
18.06.2024

Ceremonia zawieszenia wiechy na hali kadłubowej. To najwyższy taki obiekt w kraju

Z udziałem przedstawicieli stoczni, władz, wykonawców oraz wojskowej kadry miał miejsce symboliczny moment, świadczący o zakończeniu ważnego etapu budowy. Nowa infrastruktura jest kluczowa dla budowy i modernizacji okrętów, w tym przyszłych, wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
11.12.2023

Szkolenia na lądzie i w morzu. PSP "Florian" trenowała żołnierzy z Nigerii [WIDEO, ZDJĘCIA]

Portowa Straż Pożarna „Florian” przeprowadziła szkolenie dla grupy żołnierzy z Nigeryjskiej Marynarki Wojennej. Kursanci nabyte umiejętności wykorzystają m.in. w gaszeniu pożarów na platformach wiertniczych, jak również w walce z piratami w rejonie Zatoki Nigeryjskiej.
14.07.2022

Stocznia Remontowa Shipbuilding rozpoczęła budowę 6 holowników dla Marynarki Wojennej

Stocznia Remontowa Shipbuilding rozpoczęła budowę holowników dla Marynarki Wojennej. Uroczystość palenia blach jednostki B 860/1, pierwszej z sześciu, odbyła się w czwartek w Gdańsku. Pierwszy holownik ma być gotowy pod koniec pierwszego kwartału 2019 r.
16.11.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.