• <
nauta_2024

Wodowanie Jaskółki zapowiedziane. W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbędzie się wyjątkowa uroczystość

24.06.2024 10:12 Źródło: Remontowa Shipbuilding S.A.
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Wodowanie Jaskółki zapowiedziane. W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbędzie się wyjątkowa uroczystość

Partnerzy portalu

Fot. Remontowa Shipbuilding S.A.

W mieszczącej się w Gdańsku stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. należącej do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding S.A. odbędzie się 26 czerwca 2024 r roku o godz. 12.00 uroczystość chrztu i wodowania czwartego z serii niszczyciela min typu Kormoran II, przyszłego ORP Jaskółka (604).

Wydarzenie jest kamieniem milowym budowy trwającej od 28 marca 2023 roku, gdy odbyło się cięcie blach pod przyszły okręt. Matką chrzestną okrętu zostanie Małgorzata Zdonek, żona kadm. w st. spocz. Krzysztofa Zdonka, w latach 2016-2018 dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, a do 2023 roku Szefa Zarządu Morskiego - Zastępcy Inspektora Marynarki Wojennej. Zgodnie z z ceremoniałem, po wygłoszeniu tradycyjnej formuły i symbolicznym rozbiciu butelki szampana o kadłub, matka chrzestna nada jednostce imię Jaskółka (przedrostek ORP zostanie oficjalnie nadany po wcieleniu jednostki do służby wraz z pierwszym podniesieniem bandery).

Uroczystość chrztu i wodowania jest następstwem podpisanej 26 czerwca 2022 rok umowy na budowę trzech kolejnych, seryjnych niszczycieli min proj. 258, typu Kormoran II, które wejdą w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście. Stronami umowy byłym wtedy Skarb Państwa - Agencja Uzbrojenia oraz konsorcjum w składzie: Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A.(lider), PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. Projekt okrętów, wykonany przez należące do Remontowa Holding biuro projektowe Remontowa Marine Design & Consulting, zapewnia im bardzo niską sygnaturę pól fizycznych oraz  wysokie parametry manewrowe. Okręty budowane są pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego Polski Rejestr Statków.

Trzy poprzednie jednostki tej serii ORP Kormoran, ORP Albatros i ORP Mewa zostały przekazane zamawiającemu i w latach 2017-2023 weszły do służby. Wchodzą w skład 13. Dywizjonu Trałowców  8. FOW i stacjonują w Porcie Wojennym Gdynia.

Nowo budowane niszczyciele min, podobnie jak przekazane już okręty, wejdą w skład systemu obrony przeciwminowej Marynarki Wojennej RP. Do głównych zadań jednostek należeć będzie poszukiwanie, klasyfikacja, identyfikacja i neutralizacja min morskich oraz innych obiektów i materiałów wybuchowych w akwenach morskich, zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi morskich szlaków komunikacyjnych, prowadzenie działań w obszarach zagrożenia minami, ocena środowiska w obszarach podwodnych.

Okręty tej serii mają długość 58,5 metra, natomiast pełna wyporność wynosi 900 ton. Załoga okrętu liczy 45 osób. Napęd stanowią dwa pędniki cykloidalne Voith-Schneider, napędzane przez dwa silniki wysokoprężne MTU 8V369TE74L o mocy 1000 kW, zapewniające nominalną prędkość ok. 15 węzłów i zasięg do 2500 km. Niszczyciele min typu Kormoran II wyróżnia konstrukcja kadłuba, wykonana z amagnetycznej stali austenitycznej i skonstruowana z uwzględnieniem jak najmniejszej, skutecznej powierzchni odbicia: radiolokacyjnego, akustycznego i termicznego (SPO). Cechują się też wytrzymałością, bezpieczeństwem przeciwpożarowym, rekompensując większą masę. W dodatku nie jest to zwyczajna stal, gdyż służy do ochrony przed zapalnikami magnetycznymi min morskich. Dzięki temu są właściwie dla nich niewidoczne. Istotnym wyposażeniem okrętu, świadczącym o jego możliwościach, są bezzałogowe pojazdy podwodne, w tym autonomiczne (AUV – autonomous underwater vehicle) Gavia i Hugin oraz zdalnie sterowane (ROV – remotely operated underwater vehicle), jak pojazd głębinowy Saab Double Eagle Mk III i sonar obserwacji bocznej Kraken KATFISH 180. Tradycyjne uzbrojenie stanowią. Okrętowy system uzbrojenia OSU-35K 35 mm, dostarczony przez konsorcjum PIT-RADWAR i przeznaczony zarówno do współpracy z okrętowym systemem zarządzania walką (CMS), jak i też do pracy autonomicznej.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.