• <

Wiatr zmian w polskiej energetyce. PGE Baltica o kierunkach rozwoju krajowego offshore wind [wideo]

jj

20.06.2024 22:16
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Wiatr zmian w polskiej energetyce. PGE Baltica o kierunkach rozwoju krajowego offshore wind [wideo]

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Podczas konferencji PSEW w Świnoujściu, Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat wyzwań i postępów w rozwoju morskich farm wiatrowych w Polsce.

Polska wkracza w kluczowy etap rozwoju energetyki wiatrowej na morzu. Przechodzimy od fazy planistycznej do realizacyjnej, co oznacza, że projekty zaczynają nabierać fizycznych kształtów. Jednocześnie branża napotyka na wyzwania, takie jak zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw, inflacja oraz wzrost kosztów technologii.

Pomimo wyzwań, PGE Baltica konsekwentnie rozwija swoje trzy projekty: Baltica 2, Baltica 3 oraz Baltica 1. Najbardziej zaawansowany z nich, Baltica 2, realizowany we współpracy z duńskim Ørsted, osiągnął etap, na którym uzyskano już wszystkie niezbędne zgody administracyjne oraz dokonano kontraktacji kluczowych komponentów i usług. Obecnie spółka koncentruje się na domknięciu procesu finansowania, co pozwoli na podjęcie finalnej decyzji inwestycyjnej. Bartosz Fedurek mówi, że jest to spodziewane w drugiej połowie tego roku.

Projekt Baltica 3 jest na etapie optymalizacji mającej na celu poprawę efektywności ekonomicznej. Natomiast Baltica 1, którą PGE realizuje samodzielnie, przygotowuje się do udziału w aukcji w 2025 roku. Bartosz Fedurek zaznaczył, że konieczne są zmiany legislacyjne, które umożliwią przeprowadzenie aukcji i kontynuację inwestycji w polską energetykę wiatrową na morzu.

Ważnym elementem infrastrukturalnym jest budowa bazy operacyjno-serwisowej w Ustce, której rozpoczęcie planowane jest na przyszły rok. Inwestycja ta zaangażuje lokalne firmy i przyniesie korzyści okolicznej społeczności, zapewniając nowe miejsca pracy i rozwój gospodarczy regionu.

– Lokalizacja została już wyznaczona na lewym brzegu portu w Ustce, gdzie zabezpieczyliśmy obszar 3 hektarów, zajmujący teren byłej przetwórni rybnej. Uzyskaliśmy decyzję środowiskową i jesteśmy na etapie uzyskiwania niezbędnych pozwoleń do rozpoczęcia fizycznej realizacji inwestycji. W ostatnich miesiącach przeprowadziliśmy wyburzenie starej przetwórni ryb, co już zmieniło krajobraz portu. Planujemy wybór generalnego wykonawcy i rozpoczęcie budowy w 2025 roku, zakończenie zaś w drugiej połowie 2026 roku. Baza operacyjno-serwisowa w Ustce stanie się sercem tego przedsięwzięcia, będąc punktem wyjścia dla regularnych operacji na naszych lokalizacjach morskich – zapowiada prezes Fedurek.

W ubiegłym roku Grupa PGE zdobyła pięć nowych koncesji na budowę morskich elektrowni wiatrowych na Bałtyku, co znacząco zwiększyło jej potencjał inwestycyjny. Obecnie opracowywana jest strategia optymalnego wykorzystania tych zasobów, uwzględniająca sekwencję realizacji projektów i maksymalizację ich wartości ekonomicznej. Prezes PGE Baltica podkreślił, że partnerstwa z doświadczonymi graczami są kluczowe dla efektywnej realizacji przedsięwzięć, zwłaszcza w kontekście globalnych wyzwań rynkowych.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.