• <

W Turcji ogłoszono nazwę dla drugiej korwety Sił Morskich Ukrainy

08.03.2024 15:50 Źródło: Siły Zbrojne Ukrainy
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo W Turcji ogłoszono nazwę dla drugiej korwety Sił Morskich Ukrainy

Partnerzy portalu

Fot. MW Ukrainy

W tureckiej stoczni odbyła się uroczystość, w trakcie której prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński podpisał decyzję o nadaniu nazwy drugiej powstającej korwecie dla sił morskich państwa. Otrzyma imię Hetman Iwan Wyhowski. Jednostka ma być istotnym wzmocnieniem marynarki wojennej, która ma bardzo ograniczone zdolności działania.

Zgodnie z rozkazem nr 150/2024 prezydent podjął decyzję o nadaniu korwecie serii Ada nazwy na cześć hetmana Iwana Wyhowskiego (1608?-1664), który zasłynął jako zwolennik porozumienia z Rzecząpospolitą Obojga Narodów po trwającym wiele lat powstaniu Chmielnickiego i w 1658 zawarł w imieniu Hetmanatu unię hadziacką, w wyniku której miało dojść do utworzenia Wielkiego Księstwa Ruskiego, nadając tym samym podmiotowość prawną w ramach Rzeczpospolitej, czyniąc ją państwem Trojga Narodów. Z powodu działań rosyjskich, a także opozycji wśród samych Ukraińców oraz Polaków i Litwinów, ostatecznie całe przedsięwzięcie okazało się niezrealizowane. Sam hetman niedługo potem został skazany przez władze RON na śmierć za zdradę i rozstrzelany w 1664, choć podejrzewa się tu, że padł ofiarą intrygi swojego rywala o buławę hetmańską, Pawła Tetery (Morzkowskiego).

Wołodymyr Zełeński podkreślił, że korweta w przyszłości pojawi się na ukraińskich wodach terytorialnych i wzmocni siły morskie państwa, które w wyniku utraty Krymu w 2014 roku oraz inwazji rosyjskiej w 2022 roku straciły wiele jednostek nawodnych.

- Sprawdziłem gotowość i wyposażenie korwety „Iwan Mazepa” oraz rozmawiałem z personelem ukraińskiej marynarki wojennej. Podziękowałem im za służbę. Wzmacniamy nasz kraj. Przyjrzałem się także konstrukcji naszej drugiej korwety typu Ada i nazwałem ją imieniem hetmana Iwana Wyhowskiego. Dziękuję prezydentowi Turcji oraz wszystkim tureckim i ukraińskim firmom obronnym za partnerstwo i wspólną pracę na rzecz przybliżenia pokoju i nadania mu trwałego charakteru - podkreślił prezydent na portalu X (dawniej Twitter).

Jeszcze przed wybuchem wojny władze Kijowa i Ankary podpisały umowę w sprawie budowy dwóch korwet opartych o turecki typ Ada. Prace rozpoczęły się w październiku 2021 roku, a obie jednostki miały zostać częściowo zbudowane w tureckiej stoczni, a następnie ukraińskiej Okean, ale inwestycja niemal została przerwana przez wybuch wojny 24 lutego 2022 roku. Pomimo tego stoczniowcy wrócili do pracy, dzięki czemu 2 października, 7 miesięcy od wybuchu wojny, udało się zwodować korwetę Hetman Iwan Mazepa (F211). Aktualnie trwają prace związane z jej doposażeniem oraz intensywnym szkoleniem marynarzy, co potwierdził Rzecznik Sił Zbrojnych Ukrainy Dmytro Pletenczuk. W przyszłości jednostka może stać się kuźnią kadr Sił Morskich Ukrainy.

Przyszły Hetman Iwan Wyhowski (F212) będzie miał prawie 100 metrów długości i 2 300 ton wyporności. Jeśli zatopiona na początku wojny fregata Hetman Sahajdaczny nie zdoła wrócić do służby, jednostka ta wraz z Iwanem Mazepą będą największymi okrętami pod żółto-niebieską banderą. Ma być dostosowany do działań wielozadaniowych, z wyszczególnieniem na użycie rakiet przeciwokrętowych. Uzbrojenie będą stanowić armata morska 76 mm OTO Melara Super Rapid i system obrony bezpośredniej 35 mm, Millennium lub Korkut 35 mm, a także osiem wyrzutni rakietowych, zdolnych do wystrzeliwania pocisków takich jak ukraińskie Neptun, amerykańskie Harpoon, norweskie NSM (Naval Strike Missile, używane m.in. przez Polskę) i tureckie Armace. Do tego okręt ma posiadać torpedy do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) Murene 90 Impact.

Korweta typu Ada, fot. MW Turcji


Z racji na stacjonujące na Morzu Czarnym okręty Floty Czarnomorskiej stale istnieje zagrożenie potraktowania jednostki jako cel. Stąd nawet jeśli okręt zostanie ukończony, jego wejście do służby może zostać przełożone na okres po zakończeniu wojny, lub przebazowany do portu jednego z zaprzyjaźnionych państw, co mogłoby doprowadzić do poważnych zgrzytów dyplomatycznych. Wszystko zależy od tego, kiedy zostanie zakończona budowa okrętu i nastąpi jego przekazanie zamawiającemu.

Jeszcze w 2021 roku Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że do końca 2023 roku Ukraina otrzyma własną korwetę wojskową. Obecnie planuje się, że Hetman Iwan Mazepa (F211) zostanie przyjęty do Marynarki Wojennej Ukrainy w 2024 roku. Nie wiadomo, kiedy dołączy do niego powstający Hetman Iwan Wyhowski. Budowa drugiej korwety rozpoczęła się w marcu 2023 roku od ceremonii cięcia blach.

Fakt powstawania dwóch korwet dla Sił Morskich Ukrainy dowodzi, że mimo iż kraj osiąga pewne sukcesy w użyciu dronów przeciwko Flocie Czarnomorskiej, dąży jednak do odbudowy swojego potencjału okrętowego. W razie zakończenia konfliktu władze planują istotne inwestycje celem odbudowy potencjału morskiego, by chronić akwen należący do państwa i jego interesy wykraczające poza Morze Czarne. W ubiegłym roku do służby wcielono dwa niszczyciele min typu Sandown, przekazane przez Wielką Brytanię. Są to Czernihów (M310) i Czerkasy (M 311), które biorą regularnie udział w ćwiczeniach morskich na Morzu Północnym. Przypomnijmy też, że 27 stycznia 2022 roku ukraiński parlament przyjął ustawę "O ratyfikacji umowy ramowej między rządem Ukrainy a rządem Wielkiej Brytanii w sprawie oficjalnego wsparcia kredytowego na rzecz rozwoju zdolności Marynarki Wojennej Ukrainy". Umowa przewiduje udzielenie oficjalnego wsparcia stronie ukraińskiej w formie kredytów nieprzekraczających 1,7 mld funtów na sfinansowanie m.in:

- zakupu dwóch okrętów typu Sandown;
- wspólną budowę ośmiu okrętów rakietowych proj. P50-U;
- dostawę i instalację systemów uzbrojenia na istniejących okrętach;
- wspólną budowę fregaty (potencjalnie opartej na platformie Arrowhead 140, tak jak polskie, wielozadaniowe fregaty programu Miecznik).

Obok tego Ukraina wdraża do służby w marynarce wojennej oraz straży wybrzeża wiele mniejszych jednostek nawodnych, przekazywanych przez USA, Szwecję, Francję i inne państwa. W grę wchodzi tu nawet kilkadziesiąt jednostek o długości od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów. Przykładem tego są francuskie jednostki patrolowe OCEA FPB 98 MKI o długości 32 metrów oraz szwedzkie  szybkie łodzie CB90, o długości 15,9 metrów. Ponadto w ukraińskiej stoczni zbudowano i potem przekazano do służby w maju 2023 roku kuter artyleryjski typu Hiurza-M (proj. 58155. ) nazwany Bucza (P181), mający 24 metry długości.

Korweta Hetman Iwan Mazepa, fot. Prezydent Ukrainy

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.