• <

W 155 dni dokoła świata - niezwykła misja okrętów francuskiej marynarki wojennej

14.07.2023 21:35 Źródło: Marine nationale
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo W 155 dni dokoła świata - niezwykła misja okrętów francuskiej marynarki wojennej

Partnerzy portalu

Po pokonaniu 27 500 km, uniwersalny okręt desantowy-dok Dixmude, fregata La Fayette i ich 800 marynarzy i żołnierzy armii francuskiej, w tym 160 podchorążych, zacumowały w Tulonie 13 lipca br. Opuścili oni Francję 8 lutego tego roku, aby wyruszyć na misję dookoła świata, bogatą w operacje, szkolenia i współpracę międzynarodową. W sumie misja pk. Jeanne D'Arc 2023 obejmowała 10 wizyt na czterech kontynentach i 23 inicjatywy współpracy międzynarodowej.

Grupa okrętowa rozpoczęła swoją misję od przekroczenia Morza Śródziemnego przez Cieśninę Mesyńską, aby 14 lutego przeprowadzić wstępne ćwiczenia z egipską fregatą. Następnego dnia przepłynęła przez Kanał Sueski na Morze Czerwone, potem przekroczyła cieśninę Bab-el-Mandeb. Na Oceanie Indyjskim grupa dołączyła do operacji pk. Atalanta mającej na celu zwalczanie nielegalnego handlu. W jej trakcie 3 marca okręty Le Dixmude i La Fayette przechwyciły jednocześnie ponad tonę narkotyków znajdujących się na dwóch łodziach należących do przemytników. Następnie okręty zawinęły do Cochin w Indiach, gdzie zaokrętowana grupa bojowa dołączyła do 91. Indyjskiej Brygady Piechoty podczas ćwiczeń lądowych pk. Frijnex 23 w dniach 6-9 marca.

Podczas przejścia przez Zatokę Bengalską w dniach 13-14 marca, francuskie jednostki poprowadziły wielonarodowe ćwiczenia morskie pk. Laperouse z sześcioma innymi indyjskimi, amerykańskimi, australijskimi, brytyjskimi i japońskimi okrętami, a także sztabem kanadyjskiej marynarki wojennej. Po przejściu przez Cieśninę Malakka, grupa zawinęła w dniach 18-22 marca do Singapuru, gdzie przeprowadziły ćwiczenia strzeleckie wraz z siłami zbrojnymi tego państwa. Kolejny postój miał miejsce w Dżakarcie i umożliwił wzięcie udziału w dniach 26-28 marca w miejskich ćwiczeniach bojowych Garuda-Guerrier 2023 wraz  z 328. batalionem spadochronowym armii indonezyjskiej. Grupa zadaniowa udała się potem w rejon Oceanii przez Cieśninę Sunda, mając na pokładzie dodatkowo trzech australijskich oficerów, co było związane z przygotowaniem ćwiczeń obrony powietrznej wraz z myśliwcami F-35 i okrętem patrolowym sił zbrojnych Australii od 5 do 7 kwietnia. Następnie miał miejsce postój w Townsville, zaplanowany od 11 do 13 kwietnia. Umożliwił francuskim marynarzom odbycie przeszkolenia z ich australijskimi odpowiednikami. W tym samym czasie fregata La Fayette zatrzymała się w Cairns, gdzie znajduje się baza Royal Australian Navy.


Dalsza podróż była kontynuowana na Oceanie Spokojnym z postojem w stolicy Nowej Kaledonii Numea, po czym okręty wzięły udział w ćwiczeniach pod auspicjami francuskich sił zbrojnych w rejonie tego terytorium zamorskiego Francji, które odbyło się w dniach 24 kwienia - 6 maja. Umożliwiło ono siłom francuskim, wraz z 18 państwami zaangażowanymi to przedsięwzięcie, przećwiczenie i sprawdzenie zdolności w zakresie reagowania w przypadku katastrof naturalnych i niesienia pomocy na morzu oraz rejonach przybrzeżnych. Oprócz tego oba okręty wzięły udział w sprawdzeniu nadzoru rybołówstwa we francuskiej wyłącznej strefie ekonomicznej i monitorowaniu tej działalności w ramach Agencji Rybołówstwa Forum Wysp Pacyfiku. Potem Dixmunde i La Fayette weszły w dniach 9-12 maja na wody Polinezji, mijając po drodze wyspy Fidżi i Tonga.

Podczas postoju w stolicy Polinezji Francuskiej Papeete w dniach 17-21 maja "zespół przeprowadził szkolenie w rejonie tamtejszych wysp wraz z stacjonującymi tam siłami armii francuskiej. Po przejściu przez Pacyfik okręty misji Jeanne D'Arc 2023 zostału rozmieszczona od 1 do 3 czerwca zatrzymały się nieopodal wyspy Clippertona, która choć niezamieszkała, należy do Wyłącznej Strefy Ekonomicznej Francji. Okręty dokonały nadzoru regionu, a także współpracowały z Marynarką Wojenną Meksyku i tamtejszymi siłami bezpieczeństwa. W związku z tym odbył się postój w meksykańskim Acapulco w dniach od 5 do 9 czerwca, co było kolejną okazją do zacieśniania współpracy z gospodarzem, u którego gościły Dixmunde i La Fayette. Odbyło się także wspólne ćwiczenie z batalionem piechoty morskiej meksykańskiej armii i okrętem patrolowym Benito Juarez. 

Kolejnym przystankiem misji Jean D'Arc 2023 było Morze Karaibskie, a w tym celu okręty musiały pokonać 15 czerwca Kanał Panamski. Pokonanie 80 km zajęło im tam 10 godzin. Kilka dni później, 18 czerwca, holenderski okręt patrolowy Groningen dołączył do grupy na kilka ćwiczeń na morzu. Ostatnia wizyta na lądzie miała miejsce na należących do Francji wyspach Gwadelupie i Martynice w dniach 21-26 czerwca. U progu sezonu huraganów, dowództwo okrętu desantowego-doku Dixmude wdrożyło plan działania Sił Zbrojnych we Francuskich Indiach Zachodnich (FAA), chroniąc jednostki przed nadejściem burzy tropikalnej. Wcześniej zasoby amfibijne i lądowe jednostki wzięły udział w ćwiczeniach procedur ewakuacyjnych Tchembe. Dalsza podróż przebiegała bez przeszkód i kilka tygodni później okręty powróciły na macierzyste wody Francji.

Misję Jeanne D'Arc 2023 można określić jako karkołomne przedsięwzięcie, a z racji na jego przebieg w ciągu kilku miesięcy to ilością wydarzeń oraz przedsięwzięć może powodować zawstydzenie wśród innych przedstawicieli sił morskich. Oprócz zdobycia cennego doświadczenia wśród oficerów i marynarzy pozwoliła także na zacieśnianie relacji międzynarodowych oraz terytoriami zamorskimi Francji. Obecność i wykorzystanie okrętów działało także na rzecz polityki Paryża, podkreślając rolę państwa jako istotnego gracza na światowej arenie.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.