• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Viaro Energy przejmuje aktywa Shell i ExxonMobil w południowej części Morza Północnego w Wielkiej Brytanii

rk

01.08.2024 09:56 Źródło: Viaro Energy
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Viaro Energy przejmuje aktywa Shell i ExxonMobil w południowej części Morza Północnego w Wielkiej Brytanii

Partnerzy portalu

Fot. Viaro Energy

Spółka wydobywcza Viaro Energy osiągnęła porozumienie z firmami Shell i ExxonMobil w sprawie przejęcia 100% udziałów w eksploatowanych przez pierwszą z tych firm w aktywach w południowej części Morza Północnego w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z warunkami transakcji Viaro Energy przejmie pełną własność jednego z największych i najdłużej produkujących aktywów gazowych w kraju, w tym zakłady produkcyjne i terminal LNG Bacton.

Zdaniem spółki transakcja ponad dwukrotnie zwiększa portfel produkcyjny Viaro Energy i potwierdza długoterminowe zaangażowanie firmy w wydobycie energetyczne na brytyjskich wodach Morza Północnego. Po jej zakończeniu spółka ma przejść do roli operatora. Przejęty terminal LNG Bacton ma posiadać duży potencjał do odegrania ważnej roli w transformacji energetycznej i uzupełnia plany Viaro Energy, dotyczących przeprowadzenia studiów wykonalności w celu wdrożenia czystych technologii w celu dekarbonizacji aktywów.

- Jesteśmy niezmiernie wdzięczni zespołom Shell i ExxonMobil za wzorową współpracę przy tej dużej transakcji, która stanowi ukoronowanie dotychczasowej strategicznej wizji Viaro na Morzu Północnym. Od dawna podkreślamy nasze zaangażowanie na Morzu Północnym UKCS i chociaż z pewnością napotkaliśmy więcej niż kilka wyzwań, aby zrealizować naszą początkową strategię, to właśnie takie transakcje jak ta pokazują, dlaczego jest to opłacalna długoterminowa inwestycja - zaznaczył Francesco Mazzagatti, prezes Viaro Energy

Wspomniany terminal ma zapewniać bezpośrednią drogę dla gazu ziemnego wydobywanego z południowego i środkowego Morza Północnego do brytyjskiego krajowego systemu przesyłowego, obsługiwanego przez National Grid, umożliwiając przepływ gazu między Wielką Brytanią a Holandią. W ostatnich latach Bacton Rejuvenation Investment otrzymał około 300 mln funtów na modernizację i przedłużenie żywotności terminalu. Gaz, który tam trafia, jest wykorzystywany do wytwarzania ok. 40% brytyjskiej energii elektrycznej i stanowi główną dostawę gazu dla domów i firm we wschodniej Anglii i północnym Londynie.

Dzięki ugruntowanemu łańcuchowi wartości, kompleks terminalu gazowego Bacton ma również ogromny potencjał, aby stać się centrum transformacji energetycznej. Według NSTA, terminal Bacton jest idealnie usytuowany, aby stać się znaczącym miejscem produkcji wodoru dla Londynu i południowo-wschodniej części kraju, z dużym potencjałem do odgrywania roli w składowaniu dwutlenku węgla i rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, która może dostarczać energię odnawialną do Bacton. Ponadto Viaro zamierza przeprowadzić studia wykonalności dotyczące najlepszych sposobów dekarbonizacji tego aktywa poprzez wdrożenie czystej technologii.

Złoża w południowej części Morza Północnego i terminal gazowy Bacton od 56 lat stanowią element składający się na bezpieczeństwo energetyczne Wielkiej Brytanii, charakteryzują się wysoką wydajnością wydobycia na poziomie około 90%. Pola wydobywcze gazu mają zapewniać 5% całkowitej, brytyjskiej produkcji tego surowca i stanowić ponadto potencjał wzrostowy w związku z stwierdzonymi możliwościami poszukiwawczymi w pobliżu już posiadanego pola wydobywczego. 

Rozwój wydobycia gazu znajdującego się na polach Galleon i Barque oraz duży potencjał w zakresie możliwości wydobycia go i poszukiwań w bliskich rejonach, w tym na w obszarze Greater Sole Pit wskazywać mają na trwałe znaczenie tych obszarów dla brytyjskiej energetyki. Do czasu uzyskania zgody organów regulacyjnych Viaro Energy nabędzie portfel składający się z 11 eksploatowanych aktywów morskich i jednego pola poszukiwawczego (Shamrock; Caravel; Corvette; Brigantine; Leman; Galleon; Skiff; Carrack Main, Cutter, Carrack East; Barque; i Clipper). Według szacunków Viaro Energy wolumen tych aktywów wynosi 58 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej ("boe"), z przewidywanym potencjałem wydobycia ponad 120 mln boe zasobów 2C netto. Spółka zamierza zmaksymalizować ekonomiczny zwrot z tych aktywów oraz, poprzez działania mające na celu zapewnienie, że wydobycie jest prowadzone z wykorzystaniem ich pełnego potencjału, ponadto zwiększyć niskoemisyjną produkcję gazu na tym obszarze poprzez przebudowę istniejącej infrastruktury.

Zdaniem Viaro Energy obszar wydobywczy należący do Shell i ExxonMobil stanowi również jeden z najlepszych strategicznie obiektów, które mogą odegrać ważną rolę w transformacji energetycznej Wielkiej Brytanii. Spółka podkreśla tu udział synergii morskich farm wiatrowych, elektryfikacji aktywów wydobywczych i dostaw wodoru.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.