• <

Vattenfall i Copenhagen Infrastructure Partners z pozwoleniem na budowę morskiej farmy wiatrowej IJmuiden Ver Beta

11.06.2024 22:45 Źródło: Vattenfall
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Vattenfall i Copenhagen Infrastructure Partners z pozwoleniem na budowę morskiej farmy wiatrowej IJmuiden Ver Beta

Partnerzy portalu

Zeevonk, spółka joint venture Vattenfall i Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) za pośrednictwem Funduszu Transformacji Energetycznej, otrzymała pozwolenie na budowę farmy wiatrowej IJmuiden Ver Beta w Holandii. Ten morski projekt wiatrowy o mocy 2 GW będzie obejmował także pływającą morską farmę słoneczną oraz nowy elektrolizer w porcie w Rotterdamie, który wykorzysta energię elektryczną z IJmuiden Ver celem stworzenia zielonego wodoru. 

Dwóch głównych deweloperów morskich farm wiatrowych, Vattenfall oraz Copenhagen Infrastructure Partners połączyły siły, wykorzystując swoje doświadczenie w zakresie rozwijania energetyki morskiej oraz szerzej odnawialnej. Obie firmy mają duże doświadczenie w rozwoju, budowie i obsłudze projektów zakładających budowę infrastruktury na morzu w postaci wiatraków dostarczających prąd do nabywców, rozwijając w ten sposób zupełnie nową gałąź branży morskiej, zapewniając jej nowe możliwości w ramach innowacji technologicznych i zatrudnienia, tak przy samych projektach jak i w ramach łańcucha dostaw. Portfolio obu firm obejmuje wiele morskich farm wiatrowych na całym świecie.   

- Holandia robi kolejny ważny krok naprzód w transformacji energetycznej dzięki IJmuiden Ver. Łącząc wiatr, energię słoneczną i wodór, projekt ten stworzy najnowocześniejszy system energetyczny i wesprze dalszą dekarbonizację przemysłu i naszego społeczeństwa. Jesteśmy niezwykle dumni, że otrzymaliśmy to pozwolenie i z niecierpliwością czekamy na realizację naszych planów dotyczących tego parku energetycznego wraz z CIP - powiedział Martijn Hagens, prezes Vattenfall Netherlands.

- Holandia jest liderem transformacji energetycznej z ambitnymi celami w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i wodoru i wyróżnia się jako pionier w tej dziedzinie. W CIP jesteśmy przekonani, że nasze silne partnerstwo z Vattenfall będzie wspierać i przyczyniać się do holenderskiej podróży w kierunku neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla przyszłości. Przyznanie IJmuiden Ver Beta jest kamieniem milowym dla Funduszu Transformacji Energetycznej CIP i ważnym krokiem w realizacji zintegrowanego systemu energetycznego na Morzu Północnym - zaznaczył Felix Pahl, partner w CIP.

Zeevonk to spółka joint venture, w ramach której Vattenfall i Copenhagen Infrastructure Partners (CIP), za pośrednictwem Energy Transition Fund I, połączyły siły w celu rozwoju, budowy i eksploatacji morskiej farmy wiatrowej IJmuiden Ver Beta oraz wielkoskalowego elektrolizera. To przedsięwzięcie dotyczące realizacji morskiej farmy wiatrowej o mocy 2 GW, pływającej morskiej farmy słonecznej o mocy 50 MWp oraz elektrolizera na dużą skalę. Ten ostatni zostanie zbudowany w Maasvlakte, w porcie w Rotterdamie. Będzie produkował wodór, który ma pomóc w dekarbonizacji przemysłu i transportu, zapewniając zeroemisyjne paliwo. Zielony wodór ma odgrywać kluczową rolę w zastępowaniu paliw kopalnych i surowców, czego przykładem jest jego wykorzystanie w transporcie jako paliwo dla pojazdów lądowych oraz jednostek nawodnych, w tym statków dalekomorskich.  

Wprowadzenie przy tej okazji także pływającej morskiej farmy słonecznej o mocy 50 MWp jest kolejnym krokiem w rozwoju i dalszym zwiększaniu skali morskiej energii słonecznej, w porównaniu do pływającej farmy słonecznej o mocy 5 MWp, która jest obecnie budowana u wybrzeży Holandii. Morska energetyka słoneczna jest nową gałęzią branży offshore, która jest stale rozwijana, zapewniając innowacje technologiczne i w przyszłości zarówno ekologiczne źródło energii, jak i wielkie źródło zatrudnienia. Ponadto połączenie energii słonecznej i wiatrowej w ramach jednego projektu ma oznaczać, że dostępna przestrzeń jest wykorzystywana bardziej efektywnie. Kolejną korzyścią jest to, że energia słoneczna i wiatrowa mają wzajemnie się uzupełniać i są w stanie współdzielić to samo połączenie sieciowe, co skutkuje bardziej efektywnym wykorzystaniem sieci energetycznej. 

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.