• <
nauta_2024

Vard rozpoczyna budowę kablowca, który będzie zaangażowany w budowę japońskich farm wiatrowych na morzu

rk

03.07.2024 13:52 Źródło: Vard
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Vard rozpoczyna budowę kablowca, który będzie zaangażowany w budowę japońskich farm wiatrowych na morzu

Partnerzy portalu

Fot. Vard

W stoczni Vard znajdującej się w rumuńskiej Braili odbyła się uroczystość cięcia blach pod jednostkę oznaczoną jako NB 980. Przyszły kablowiec powstaje dla Toyo Construction, a celem jest zaspokoić rosnący japoński rynek w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Statek ma być skierowany do działań także w innych miejscach na całym świecie.

Przekazanie kablowca jest planowane na I poł. 2026 rok, co będzie zakończeniem przedsięwzięcia, rozpoczętego umową zawartą w grudniu 2023 roku. Wartość kontraktu to ponad 200 milionów dolarów.

Zamówiona jednostka to hybrydowy statek do układania kabli zasilających oparty na konstrukcji VARD 9 15. Będzie miał optymalną konstrukcję kadłuba dostosowaną do warunków naturalnych i konstrukcyjnych w Japonii, co umożliwi jego wykorzystanie zarówno na wodach płytkich, jak i głębokich do projektów związanych z morską farmą wiatrową i przesyłem prądu stałego. Zostanie przeznaczony do prac także na obszarach oceanicznych. Statek zostanie przygotowany do układania i łączenia kabli międzysystemowych, eksportu HVAC i prac budowlanych związanych z umieszczaniem kabli pod powierzchnią wody.


Fot. Vard

Hybrydowy statek do układania i budowy zasilających ma konstrukcję VARD 9 15, konstrukcję opracowaną specjalnie na potrzeby klienta, aby zaspokoić rosnący japoński rynek morskich farm wiatrowych, a także działać na całym świecie. Dostosowany do potrzeb japońskiego odbiorcy kablowiec będzie miał 150 metrów długości, 28 metrów szerokości oraz nośność kabli wynoszącą 9000 ton. Zostanie wyposażony w duży zestaw akumulatorów, przyłącze do zasilania z lądu i najnowocześniejszy system zarządzania energią. W ten sposób ma prezentować się jako zrównoważona konfiguracja, zapewnająca wyższą efektywność energetyczną, redukując emisję CO2, NOx i SOx. Będzie miał optymalną konstrukcję kadłuba, dostosowaną do warunków naturalnych i konstrukcyjnych w Japonii, co pozwoli na stosowanie go zarówno na płytkich, jak i głębokich wodach do pływających projektów morskiej energetyki wiatrowej i przesyłu prądu stałego.

Budowany, jeszcze nienazwany kablowiec ma wykonywać zadania zgodnie z przeznaczeniem z dużą szybkością działania w szerokim zakresie obszarów oceanicznych. Oprócz tego, że będzie używany jako samobieżny statek do układania kabli, w jego wyposażeniu znajdzie się wysokowydajny dźwig i duża powierzchnia pokładowa, dzięki czemu kablowiec można przeznaczyć także do naziemnych prac fundamentowych oraz cumowniczych na morzu. W grę wchodzą także inne projekty związane z wydobyciem morskich zasobów. Ponadto na pokładzie znajdzie się 4-punktowy system cumowania oraz lądowisko dla śmigłowców.

Fot. Vard

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.