• <
CSL_1100X200_jpg_2024

Uniper produkuje bioLNG w terminalu w Rotterdamie

Partnerzy portalu

Fot. Gate Terminal

W terminalu gazowym Gate w Rotterdamie niemiecki koncern Uniper rozpoczął konwersję biometanu na bioLNG.

Uniper wykorzystuje istniejącą w terminalu infrastrukturę do konwersji biometanu na bioLNG na potrzeby jednostek pływających. Powstałe w ten sposób paliwo jest certyfikowane w ramach międzynarodowego programu ISCC.

Surowcem początkowym do wytwarzania bioLNG w terminalu Gate jest biogaz produkowany w jednym z państw UE, uszlachetniany następnie do biometanu i wprowadzany do holenderskiej sieci gazowej. W terminalu biometan jest skraplany. Wydajność skraplarki wynosi około 100 tys. ton rocznie.

Przedstawiciele koncernu Uniper twierdzą, że wykorzystanie infrastruktury terminalu do produkcji bioLNG to „kluczowy krok w kierunku pełnej integracji biometanu-bioLNG z łańcuchem dostaw, aby sprostać zapotrzebowaniu zarówno sektora morskiego, jak i pojazdów drogowych”. Koncern planuje też wykorzystać wyprodukowane w Rotterdamie paliwo dla własnych statków zasilanych LNG.

Sam terminal Gate, reklamujący się jako europejski hub LNG, jest inicjatywą joint venture między Gasunie i Vopak. Terminal znajduje się na Maasvlakte w Rotterdamie, za jego pośrednictwem dostarczany jest gaz ziemny do Holandii i północno-zachodniej Europy. W Gate ładunki gazu podejmują także bunkierki i ciężarówki. Terminal może odbierać LNG, magazynować go, skraplać i poddawać regazyfikacji.

Partnerzy portalu

Wilhelmsen_390x150_2024
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.