• <

Ukraińscy hakerzy zaatakowali rosyjską marynarkę wojenną

02.08.2023 06:27 Źródło: Departament Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Ukraińscy hakerzy zaatakowali rosyjską marynarkę wojenną

Partnerzy portalu

MW Rosji

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) przekazał, że hakerzy zaatakowali telefony należące do rosyjskich marynarzy służących na okrętach. Wysłali im życzenia z wirusem. Działalność w Sieci to także element toczącej się wojny, którą również prowadzą Rosjanie.

W związku z niedawnymi obchodami Dnia Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej służący w niej żołnierze otrzymali wiadomości z gratulacjami. W rzeczywistości były to zakamuflowane treści z wirusujące telefony. Wcześniej ukraińscy hakerzy umieszczali na rosyjskich stronach internetowych masowe wiadomości wykorzystując techniki spamu reklamowego.

W ten sposób rosyjscy marynarze, w tym nawet oficerowie z kadry dowódczej otrzymywali wiadomości na komunikatorach Viber, Telegram, WhatsApp. Marynarze serdecznie podziękowali za powitanie i dopiero wtedy otworzyli wskazany film. Samo „pozdrowienie” zawierało w rzeczywistości... nagranie z ataków na rosyjskie okręty wojenne, w tym na krążownik rakietowy (i zarazem były okręt flagowy Floty Czarnomorskiej) Moskwa. Wiadomości zawierały też program „Trojan”, który przechwytuje informacje z telefonów i przekierowuje je na ukraińskie serwery. Jak przekazały ukraińskie służby, ten proceder przepływu informacji, w tym tajnych, jeszcze trwa.  W tym samym czasie włamano się na serwery trzech rosyjskich stron rządowych, wykorzystując podobne techniki celem uzyskania dostępu do informacji niejawnych.

Ataki hakerskie są istotną metodą toczenia walki, wykorzystywaną przez obie strony konfliktu. Pozwala zdobyć cenne dane, rozprzestrzeniać propagandowe treści oraz wywoływać szkody w infrastrukturze przeciwnika. Ukraina wykorzystuje te możliwości regularnie, gdzie obok zdobywania informacji udostępnia treści, mające pokazywać Rosjanom prawdę o zbrodniach władzy ich kraju, jakich te dopuszczają się w trakcie zbrojnej agresji. Z drugiej strony Rosja od lat stosuje tego typu metody w Sieci, wymierzone również w inne państwa, aby zdobywać dane, szantażować celem pozyskania funduszy i paraliżować konkretne instytucje czy też infrastrukturę. To przypomina o ostrożności podczas korzystania z Sieci, w tym otwierania wiadomości niewiadomego pochodzenia, ściągania treści niewiadomego pochodzenia, czy też klikania w podejrzane linki.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.