• <

Ukraina wcieliła do służby dwa niszczyciele min

13.07.2023 12:56 Źródło: MW Ukrainy, Royal Navy
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Ukraina wcieliła do służby dwa niszczyciele min

Partnerzy portalu

Służby Prasowe MW Ukrainy

Na dwóch przekazanych przez Wielką Brytanię okrętach podniesiono uroczyście niebiesko-żółtą banderę. Wydarzenie symbolicznie wiąże się z odbudową ukraińskich, morskich sił przeciwminowych, a także uzyskaniem zdolności w zakresie zwalczania niebezpiecznych obiektów znajdujących się pod wodą.

Uroczystość miała skromny charakter. Uczestniczyły w niej załogi okrętów, członkowie kadry dowódczej Marynarki Wojennej Ukrainy (Військово-Морські Сили Збройних Сил України), przedstawiciele Royal Navy, a także zaproszeni goście reprezentujący brytyjskie i ukraińskie władze. Również miejsce było nietypowe, gdyż w związku na trwający od lutego ubr. roku konflikt na Ukrainie ceremonia miała miejsce w szkockim porcie w Glasgow. W jej trakcie odbyło się także wręczenie odznaczeń i wyróżnień członkom załogi.

Nowy etap służby rozpoczynają dwa niszczyciele min typu Sandown, które przez lata służyły w Royal Navy. Są to Czernihów (M310), były HMS Grimsby (M108), a także Czerkasy (M 311), czyli były HMS Shoreham (M112). Ukraińskie nazwy zostały nadane dla upamiętnienia radzieckich trałowców projektu 266M (kod NATO: Natija) służących w Siłach Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy do 2014 roku, kiedy to zostały przechwycone przez Rosjan dokonujących aneksji Krymu.

Przekazanie tych dwóch okrętów było jednym z punktów Programu Zwiększania Zdolności Marynarki Wojennej Ukrainy (Ukrainian Naval Capabilities Enhancement Program, UNCEP), przyjętego zgodnie z memorandum o wzmocnieniu współpracy między Ukrainą a Wielką Brytanią w aspektach wojskowo-technicznych. Dokumenty dotyczące realizacji projektów partnerstwa morskiego między brytyjskim konsorcjum przemysłowym a morskim rodzajem sił zbrojnych zostały podpisane jeszcze przed wojną, 21 czerwca 2021 roku na pokładzie niszczyciela Typ 45 HMS Defender, który przybył z wizytą do Odessy. Z kolei 27 stycznia 2022 roku ukraiński parlament przyjął ustawę "O ratyfikacji umowy ramowej między rządem Ukrainy a rządem Wielkiej Brytanii w sprawie oficjalnego wsparcia kredytowego na rzecz rozwoju zdolności Marynarki Wojennej Ukrainy". Umowa przewiduje udzielenie oficjalnego wsparcia stronie ukraińskiej w formie kredytów nieprzekraczających 1,7 mld funtów na sfinansowanie m.in:

- zakupu dwóch okrętów typu Sandown;
- wspólną budowę ośmiu okrętów rakietowych projektu P50-U;
- dostawę i instalację systemów uzbrojenia na istniejących okrętach;
- wspólną budowę fregaty (potencjalnie opartej na platformie Arrowhead 140, tak jak polskie, wielozadaniowe fregaty programu Miecznik).

Pierwotnie planowano przekazać okręty HMS Blyth i HMS Ramsey, lecz m.in. ze względu na ich stan techniczny i związany z tym koszt doprowadzenia do używalności zdecydowano się na HMS Grimsby i HMS Shoreham, które wycofano ze służby w ubiegłym roku i niemal natychmiast rozpoczęto ich adaptację na potrzeby ukraińskich marynarzy. Ich szkolenie rozpoczęło się w lipcu 2022 roku, czyli jeszcze przed przekazaniem jednostek, które już w styczniu br., miały na sobie ukraińskie nazwy i numery taktyczne.

Ukrinform


Sprawdzianem zdolności jednostek była pierwsza od 2021 roku edycja ćwiczenia przeciwminowego "Sea Breeze, w których wzięły udział siły morskie i specjaliści z 18 zaprzyjaźnionych krajów. Z racji na trwającą wojnę pierwszy raz wydarzenie odbyło się nie na Morzu Czarnym, ale Północnym, w pobliżu Szkocji. Wtedy też jeszcze przed oficjalnym wcieleniem do służby oba niszczyciele min (wraz zespołem nurków) wykonywały zadania niczym pełnoprawne jednostki marynarki wojennej. Podczas ćwiczeń wykorzystano uzbrojenie i sprzęt wojskowy, który Marynarka Wojenna Ukrainy otrzymała od zagranicznych partnerów.

Rozpoczęcie służby pod niebiesko-żółtą banderą ma rozpocząć także pierwszy etap formowania Dywizjonu Obrony Przeciwminowej, o czym poinformował rzecznik prasowy sił morskich Ukrainy Dmytro Pletenczuk. Jego zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi na krajowych wodach, w tym lokalizowanie i potencjalnie neutralizowanie obiektów niebezpiecznych znajdujących się pod wodą. Oprócz okrętów typu Sandown w skład w skład nowej formacji miałyby wejść także dwa kolejne niszczyciele min typu Alkmaar, których przekazanie zapowiedziała 14 marcu br. Holandia.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.