• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

UE chce poprawy stosunków z Wietnamem i obiecuje wspierać bezpieczeństwo w obliczu napięć na Morzu Południowochińskim

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska UE chce poprawy stosunków z Wietnamem i obiecuje wspierać bezpieczeństwo w obliczu napięć na Morzu Południowochińskim

Partnerzy portalu

Szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell wyraził we wtorek w Hanoi nadzieję na rozpoczęcie współpracy nad poprawą stosunków dyplomatycznych z Wietnamem, mówiąc, że UE może pomóc zwiększyć bezpieczeństwo morskie w obliczu napięć na Morzu Południowochińskim.

"Chciałbym, aby moja wizyta była momentem rozpoczęcia procesu poprawy naszych stosunków" - powiedział Borrell po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Wietnamu Bui Thanh Sonem.

W ostatnich dziesięcioleciach Wietnam stał się jednym z najważniejszych partnerów UE w Azji Południowo-Wschodniej. Wśród państw ASEAN Wietnam ma największą liczbę umów dwustronnych z UE, w tym umowę o wolnym handlu, ramową umowę o partnerstwie w dziedzinie bezpieczeństwa, dobrowolną umowę o partnerstwie FLEGT w dziedzinie handlu drewnem oraz partnerstwo na rzecz sprawiedliwej transformacji energetycznej (JETP).

W kwestii JETP Borrell wezwał władze w Hanoi do przyspieszenia realizacji założeń programu, który ma doprowadzić m.in. ograniczenia użycia węgla. Szef wietnamskiego resortu dyplomacji zwrócił się do przedstawiciela UE o wsparcie finansowe na ten cel.

Borrell zaznaczył również, że państwa członkowskie mają "bezpośredni interes w utrzymaniu pokoju i stabilności" na Morzu Południowochińskim, przez które przepływa ponad jedna trzecia importu UE i ponad 20 proc. jej eksportu.

Morze Południowochińskie jest bogate w surowce naturalne i kluczowe z punktu widzenia międzynarodowego handlu. Od kilkunastu lat jest też jednym z najbardziej zapalnych punktów Azji Wschodniej w związku z wysuwanymi przez Pekin roszczeniami do niemal 90 proc. tego akwenu.

Borrell podkreślił, że przestrzeganie prawa międzynarodowego, o którym mówią komunistyczne władze w Hanoi w odniesieniu do sytuacji na Morzu Południowochińskim, powinno mieć zastosowanie wszędzie, również w kwestii Ukrainy.

Wietnam i Rosję łączą więzy sięgające kilkudziesięciu lat wstecz i dotychczas Hanoi powstrzymywało się od potępienia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, co spotkało się z negatywną oceną Zachodu. W czerwcu rosyjski dyktator Władimir Putin został przyjęty przez prezydenta To Lama.

Krzysztof Pawliszak (PAP)

krp/ mms/

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.