• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Udany remont statku Songa Jade w Stoczni Remontowej Nauta

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Udany remont statku Songa Jade w Stoczni Remontowej Nauta

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

W Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni zakończyły się kluczowe etapy remontu tankowca Songa Jade.

Chemikaliowiec Songa Jade pojawił się w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni w lipcu. Jednostka przechodziła tutaj trzeci przegląd klasowy pod nadzorem Koreańskiego Rejestru Statków, ale jednym z ważnych elementów zaplanowanych prac był także montaż systemu oczyszczania wód balastowych oraz scrubbera – specjalnej płuczki, mającej za zadanie zmniejszenie emisji do atmosfery związków siarki w gazach wylotowych.

– Jesteśmy już po testach scrubbera, które zakończyły się pomyślnie. Próby morskie również wypadły wyśmienicie. Mamy już certyfikaty na scrubber wydane przez klasę. Aktualnie pracujemy nad kolektorami rufowymi, co pozwoli nam na czarterowanie statku w wymagających tego obszarach – mówi przedstawiciel armatora statku, project manager w Songa Shipmanagement z siedzibą w Glasgow, Grzegorz Żurawski.

Dzięki przeprowadzonym modernizacjom i konserwacjom, statek jest w pełni przygotowany do dalszej eksploatacji. Wśród istotnych prac znalazła się również m.in. naprawa wind kotwicznych.

Prace remontowe prowadzone są w Stoczni Remontowej Nauta, z którą Songa Shipmanagement współpracuje od 2018 roku. – Cenimy sobie tę współpracę, ponieważ stocznia nigdy nas nie zawiodła. Stocznia Remontowa Nauta robi co może, żeby armator i prowadzący ten remont byli zadowoleni – dodaje Żurawski.

W prace na Songa Jade angażowało się każdego dnia 60-70 osób, w tym specjalistów pracujących zarówno na statku, jak i w warsztatach, gdzie niektóre urządzenia były demontowane i serwisowane.

Songa Jade to tankowiec do przewozu chemikaliów i produktów naftowych zbudowany w Korei w 2009 roku. Jego całkowita długość wynosi 144 metry, a szerokość 22,6 metra. Pojemność zbiorników sięga 17 000 ton. Obecnie operuje na Bałtyku i Morzu Północnym pod banderą Malty. 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.