• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Turcja przedłuża badania na wschodzie Morza Śródziemnego

25.10.2020 22:39 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Turcja przedłuża badania na wschodzie Morza Śródziemnego

Partnerzy portalu

Turcja przedłuża badania na wschodzie Morza Śródziemnego - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Turcja przedłużyła do 4 listopada badania sejsmiczne prowadzone przez jej statek Oruc Reis na spornym obszarze wschodniej części Morza Śródziemnego. Posunięcie to Grecja uznała dzisiaj za nielegalne. Turcja odrzuciła ten zarzut jako bezpodstawny.

Napięcia między tymi sojuszniczkami w NATO ponownie zaogniły się w sporze o zasięg ich szelfów kontynentalnych i wzajemnie sprzecznych roszczeń do zasobów węglowodorów we wschodniej części Morza Śródziemnego - zauważa Reuters.

Konflikt wywiązał się w sierpniu, kiedy Turcja wysłała Oruc Reis na wody, do których prawo roszczą sobie również Grecja i Cypr, państwa członkowskie UE.

Wraz z dwoma innymi statkami Oruc Reis będzie prowadził badania na południe od greckiej wyspy Rodos do 4 listopada – wynika z wydanego późno w sobotę komunikatu tureckiej marynarki wojennej. W poprzednim zawiadomieniu zaplanowano prace na tym obszarze do 27 października.

Greckie MSZ zapowiedziało, że złoży skargę do strony tureckiej. Według resortu wydłużenie badań jest "nielegalnym posunięciem", które stoi w sprzeczności z wysiłkami mającymi na celu złagodzenie napięć i z ostatnimi wnioskami Rady Europejskiej. Greckie MSZ podkreśliło, że Turcja zachowuje się "jak parias" i chce zdestabilizować region. "Grecja stanowczo potępia to niedopuszczalne zachowanie, które zasadniczo oddala jeszcze bardziej perspektywę konstruktywnego dialogu" - oświadczył resort, wzywając do natychmiastowego wycofania zalecenia.

MSZ Turcji oceniło, że greckie oświadczenie jest "bezpodstawne", podkreśliło też, a obszar, na którym działa Oruc Reis znajduje się na tureckim szelfie kontynentalnym. Jak dodano, Turcja jest gotowa do rozmów i współpracy w celu znalezienia sprawiedliwego rozwiązania. "Oczekujemy, że Grecja powstrzyma się od stawiania warunków wstępnych i tworzenia sztucznych powodów, by nie podejmować dialogu z naszym krajem" - zakomunikowano.

Ankara wycofała Oruc Reis we wrześniu, aby umożliwić działania dyplomatyczne przed szczytem UE, na którym Cypr domagał się sankcji wobec Turcji za jej działania. Statek został z powrotem wysłany w październiku, co spotkało się z ostrą reakcją Grecji, Francji i Niemiec.

Po szczycie UE oświadczyła, że ukarze Turcję, jeśli ta będzie kontynuowała działania w regionie, co zdaniem Ankary jeszcze bardziej nadwyrężyło stosunki między Turcją a Unią Europejską - wskazuje agencja Reutera. (PAP)

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.