• <

Trzy polskie okręty wyruszą na misję w zespole NATO

01.07.2023 21:20 Źródło: Monitor Polski
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Trzy polskie okręty wyruszą na misję w zespole NATO

Partnerzy portalu

Służby Prasowe 8. FOW

Krótko po powrocie fregaty rakietowej ORP Gen. Tadeusz Kościuszko z półrocznej misji w zespole okrętów NATO, jako nowy kontyngent morski wyruszą jednostki z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, ORP Kadm. Xawery Czernicki, ORP Drużno i ORP Hańcza. Swoje zadania będą wykonywać w składzie Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1).

Jak opublikowano w „Monitorze Polskim” dnia 29 czerwca 2023 roku, prezydent RP Andrzej Duda podpisał decyzję o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Stałym Zespole Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1. W okresie od dnia 1 lipca 2023 roku do dnia 31 grudnia 2023 roku zostanie użyty w działaniach na Morzu Bałtyckim, Morzu Północnym, Morzu Norweskim oraz we wschodniej części Oceanu Atlantyckiego.

Do udziału w misji przygotowano okręt dowodzenia obroną przeciwminową proj. 130 ORP Kadm. Xawery Czernicki i dwa trałowce proj. 207P ORP Drużno i ORP Hańcza. W sumie w skład kontyngentu wejdzie w skład 140 żołnierzy i pracowników.

Ogólny zakres zadań PKW będzie obejmował:

- utrzymywanie bezpieczeństwa żeglugi sojuszniczej przez poszukiwanie, patrolowanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych, głównie groźnego dla żeglugi arsenału zatopionego podczas obu wojen światowych, jak również oczyszczanie z min i innych niebezpiecznych obiektów podwodnych podejść do portów, akwenów ścieśnionych i szlaków żeglugowych;
- budowanie świadomości operacyjnej przez patrolowanie szlaków oraz prezentację obecności, jedności i determinacji Sojuszu Północnoatlantyckiego na akwenach Morza Bałtyckiego, Morza Północnego, Morza Norweskiego oraz wschodniej części Oceanu Atlantyckiego;
- eskortowanie cywilnych jednostek sojuszniczych poza obszar działalności operacyjnej;
- lokalizowanie, identyfikowanie, śledzenie i prowadzenie inspekcji wytypowanych jednostek pływających podejrzanych o prowadzenie działalności związanej z przemytem ludzi, broni oraz towarów.

Morski rodzaj sił zbrojnych jest bardzo aktywny w aspekcie sił przeciwminowych. To właśnie w nich rozpoczęły służbę w zespołach natowskich, robiąc to regularnie przez kolejne dekady. W SNMCMG1 działały niszczyciele min ORP „Mewa” (2001, 2005, 2010 i 2015), ORP „Czajka” (2003, 2007, 2010 i 2013), ORP „Flaming” (2003, 2005, 2011, 2014) i okręt dowodzenia obroną przeciwminową ORP „Kadm. Xavery Czernicki” (2010, 2013). Ta jednostka jako jedyna służyła też w SNMCMG2 w 2017 roku. Ponadto ten ostatni okręt ma za sobą służbę podczas operacji Enduring Freedom w 2002 roku, jeszcze wtedy jako okręt wsparcia logistycznego. W 2011 roku wziął udział (jak kilka innych polskich okrętów) w operacji antyterrorystycznej NATO pk. „Active Endeavour”, prowadzonej na Morzu Śródziemnym.

Tak duży udział polskich okrętów przeciwminowych ma dowodzić zdolności polskiej Marynarki Wojennej w wypełnianie swoich zobowiązań w składzie sił morskich sojuszu. Przez najbliższe kilka miesięcy będą taże prezentować biało-czerwoną banderę na innych akwenach oraz zagranicznych portach. W tym przypadku wyróżnia się ich tak liczny udział, gdyż zwykle Polska wysyłała jednorazowo pojedyncze jednostki do operacji i działań w składzie międzynarodowych zespołów okrętów.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.