• <

Trwa "Dragon 2024", ćwiczenie Wojska Polskiego z udziałem partnerów z państw NATO

rk

28.02.2024 13:41 Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Trwa "Dragon 2024", ćwiczenie Wojska Polskiego z udziałem partnerów z państw NATO

Partnerzy portalu

Fot. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Współdziałanie w środowisku międzynarodowym jest jedną z cech charakterystycznych 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, która właśnie rozpoczęła udział w największym tegorocznym ćwiczeniu Wojska Polskiego. "Dragon 2024" to ćwiczenie prowadzone na lądzie, w morzu i powietrzu.

Kilkuset polskich i słoweńskich żołnierzy oraz mnóstwo ciężkiego sprzętu wojskowego, w tym kołowe transportery opancerzone Rosomak  oraz Svorun, moździerze Rak, zestawy przeciwlotnicze, specjalistyczny sprzęt logistyczny i łączności – to wszystko jest przygotowane, aby przemieścić się już niebawem z Międzyrzecza wzdłuż Polski. W kilku lokalizacjach żołnierze będą wykonywać różnorodne zadania w ramach ćwiczenia taktycznego pk. "Dragon 2024".

Żołnierze wielkopolskiej jednostki uczą się współdziałać i efektywnie komunikować ze swoimi słoweńskimi odpowiednikami z 74 pułku piechoty z Mariboru, co stanowi cenne doświadczenie dla jednej i drugiej strony. Działając na poligonach wschodniej i południowej Polski będą razem wykonywać różnorodne zadania taktyczne oraz ogniowe, aby demonstrować siłę i determinację Sojuszu Północnoatlantyckiego w zapewnieniu bezpieczeństwa.

Tego typu przedsięwzięcia są bez wątpienia bardzo dobrą okazją dla żołnierzy, aby zdobyć nowe doświadczenia współdziałania w gronie sojuszniczym, porównania procedur, a także mają za zadanie wzbogacać wiedzę specjalistyczną i terminologię wojskową w obcych językach.

W I połowie 2024 roku NATO przeprowadza serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem "Steadfast Defender 2024" (STDE-24). W ćwiczeniach odbywających się głównie  w Europie Środkowej bierze udział ok. 90 000 żołnierzy ze wszystkich państw NATO oraz Szwecji. W ramach ćwiczeń jest sprawdzana zdolność sił Sojuszu do odstraszania i obrony, w tym do odparcia ataku potencjalnego przeciwnika na państwa NATO.

Kluczowym  elementem STDE-24 jest polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw "Dragon 2024" (DR-24), które rozgrywa się na przełomie lutego i marca. STDE-24 i DR-24 są ćwiczeniami o charakterze defensywnym i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu. Ćwiczenie DR-24 jest testem zdolności Sił Zbrojnych RP do reakcji na potencjalny wielowymiarowy kryzys
o charakterze zbrojnym, przyczyniając się w ten sposób do wzmocnienia potencjału odstraszania i obrony Sojuszu oraz demonstrując siłę i determinację, które wynikają z jego jedności. W ćwiczeniu DR-24 zaangażowanych jest łącznie ok. 20 000 żołnierzy i 3500 jednostek sprzętu z 10 państw NATO, w tym około 15 000 żołnierzy  Sił Zbrojnych RP. Są oni poddani sprawdzianowi współdziałania i wykonywania zadań bojowych na lądzie, w powietrzu i na morzu. Oprócz działań militarnych w przytoczonych domenach są prowadzone także działania wojsk w cyberprzestrzeni.

Główne siły do udziału w ćwiczeniu wydziela 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, ale zaangażowani w nie są także żołnierze wojsk specjalnych, sił powietrznych, marynarki wojennej i obrony terytorialnej. W ramach tego dużego przedsięwzięcia odbywają się także największe ćwiczenia związków taktycznych polskiej Marynarki Wojennej, "Wargacz 2024" 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz "Ostrobok 2024" 3. Flotylli Okrętów.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.