• <

"Torpeda w celu". Ostatnie takie strzelanie francuskich sił podwodnych

22.01.2024 21:44 Źródło: MW Francji
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo "Torpeda w celu". Ostatnie takie strzelanie francuskich sił podwodnych

Partnerzy portalu

Fot. MW Francji

W ramach gotowości operacyjnej 12 stycznia tego roku okręt podwodny zdolny do ataków balistycznych (sous-marin nucléaire d’attaque, SNA) Améthyste (S605) przeprowadził ostatnie ćwiczenia torpedowe modelu F17.2. Było to ukoronowanie lat utrzymywania zdolności w związku z użyciem tej broni i ciągłości rozwijania niezbędnej wiedzy specjalistycznej dla załóg łodzi podwodnych.

W ramach ćwiczenia marynarze przeprowadzili akcję ataku torpedowego na statek pomocniczy (bâtiment de soutien et d’assistance affrété, BSAA) Pionnier u wybrzeży Tulonu w ramach ćwiczenia symulującego wymagający kontekst operacyjny. Był to kolejny raz, jak ta jednostka wcieliła się w rolę celu, a jego zadaniem było także odzyskanie torpedy ćwiczebnej, aby umożliwić w szczególności analizę zarejestrowanych przez nią parametrów.

Wyjątkowość tego ćwiczenia wynikała z tego, że torpeda F17.2 nie będzie już używana w siłach morskich Francji (Marine nationale), a zastąpi je nowsza, pod numerem F21. Wejdzie ona na stan wszystkich okrętów podwodnych tego państwa.

Pochodzące z programu Artémis i będące efektem współpracy DGA/Naval Group/TKMS, torpedy te są przeznaczone do niszczenia lub neutralizowania okrętów nawodnych lub podwodnych, z których większość została wyposażona w systemy wykrywania i przeciwlotnicze środki przeciwdziałania. Mając ten sam cel co poprzednie generacje, nowe torpedy mają oferować zauważalną poprawę wydajności działania  okrętów podwodnych w obliczu nowych zagrożeń.


Fot. MW Francji

Wśród osiągnięć technologicznych F21, jakie wskazują francuscy specjaliści, jest zachowanie łączności z okrętem podwodnym za pomocą światłowodu, aż do osiągnięcia celu. Akustyczny system automatycznego naprowadzania pozwala torpedzie podążać za celem w całkowitej autonomii. Szybkość i zasięg znacznie przekraczają możliwości dotychczas wykorzystywanego modelu F17. Regularne szkolenia prowadzone przez ostatnie 3 lata z tą nową bronią umożliwiły już przetestowanie jej różnych możliwości, które mają zapewnić obiecujące właściwości bojowe. Jednocześnie do czasu wprowadzenia ich na stan marynarze wciąż korzystali z torped modelu F17, utrzymując gotowość do działania, w razie gdyby nastąpił alarm bojowy.

Regularne ćwiczenia załóg okrętów podwodnych, w tym ćwiczebne strzelanie torpedowe, należy do najważniejszych zadań stojących przed "podwodnikami". Pozwala utrwalać wiedzę o procedurach i sposób wykonywania danych zadań. Dzięki temu mogą oni być zawsze gotowi do działania. W razie potrzeby potrzeby działania zgodnie z przeznaczeniem, dzięki wielokrotnemu powtarzaniu strzelań ćwiczebnych będą mogli mieć pewność co do wykonania ich tak, jak ich do tego przygotowywano.

Améthyste (S605) to okręt podwodny typu Rubis przeznaczony do odstraszania nuklearnego, znajdujący się w służbie od 1992 roku. Należy do serii sześciu jednostek, z których trzy zostały już wycofane ze służby, a mają je zastąpić nowe typu Suffren (wersja eksportowa znana była pk. Barracuda), co ma związek z modernizacją francuskich sił podwodnych, tak jak w przypadku wymiany używanych dotąd torped. Ma 73,6 metra długości i do 2 600 ton wyporności. Załoga liczy 68 osób. Jednostka może osiągnąć prędkość 25 węzłów, osiągając zasięg działania wynoszący 8 500 mil morskich. Testowa głębokość, na jaką okręt ten schodzi, wynosi 300 metrów. Napęd stanowi reaktor jądrowy K48 (48 MW), dwa turboalternatory, silnik elektryczny o mocy 7 MW, śruba napędowa, alternator wysokoprężny SEMT Pielstick 8 PA 4V 185 SM oraz silnik pomocniczy o mocy 5 MW. W jego wyposażeniu znajdują się wielofunkcyjny system DMUX 20, antena ETBF DSUV 62C, system DSUV 22, radar DRUA 33 oraz system walki elektronicznej ARUR 13. Uzbrojenie stanowią cztery wyrzutnie torped 533 mm dla do niedawna torped F17.2, a obecnie F21, pociski Exocet SM39 oraz miny morskie.


Fot. US Navy

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.