• <

Thales i Naval Group zapewnią wsparcie techniczne dla francuskich fregat

04.09.2023 15:47 Źródło: Thales
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Thales i Naval Group zapewnią wsparcie techniczne dla francuskich fregat

Partnerzy portalu

Thales

W życie wchodzi siedmioletni kontrakt na zapewnienie wsparcia przez cały okres eksploatacji dla wielozadaniowych fregat (FREMM) francuskiej marynarki wojennej (Marine nationale). Został on przyznany firmie Thales przez koncern Naval Group. Umowa ma zagwarantować długoterminową dostępność operacyjną sprzętu na pokładzie okrętów, zapewniając że będą w stanie wykonywać zadania zgodnie z ich przeznaczeniem.

Kontrakt na wsparcie FREMM przez cały okres eksploatacji, który wszedł w życie w styczniu 2023 roku, jest jednym z największych przyznanych Thales przez Naval Group od czasu utworzenia Służby Wsparcia Floty Francuskiej Marynarki Wojennej (SSF). Zagwarantuje on dostępność na morzu ośmiu wielozadaniowych fregat marynarki wojennej stacjonujących w Breście i Tulonie. Thales wykorzysta swoje zasoby przemysłowe i wiedzę specjalistyczną w zakresie swoich produktów, aby wesprzeć okręty wojenne, zapewniając codzienną dostępność ich systemów pokładowych i utrzymać ich zdolności operacyjne w perspektywie długoterminowej.

- Thales z dumą korzysta z ponad 50-letniego doświadczenia w dostarczaniu zaawansowanego technologicznie sprzętu morskiego, systemów i usług, współpracując z Naval Group w celu zapewnienia dostępności operacyjnej fregat FREMM francuskiej marynarki wojennej. Kontrakt ten jest kolejną ilustracją zaufania pokładanego przez siły morskie Francji i Naval Group w zdolności Thales do zapewnienia lokalnego, długoterminowego wsparcia dla strategicznego sprzętu stanowiącego podstawę francuskiej potęgi morskiej - powiedział wiceprezes wykonawczy ds. systemów misji obronnych Philippe Duhamel w Thales.

Program Europejskiej Wielozadaniowej Fregaty (ang. European multi-purpose frigate, franc. Frégate Européenne Multi-Mission, wł. Fregata Europea Multi-Missione, FREMM) został uruchomiony w 2005 roku i jest jednym z głównych elementów francuskiego systemu zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW). w ramach tego przedsięwzięcia powstało 59 okrętów, których użytkownikami jest obecnie czwórka państw, Egipt, Francja Maroko i Włochy. Wśród przyszłych użytkowników wymienia się Indonezję i USA. Projekt miał stać się uniwersalną i atrakcyjną platformą okrętową dla innych państw UE i NATO, przy czym jest zmuszona rywalizować m.in. z projektem Arrowhead 140 od Babcock, który choć dopiero wchodzi w życie (budowa okrętów dla brytyjskich i polskich sił morskich) cieszy się dużym zainteresowaniem i uznaniem specjalistów.

Fot. Naval Group


Nowoczesne fregaty wyposażone w sonary, radary, systemy optroniczne i komunikacyjne Thales mają charakteryzować się znacznym zasięgiem operacyjnym, wytrzymałością i wydajnością. Okręty jak i ich załogi były także zatwierdzane przez specjalistów z US Navy za ich zdolności w zakresie zwalczania zagrożeń podwodnych, zdobywając prestiżowe nagrody Hook'em Awards w 2020, 2021 i 2022 roku. Okręty te Intensywne rozmieszczanie okrętów wojennych i ich systemów wywiera dodatkową presję na każdy element sił morskich. Dostępność operacyjna francuskich fregat wielozadaniowych jest kluczowym czynnikiem w utrzymaniu zdolności morskich kraju i zapewnieniu swobody działania sił zbrojnych państwa.

Aby zoptymalizować wykorzystanie zasobów francuskiej marynarki wojennej w perspektywie długoterminowej, Naval Group i Thales tworzą zintegrowane centrum wiedzy specjalistycznej, wykorzystujące doświadczenie i możliwości obu firm. Ma na celu przyspieszenie diagnostyki i rozwiązywanie problemów technicznych, a także utrzymać zdolności operacyjną fregat w perspektywie długoterminowej. Aby szybko i skutecznie rozwiązywać problemy i problemy techniczne, dedykowany multidyscyplinarny zespół centrum będzie stale monitorował wydajność techniczną sprzętu Thales i zapewniał możliwość szybkiego reagowania przez cały czas. Thales zapewni proaktywne zarządzanie także przestarzałymi, przeznaczonymi do wymiany komponentami, aby jeszcze bardziej zwiększyć elastyczność zespołów wsparcia technicznego FREMM, regularnie analizując stan systemu w celu zidentyfikowania potencjalnych problemów związanych z łańcuchem dostaw i szybkiego rozwiązywania problemów przez ekspertów z obu przedsiębiorstw.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.