• <

Terminal LNG w Kłajpedzie z dostępnymi zdolnościami regazyfikacyjnymi

rk

16.01.2024 11:01 Źródło: KN Energies
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Terminal LNG w Kłajpedzie z dostępnymi zdolnościami regazyfikacyjnymi

Partnerzy portalu

Fot. KN Energies

Litewski operator terminalu LNG w Kłajpedzie, KN Energies (dawniej Klaipedos Nafta), ogłosił, że jest dostępna niewykorzystana przepustowość terminalu FSRU do rezerwacji. Jednocześnie ma ona wskazywać na duży popyt na usługi infrastruktury gazowej, przy czym dotychczasowe zainteresowanie nawet dwukrotnie przekraczało możliwości oferowane przez firmę.

Zarząd spółki przekazał, że informacja jest wynikiem otrzymania od jednego z użytkowników terminalu informacji w sprawie planowanego niewykorzystania zdolności przepustowych, co daje możliwość wykorzystania ich przez inne podmioty. To okazja do sięgnięcia po możliwości regazyfikacyjne kluczowego terminalu LNG na Litwie.

Jak wynika z informacji podanej przez KN Energies, rozmiar ładunku spotowego wynosi 1 000 000 000 kWh (+ - 5%). Są przy tym rozpatrywane zamówienia na ładunki o różnych rozmiarach. Termin na wykorzystanie mocy regazyfikacyjnych LNG mieści się w okresie od 17 lub 24 lutego do 5 kwietnia, a okno dostawy ładunku to 7-8 marca tego roku lub inny termin uzgodniony z operatorem terminalu. Zainteresowane firmy mogą składać wnioski o alokację do 22 stycznia 2024 roku.

KN Energies pozostaje operatorem wspomnianego terminala, a celem jego budowy było uniezależnienie energetyczne litewskiej gospodarki od dostaw surowca z Rosji, co uwidoczniło się po 24 lutego 2022 roku, gdy doszło do rosyjskiej agresji na Ukrainę. Dostawy LNG opierają się długoterminowym kontrakcie podpisanym z koncernem Equinor z Norwegii. Zapewnia on niemal całkowite, sięgające 96%, zaopatrzenie litewskich przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w gaz ziemny.

Terminal FSRU (ang. Floating Storage and Regasification Unit) na Litwie otwarto w 2014 roku, a jego koszt wynosił 128 mln dolarów. Znajduje się w głębi portu Kłajpeda, a w jego skład wchodzą jednostka FSRU, pomost, do którego jest przycumowana, gazociąg o łącznej długości około 18 kilometrów oraz instalacja do przeładunku LNG. Rocznie terminal ma zdolność do obsłużenia do 4 mld m3 gazu ziemnego, co odpowiada wartości 2,2 mln ton, niemniej ze względu na ograniczenia przesyłowe przepustowość terminala wynosiła dwa razy mniej. Jednostka FSRU posiada możliwość zmagazynowania w swoich czterech zbiornikach jednocześnie około 170 000 m3 gazu. Mogą do niej dobijać metanowce o pojemności od 65 do 180 tysięcy m3.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.