• <

Tak powstaje lądowa stacja elektroenergetyczna dla Baltic Power [wideo]

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Tak powstaje lądowa stacja elektroenergetyczna dla Baltic Power [wideo]

Partnerzy portalu

Fot. LinkedIn / Enprom

Na placu budowy lądowej stacji elektroenergetycznej dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power widać już budynki technologiczne i fundamenty pod transformatory. Główny wykonawca inwestycji, Enprom, udostępnił nagranie przedstawiające postęp prowadzonych prac.

Projekt morskiej farmy wiatrowej Baltic Power to przedsięwzięcie realizowane wspólnie przez Grupę ORLEN i Northland Power. Obszar inwestycji, o łącznej mocy do 1,2 GW, zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Łeby i Choczewa.

Jednym z kluczowych aspektów całego przedsięwzięcia jest budową lądowej stacji elektroenergetycznej, która powstaje w giminie Choczewo. Prace nad stacją prowadzi spółka Enprom w konsorcjum z GE. Pierwszym etapem, rozpoczętym w 2018 r., było przygotowanie projektu stacji przez Enprom, GE wykonało zaś projekt instalacji elektrycznej i zaczęło dostarczać komponenty elektroenergetyczne wysokiego napięcia. Enprom odpowiada całościowo za budowę obiektu.

– Działamy zgodnie z harmonogramem i kończymy już etap prac konstrukcyjno-budowlanych – informuje Enprom na swoim profilu LinkedIn.

Jak do tej pory:

  • Zakończono prace wykończeniowe budynku technologicznego oraz budynku pomocniczego,
  • rozpoczęto montaż rozdzielnicy w budynku GIS230 (Gas Insulated Switchgear – technologia, w której izolatorem zamiast powietrza jest sześciofluorek siarki),
  • prowadzone są prace fundamentowe pod ostatni budynek stacji, w którym znajdzie się kompensator STATCOM (SVC – Static Var Compensator with control),
  • wyprzedzono harmonogram budowy dróg wewnętrznych, przygotowując się na dostawy największych elementów: transformatorów i dławików,
  • posadowiono fundamenty pod konstrukcje niskie oraz kontynuowany jest montaż kanałów kablowych.


W drugiej połowie roku planowane jest dostarczenie do Choczewa głównych komponentów oraz rozpoczęcie układania kabli eksportowych, które będą wyprowadzać energię z morza na ląd.
– Przed nami mobilizacja do realizacji przejścia między morzem a lądem, gdzie planujemy przewierty sterowane dla czterech kabli eksportowych –  zapowiadał podczas tegorocznej konferencji PSEW Piotr Ostrowski, zastępca dyrektora projektu Baltic Power.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.