• <

Tak powstaje fabryka Baltic Towers w Gdańsku [wideo]

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Tak powstaje fabryka Baltic Towers w Gdańsku [wideo]

Partnerzy portalu

Fot. Pekabex

Na placu budowy fabryki Baltic Towers jest całkiem widowiskowo. Montaż słupów z kół, podnoszenie na dwa żurawie, obracanie w powietrzu – postawienie tak potężnego obiektu wymaga wdrożenia innowacyjnych technologii konstrukcyjnych.  

Ponadnormatywne rozmiary powstającej na Wyspie Ostrów hali generują niestandardowe wyzwania oraz równie niestandardowe rozwiązania inżynieryjne. Konstrukcję prefabrykowaną wyróżniają gigantyczne gabaryty poszczególnych komponentów.

– Budowa hali produkcyjno–magazynowej wież wiatrowych składa się z hali głównej 3-nawowej oraz dwóch mniejszych hal. Główna hala ma wymiary 136m x 377m i wysokość 35,5m. Jej główna konstrukcja składa się ze słupów głównych sprężanych  o wysokości 33,6m i przekroju 0,6m x 2,8m. Waga jednego słupa to 75 ton. W każdej z naw budynku zaprojektowano belki podsuwnicowe o wys. 1,8m i ciężarze 35 ton. Całość zwieńcza konstrukcja dachu z dźwigarami o maksymalnej rozpiętości 55m i wadze  65 ton – wymienia Adam Krzymiński, kierownik Działu Montażu w Pekabex.

– Plan podnoszenia słupa nie dopuszczał możliwości montażu przy pomocy jednego żurawia, ponieważ groziło to skręceniem/ wywróceniem słupa.  Dlatego montaż słupów odbywa się przy pomocy dwóch żurawi. Za bezpośredni montaż słupów odpowiada żuraw gąsienicowy o klasie 500 ton i drugi pomocniczy w trakcie obracania w powietrzu o klasie 300 ton – dodaje Łukasz Praszczyk z zespołu budowy.

Do montażu zaangażowano 7 ekip składających się z 6 osób każda, 7 żurawi, 18 podnośników, a także 2 ładowarki do transportu materiałów.

– Konstrukcja obiektu jest niestandardowa, do każdego elementu projektowo, jak i montażowo, podchodzimy indywidualnie. Zgodnie z Projektem Organizacji Robót zaplanowano montaż dźwigarów na dwa żurawie klasy 300-400 ton oraz montaż belek podsuwnicowych, na których będą poruszać się suwnice o nośności do 200 ton, oraz ściany prefabrykowane o wysokości ponad 7m, które będą umieszczane za pomocą obrotnicy lub dźwigu z dwoma wciągarkami – wyjaśnia Krzymiński.

Zachowanie wytrzymałości zespoleń elementów konstrukcji zapewniają zaprawy o wytrzymałości do 100 MPa. Łączną ilość materiału potrzebną do zalania wszystkich połączeń oszacowano na 250 ton. Do uciąglenia belek podsuwnicowych zostanie natomiast wykorzystane 250 m³ betonu klasy C45/55 SCC.

***

W lutym br. poinformowano, że Erbud zawarł z Baltic Towers umowę o wartości 358,4 mln zł netto na zaprojektowanie i budowę fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej na Wyspie Ostrów w Gdańsku. Istotnym uczestnikiem tego procesu jest podwykonawca, czyli poznańska firma Pekabex BET, która na zlecenie Erbudu wykonuje, dostarcza i montuje konstrukcje prefabrykowane hali produkcyjnej. Wartość ogłoszonego w marcu kontraktu to 73,5 mln zł netto, co stanowi 5% przychodów Grupy Pekabex.

Budowa nowej hali to wspólna inicjatywa ARP S.A., hiszpańskiej spółki GRI Renewable Industries, S.L., oraz powołanej dla realizacji inwestycji spółki Baltic Towers sp. z o.o. Przedsięwzięcie ma przyczynić się do znaczącego postępu w rozwoju sektora energetyki wiatrowej w Polsce. Na Wyspie Ostrów zostanie wybudowana fabryka wież dla największych planowanych morskich turbin wiatrowych o mocy powyżej 15 MW. Nowoczesny zakład, zaprojektowany i wybudowany zgodnie ze standardami Industry 4.0, będzie posiadał zdolność do produkcji ponad 150 wież rocznie.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.