• <

Tak będzie wyglądała baza serwisowa Baltic Power [zdjęcia]

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Tak będzie wyglądała baza serwisowa Baltic Power [zdjęcia]

Partnerzy portalu

Fot. Erbud

Budowa bazy serwisowej Baltic Power w Łebie nie zwalnia tempa. Generalny wykonawca inwestycji, Erbud, udostępnił zdjęcia z przebiegu prac.

Projekt morskiej farmy wiatrowej Baltic Power to przedsięwzięcie realizowane wspólnie przez Grupę ORLEN i Northland Power. Obszar inwestycji, o łącznej mocy do 1,2 GW, zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Łeby i Choczewa.

Jednym z kluczowych aspektów całego przedsięwzięcia jest budowa Bazy O&M, która powstaje w Łebie. Jej strategiczne położenie oraz bliskość do obszaru farmy wiatrowej przełożą się na szybką reakcję zespołów serwisowych, co bezpośrednio wpłynie na wydajność pracy elektrowni Baltic Power i niezawodność dostaw energii.
– Transfer z bazy na farmę zajmie około 40 minut. To był jeden z głównych powodów, dla których wybraliśmy port w Łebie – podkreślał podczas tegorocznej konferencji PSEW Piotr Ostrowski, zastępca dyrektora projektu Baltic Power. – Planujemy zakończyć główną część inwestycji w 2025 roku, a od pierwszego lub drugiego kwartału 2025 roku baza powinna być już operacyjna i wspierać procesy instalacyjne w trakcie budowy. W 2026 roku, gdy przejdziemy do etapu eksploatacji, baza zacznie regularnie służyć potrzebom utrzymania i konserwacji elektrowni – zapowiadał.

W bazie na stałe będą stacjonowały 3-4 jednostki CTV (Crew Transport Vessel), czyli statki przeznaczone do transportu personelu serwisowego. Każdy z nich pomieści na pokładzie jednorazowo do 24 techników wraz z niezbędnym sprzętem. W porcie operującym przez całą dobę, 365 dni w roku, będzie pracowało do 50 osób odpowiedzialnych za utrzymanie i eksploatację elektrowni. Do ich najważniejszych zadań będzie należało prowadzenie cyklicznych przeglądów turbin – w tym sprawdzanie wydajności, parametrów i zużycia poszczególnych elementów oraz w przypadku takiej konieczności dokonywanie wymian i napraw.

Za budowę portu serwisowego odpowiedzialna jest spółka Erbud. Zakres zakontraktowanych prac obejmuje m.in. przygotowanie terenu inwestycji, prace hydrotechniczne związane z przebudową nabrzeża oraz budowę kompleksu budynków bazy wraz z ich infrastrukturą.
– Przypomnijmy, że w ramach naszych działań realizujemy m.in. budowę budynku składającego się z 2-kondygnacyjnej części biurowo-socjalnej oraz 1-kondygnacyjnej części magazynowej, budowę budynku portierni wraz z przyległą wiatą i ogrodzeniem terenu inwestycji, przebudowę Nabrzeża Słowińskiego wraz z pogłębieniem oraz umocnieniem dna oraz wykonaniem nowej płyty nabrzeża oraz montaż masztu technicznego o wysokości 30 m – wymienia Erbud w informacji opublikowanej na LinkedIn.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.