• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Szwecja stanie na czele dowództwa NATO na północy Finlandii

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Szwecja stanie na czele dowództwa NATO na północy Finlandii

Partnerzy portalu

Szwecja stanie na czele dowództwa NATO na północy Finlandii - ogłosili w poniedziałek ministrowie obrony obu krajów. W Sztokholmie odbywa się wspólne posiedzenie szwedzkiego i fińskiego rządu.

"Jesteśmy zaszczyceni, że zostaliśmy poproszeni o wzięcie odpowiedzialności za dowództwo w Finlandii" - podkreślił minister obrony Szwecji Pal Jonson.

Zastrzegł, że sprawa jest na "wstępnym etapie" i musi być jeszcze zaakceptowana przez pozostałych członków NATO. Szacuje się, że dowództwo zacznie funkcjonować w 2026 roku, a Szwecja wyśle do Finlandii 15-30 oficerów sztabowych.

"Jest wiele powodów, dla których zwróciliśmy się do Szwecji, m.in. dzielimy to samo środowisko bezpieczeństwa" - zaznaczył szef resortu obrony Finlandii Antti Haekkaenen.

Nowy sztab NATO ma ułatwić wysłanie pomocy Finlandii z innych krajów, w tym USA, Norwegii i Szwecji, w przypadku wojny lub konfliktu. Zadaniem szwedzkich wojskowych będzie również koordynacja ćwiczeń NATO na północy Finlandii.

Według wstępnych zapowiedzi w fińskiej bazie w czasie pokoju nie będą stacjonować wielonarodowe siły NATO, jak ma to miejsce na przykład na Łotwie, gdzie żołnierzami z dziesięciu państw Sojuszu dowodzą Kanadyjczycy. Inna rola to odstraszanie. Na wschód od Finlandii na Półwyspie Kolskim znajduje się baza rosyjskiej marynarki wojennej. Podobne kwatery Sojuszu istnieją już w ośmiu frontowych państwach NATO.

Szwecja oraz Finlandia współpracowały w zakresie wojskowości jeszcze przed wejściem obu krajów do NATO w 2024 i 2023 roku. Wówczas ustalono, że szwedzka brygada z Boden na północy kraju będzie w stanie gotowości, aby móc przemieścić się do Finlandii. Według komunikatu rządu w Sztokholmie tematami poniedziałkowego wspólnego posiedzenia rady ministrów Szwecji i Finlandii są m.in. kwestie bezpieczeństwa, gotowość UE na wypadek kryzysu i wojny, członkostwo w NATO oraz dalsze wsparcie Ukrainy.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ ap/ kar/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.