• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Szwecja dołącza do międzynarodowego zespołu Combined Maritime Forces

05.08.2024 22:15 Źródło: Combined Maritime Forces
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Szwecja dołącza do międzynarodowego zespołu Combined Maritime Forces

Partnerzy portalu

Fot. Combined Maritime Forces

Szwecja stała się 45. członkiem największego na świecie partnerstwa na rzecz bezpieczeństwa morskiego, Połączonych Sił Morskich (Combined Maritime Forces, CMF), mającego siedzibę w Bahrajnie.

Podana 1 sierpnia informacja potwierdza umowę i postanowienie zawarte jeszcze 16 lipca tego roku.

- To przyjemność powitać Szwecję w Połączonych Siłach Morskich. Wejście Szwecji do największej na świecie koalicji morskiej wnosi więcej umiejętności i wiedzy specjalistycznej do ważnego i tętniącego życiem regionu. Z niecierpliwością czekam na "wspólną gotowość", gdy będziemy nadal wzmacniać partnerstwo i wyznaczać globalne standardy  - powiedział wiceadm. US Navy George Wikoff, dowódca CMF

CMF to największe partnerstwo morskie na świecie, zrzeszające przede wszystkim państwa posiadające marynarki wojenne. Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi na akwenach świata, zwalczanie przemytu, respektowanie prawa oraz zacieśnianie współpracy międzynarodowej. Składa się z personelu kwatery głównej i pięciu połączonych grup zadaniowych koncentrujących się na zwalczaniu terroryzmu, zapobieganiu piractwu, zachęcaniu do współpracy regionalnej i promowaniu bezpiecznego środowiska morskiego. 

W jego skład wchodzi szereg grup zadaniowych, jak CTF 150, koncentrującą się na bezpieczeństwie morskim w Zatoce Omańskiej, Morzu Arabskim i wschodniej części Zatoki Adeńskiej, CTF 151, prowadzącą regionalne działania antypirackie, CTF 152, zajmującą się bezpieczeństwem morskim w Zatoce Arabskiej, CTF 153, odpowiedzialną za bezpieczeństwo morskie na Morzu Czerwonym, Bab al-Mandeb i zachodniej części Zatoki Adeńskiej, oraz CTF 154, zajmująca się szkoleniami w zakresie bezpieczeństwa morskiego.

Partnerstwo marynarki wojennej stoi na straży międzynarodowego porządku opartego na zasadach, wspierając bezpieczeństwo i stabilność na obszarze 3,2 mln morskich mil kwadratowych wód obejmujących jedne z najważniejszych szlaków żeglugowych na świecie.

Dołączenie Szwecji do tego partnerstwa pozwoli krajowi zwiększyć swoje zaangażowanie w zakresie działalności morskiej oraz wymieniać się doświadczeniami. Ma także stanowić dowód, że władze państwa dążą do rozwoju sił zbrojnych także poprzez zacieśnianie relacji z innymi państwami, a także podkreślając, że polityka morska nie kończy się tylko na Bałtyku. Przypomnijmy, że kraj w maju tego roku stał się oficjalnie pełnoprawnym członkiem Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

Fot. MW Szwecji

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.