• <

Szef kancelarii premiera Węgier: Ukraina szantażuje nas i Słowację odcięciem dostaw ropy

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Szef kancelarii premiera Węgier: Ukraina szantażuje nas i Słowację odcięciem dostaw ropy

Partnerzy portalu

wydobycie

Ukraina szantażuje Węgry i Słowację odcięciem dostaw rosyjskiej ropy, ponieważ popieramy zawieszenie broni i rozmowy pokojowe w wojnie rosyjsko-ukraińskiej – powiedział w piątek na konferencji prasowej szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas.

Według niego, jeżeli sytuacja nie zostanie rozwiązana, to może dojść do niedoborów paliwa na Węgrzech. Gulyas podkreślił jednak, że obecnie poziom rezerw jest wysoki, ale porozumienie w sprawie dostaw musi zostać znalezione najpóźniej do września.

Dostawy ropy naftowej od rosyjskiego koncernu Łukoil zostały wstrzymane przez Ukrainę w ubiegłym tygodniu. Według Budapesztu działania Kijowa są sprzeczne z umowami zawartymi przez Ukrainę z UE i będą miały wpływ na proces akcesyjnego tego kraju do Wspólnoty.

Węgry zwróciły się w tej sprawie do Komisji Europejskiej o mediację. „Liczymy, że KE rozpocznie konsultacje zainicjowane przez węgierski rząd. Od tego będą zależały nasze kolejne kroki” – powiedział obecny na piątkowej konferencji prasowej minister ds. europejskich Janos Boka.

Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto poinformował, że „33 proc. importu ropy naftowej na Węgry i około 40-45 proc. importu ropy naftowej na Słowację pochodzi z dostaw od rosyjskiego koncernu Łukoil przez Ukrainę”.

Rząd Viktora Orbana będzie blokować wypłatę 6,5 mld euro rekompensaty za transfer broni z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF), dopóki Ukraina nie rozwiąże kwestii tranzytu ropy dostarczanej przez Łukoil – powiedział we wtorek Szijjarto w wywiadzie dla telewizji ATV.

Węgry są w dużym stopniu uzależnione od rosyjskich surowców energetycznych. Importują rocznie 4,5 mld metrów sześciennych gazu ziemnego na podstawie 15-letniego kontraktu z Gazpromem, podpisanego we wrześniu 2021 roku. Ponadto kraj sprowadził w ubiegłym roku 4,5 mln ton ropy, a rosyjski państwowy koncern Rosatom rozbudowuje jedyną węgierską elektrownię jądrową w Paksu w środkowej części Węgier.

Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)

mrf/ ap/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.