• <

Święto Marynarki Wojennej. Zwiedzanie okrętu podwodnego ORP Orzeł i wiele innych atrakcji [ZDJĘCIA]

01.07.2024 20:09 Źródło: Służby Prasowe MW
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Święto Marynarki Wojennej. Zwiedzanie okrętu podwodnego ORP Orzeł i wiele innych atrakcji [ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

W dniach 29 i 30 czerwca odbyły się obchody Święta Marynarki Wojennej. Najpierw w Świnoujściu i potem w Gdyni morski rodzaj sił zbrojnych przygotował szereg wydarzeń i atrakcji skierowanych do mieszkańców i turystów, przybliżając tematy związane z obronnością morską. Była to także okazja do podkreślenia znaczenia sił morskich w aparacie bezpieczeństwa państwa.

Obchody Święta Marynarki Wojennej jak co roku są także kulminacją trwającego Święta Morza, czyli dni dotyczących upamiętniania osób związanych z morzem oraz promocji tematyki morskiej, w tym również pracy i kultury z nimi związanych. Nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. W tych dniach świętują m.in. marynarze, portowcy, żeglarze, rybacy, stoczniowcy oraz wszyscy inni których życie związane jest z morzem, jak choćby rozwijająca się branża offshore.

W przeddzień głównych obchodów, jakie w tym roku wypadły w niedzielę, marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża zorganizowali festyn. Uroczystości rozpoczęły się przed pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza” na Placu Rybaka, z asystą wojskową 8. FOW. Uczestniczyły w niej także władze miejskie z prezydent Świnoujścia Joanną Agatowską na czele, kadra dowódcza sił morskich oraz innych formacji mundurowych, mieszkańcy miasta oraz turyści. Delegacje złożyły przed pomnikiem wiązanki kwiatów.

Podczas festynu marynarskiego zorganizowanego przy ul. Wybrzeże Władysława IV dostępne do zwiedzania były okręty wchodzące w skład 8. FOW w tym: okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Kontradmirał Xawery Czernicki,  okręty transportowo-minowe, trałowiec, a także przybyły z tej okazji z Gdyni niszczycieli min proj. 258 ORP Mewa. Program obfitował także w pokazy dynamiczne z ratownictwa morskiego. Festyn swoimi wstępami i pokazem musztry paradnej uatrakcyjniła świnoujska Orkiestra Wojskowa. Nie zabrakło również żołnierskiego poczęstunku w formie pysznej grochówki, po którą ustawiały się prawdziwe tłumy.

W tym dniu oprócz okrętów swój sprzęt i uzbrojenie zaprezentowały wszystkie jednostki wojskowe wchodzące w skład flotylli. Zobaczyć można było m.in.: autonomiczne pojazdy podwodne, sprzęt Grupy Nurków Minerów, sprzęt saperski i chemiczny, armatę przeciwlotniczą z wozem kierowania ogniem, trenażer przeciwlotniczego zestawu rakietowego GROM, czy też wozy Wojskowej Straży Pożarnej i zabezpieczenia medycznego.

W trakcie pikniku, na pokładzie okrętu transportowo-minowego ORP Kraków odbył się wernisaż wystawy pt. „Admirał Józef Unrug, dowódca i wychowawca”.

Główne obchody miały miejsce następnego dnia, przed okrętem-muzeum ORP Błyskawica, przy Nabrzeżu Pomorskim, nieopodal Skweru Kościuszki w Gdyni. Poprzedziło je złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przed pomnikiem Polski Morskiej. Oprawę uroczystości zapewniły Orkiestra Reprezentacyjna MW oraz Orkiestra Reprezentacyjna MW. Wzięli w niej udział przedstawiciele wyższej kadry dowódczej Wojska Polskiego z Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Markiem Sokołowskim na czele, który w trakcie swojego przemówienia podziękował marynarzom za ich trud służby oraz podkreślił rolę w systemie bezpieczeństwa państwa. Wpisywało się to w podkreślenie znaczenia zarówno sił morskich jak i gospodarki morskiej. Wydarzeniu towarzyszyło wręczenie odznaczeń i nagród przedstawicielom morskiej kadry oraz wybranym gościom, salut świąteczny (w sumie 21 wystrzałów) z pokładu ORP Błyskawica jak i defilada pododdziałów. 

Dla mieszkańców Gdyni i turystów przygotowano wiele atrakcji w ramach Pikniku Marynarskiego na terenie Molo Południowego, w okolicach Akwarium Gdyńskiego oraz parkingu obok ORP Błyskawica. Można było obejrzeć sprzęt wojskowy, pokaz musztry paradnej i zapoznać się ze stanowiskami promocyjnymi Agencji Mienia Wojskowego, Akademii Marynarki Wojennej i formacji mundurowych. Z kuchni polowej można było poczęstować się wojskową grochówką. Dla dzieci przygotowano także zajęcia sportowe.

Najwięcej zainteresowanych było zwiedzeniem pokładów okrętów polskiej Marynarki Wojennej. Oprócz tego, że udostępniono za darmo możliwość zwiedzenia ORP Błyskawica, była też możliwość wejścia na pokłady małego okrętu rakietowego ORP Piorun i niszczyciela min ORP Albatros. Główną atrakcją, do której chętni czekali nawet kilka godzin przed rozpoczęciem uroczystości, była możliwość wejścia do środka jedynego znajdującego się w służbie polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł. Jednostka, która w ubiegłym roku zakończyła gruntowny remont, budzi wielkie emocje, podsycane przez wciąż przedłużające się wstępne konsultacje rynkowe w związku z programem "Orka" dotyczącym nabycia nowych okrętów tej klasy.

Na obszarze basenu portowego odbyły się pokazy dynamiczne w wykonaniu grupy szturmowej Jednostki Wojskowej Formoza i Dywizjonu Okrętów Wsparcia. Można było wtedy zobaczyć okręt ratowniczy ORP Piast, który niedawno zakończył swój wieloletni remont. Odbyły się też pokazy ratownictwa morskiego, a nad terenem pikniku wojskowego przelatywały śmigłowce, które także brały udział w pokazach.

Nieopodal Akwarium Gdyńskiego odbył się koncert z okazji Święta Marynarki Wojennej. Wystąpiły wtedy zaproszone zespoły, w tym również z Klubu 3. Flotylli Okrętów oraz Klubu Marynarki Wojennej "Riwiera".

Pikniki wojskowe cieszyły się dużym zainteresowaniem, pokazując że tematy związane z morskim rodzajem sił zbrojnych mają swoich miłośników. Była to okazja do zacieśniania relacji wojska ze społeczeństwem oraz edukacji proobronnej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.