• <

Świąteczna służba w Marynarce Wojennej

25.12.2023 17:00 Źródło: Służby Prasowe MW

Partnerzy portalu

Służby Prasowe 8. FOW

Okres świąt Bożego Narodzenia oraz obchodów Nowego Roku to czas, który wiele osób spędza na urlopach, w gronie rodzinnym. Wielu żołnierzy spędza ten czas jednak na okrętach i w bazach wojskowych, utrzymując gotowość i dbając o bezpieczeństwo. 

W Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego odbyło się 18 grudnia spotkanie wigilijne, w którym uczestniczyła kadra i pracownicy resortu obrony narodowej jednostki, byli dowódcy jednostki, przedstawiciele Inspektoratu MW, Biura Hydrograficznego MW, 6. Ośrodka Radioelektronicznego, 1. Centrum Koordynacji Operacji Powietrznych oraz kapelani morskiego rodzaju sił zbrojnych.

Dowódca COM-DKM wiceadm. Krzysztof Jaworski złożył wszystkim marynarzom w służbie i rezerwie, obecnym i byłym pracownikom resortu obrony narodowej jednostki, a także rodzinom kadry i pracowników oraz sympatykom Marynarki Wojennej życzenia zdrowych oraz spokojnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w gronie najbliższych. Z racji na to, że co roku setki marynarzy z jednostek morskich oraz brzegowych podczas tego okresu realizują swoje obowiązki w ramach dyżurów, wacht i służb, także im przekazał życzenia, w tym również szczęśliwego powrotu do domów i rodzin.

Spotkanie opłatkowe odbyło się także w innych jednostkach polskiej Marynarki Wojennej. Wzięła w nich udział kadra dowódcza, przedstawiciele jednostek oraz goście, w tym byli byli dowódcy istniejących jak i dawnych formacji morskiego rodzaju sił zbrojnych. Zgodnie z tradycją bożonarodzeniowe spotkania odbyły się także tuż przed świętami. Dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kadm. Piotr Sikora spotkał się z żołnierzami pełniącymi służbę dyżurną i złożył im życzenia świąteczne. Podobną wizytę złożył dowódca 3. Flotylli Okrętów kadm. Andrzej Ogrodnik, który spotkał się nie tylko z żołnierzami w gdyńskiej jednostce, ale też w Wojskowym Zgrupowaniu Zadaniowym (WZZ) Podlasie, gdzie marynarze flotylli wspierają działania ochrony wschodniej granicy Polski.

Wcześniej, bo 12 grudnia, samolot transportowo-desantowy M28B Bryza poleciał do Krakowa, gdzie na jego pokład weszła grupa harcerzy gdańskiej chorągwi. Wraz z nimi do samolotu trafił także ogień betlejemski, przekazany przez skautów słowackich harcerzom z Polski, w Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Lot z Krakowa do Gdyni trwał godzinę i pięćdziesiąt minut. Po wylądowaniu Betlejemskie Światło Pokoju zostało przekazane oczekującym na lotnisku harcerzom, którzy przekażą ogień dalej, do szkół, urzędów i instytucji Pomorza. W tym roku lotnicy z Brygady Lotnictwa MW uczestniczyli w tej sztafecie już po raz czwarty. Oczekujący na Betlejemskie Światło, na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego Dowódca BLMW, kmdr pil. Andrzej Szczotka został wyróżniony przez harcerzy Medalem za zasługi dla Chorągwi Gdańskiej.

Betlejemskie Światło Pokoju to inicjatywa, którą rozpoczęto w 1986 r. w Austrii. Od 1987 roku patronat nad akcja sprawują skauci austriaccy. Światło, symbolizujące uniwersalne wartości braterstwa i pokoju, zapalono tradycyjnie w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem, skąd przetransportowane zostało do Wiednia. Tutaj, w trakcie ekumenicznej uroczystości płomień przekazywany jest przedstawicielom organizacji skautowych, które w sztafecie transportują go do poszczególnych krajów. Harcerki i harcerze ZHP zwyczajowo otrzymują ogień od skautów słowackich, a następnie przekazują go dalej do Niemiec, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Białorusi, Rosji i Szwecji. Hasłem tegorocznej edycji Betlejemskiego Światła Pokoju jest: „Czyńmy Pokój”.

Do obowiązków obsady służb i wacht dyżurnych należy m.in. utrzymywanie gotowości okrętów do reagowania w nagłych sytuacjach. Z kolei załogi śmigłowców ratowniczych musiały być przygotowane na to, że w każdej chwili może pojawić się wezwanie do niesienia pomocy na morzu. Ponadto wielu marynarzy spędza okres świąteczny i noworoczny za granicą, w ramach służby w Polskich Kontyngentach Wojskowych, a także pełnienia obowiązków w sojuszniczych dowództwach oraz strukturach międzynarodowych.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.