• <

Straż Wybrzeża USA gwarantuje wielomilionowe "straty" dla karteli narkotykowych

11.01.2024 15:44 Źródło: US Coast Guard
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Straż Wybrzeża USA gwarantuje wielomilionowe "straty" dla karteli narkotykowych

Partnerzy portalu

Fot. US Coast Guard

Zwalczanie przemytu nielegalnych substancji, przede wszystkim narkotyków, stało się istotnym zadaniem służb morskich na całym świecie. Zarówno US Navy, jak i US Coast Guard regularnie prowadzą działania we współpracy z innymi instytucjami oraz państwami na wielu akwenach. Choć narkobiznes wciąż jest silny, to każdy kolejne przejęty transport to zawsze mniejsze dostawy na czarny rynek i przy tym wiele uratowanych żyć.

Na wodach w pobliżu Bahrajnu i Omanu działa kuter typu Sentinel USCGC Emlen Tunnell (WPC 1145), jeden z najnowszych nabytków amerykańskiej straży wybrzeża, będący w służbie od 2021 roku. W trakcie patrolu realizowanego 8 stycznia w ramach wsparcia Połączonej Grupy Zadaniowej (CTF) 150, zatrzymał żaglowiec typu dau, przewożący partię różnych narkotyków o czarnorynkowej wartości 11 milionów dolarów. W sumie przejęto 37 kilogramów heroiny, 187 kilogramów metamfetaminy i pięć kilogramów kokainy.

Akcja była punktem kulminacyjnym zbierania danych o tej jednostce, którą wspierali także specjaliści z brytyjskiej fregaty typu 23 HMS Lancaster (F229). Kluczowe informacje, w tym zdjęcia i lokalizacja dau, a także jego działalność, zostały udostępnione kutrowi oraz morskiemu samolotowi patrolowemu francuskich sił powietrznych Wallaby, co umożliwiło sprawne śledzenie podejrzanego żaglowca. W ten sposób udało się skutecznie wykonać zadanie i powstrzymać transport znacznej ilości narkotyków, podkreślając znaczenie wymiany informacji na morzu i współpracy międzynarodowej.

USCGC Emlen Tunnel w trakcie swojej krótkiej, acz intensywnej służby jak dotąd brał już w kilku udanych akcjach antynarkotykowych na obszarze Zatoki Omańskiej. 31 stycznia ubr. jego załodze udało się zatrzymać łódź rybacką transportującą narkotyki o czarnorynkowej wartości blisko 33 mln dolarów.

To nie była jedyna udana akcja Straży Wybrzeża USA w ostatnim czasie. We wtorek, 9 stycznia kuter USCGC Margaret Norvell (WPC-1105), również typu Sentinel, wyładował w Miami na Florydzie efekt swojej pracy w postaci 2450 porcji kokainy o szacunkowej wartości około 32,2 miliona dolarów. Załoga Straży Przybrzeżnej przejęła narkotyki na wodach międzynarodowych Morza Karaibskiego podczas dwóch akcji.

Dzięki wysiłkom załogi kuter USCGC Margaret Norvell sprowadził na brzeg podejrzanych przemytników i nielegalną kontrabandę w celu postawienia przed sądem. Formacja stale wykonuje ważne zadanie dotyczące bezpieczeństwa wewnętrznego i morskiego, aby ratować życie i udaremniać międzynarodowym organizacjom przestępczym ich działania na Karaibach – powiedziała kmdr por. Colin Weaver, dowódca US Coast Guard.


Fot. US Coast Guard


Fot. US Coast Guard

W trakcie tych działań oraz prowadzonych przez inne jednostki, USCGC Richard Dixon (WPC-1113) i USCGC Dauntless (WMEC-624), zatrzymano także sześć osób podejrzanych o przemyt, w związku z czym mają stanąć przed sądem federalnym, o czym poinformował Departament Sprawiedliwości USA. Działania nadzoruje Międzyagencyjna Grupa Zadaniowa Południe (Joint Interagency Task Force South) z siedzibą w Key West na Florydzie. Umożliwia ona kooperacje różnych służb i sił zaangażowanych w walkę z przemytem na Morzu Karaibskim, prowadzonym tak drogą morską, jak i powietrzną. Główną siłą USA w tym rejonie, która zwykle dokonuje zatrzymań, jest Siódmy Okręg Straży Wybrzeża z siedzibą w Miami.

Na świecie jest kilka newralgicznych akwenów, które odgrywają kluczową rolę w rozprowadzaniu narkotyków z miejsc ich dystrybucji. Stąd także Karaiby, tak jak w złotych czasach piractwa, są obszarem, gdzie kwitnie przemyt drogą morską, a obecnie też powietrzną. W ciągu ostatnich lat siły morskie wielu państw dokonały szeregu spektakularnych akcji, gdy przejęto tysiące ton nielegalnych substancji. Jednakże walka z procederem nie ustaje, gdyż źródła produkcji narkotyków i ich przerzutu pozostają nieuchwytne, bądź odpowiedzialni za nie stale dostosowują się do nowej sytuacji. Wykorzystują przy tym dogodne punkty przerzutów z Ameryki Południowej i Środkowej, czy też Azji Południowo-Wschodniej, gdzie wiele państw jest, nierzadko biednych, o niestabilnej sytuacji politycznej i przeżartych korupcją. Z tego powodu działalność sił morskich jest jednym z wielu aspektów walki z tym problemem, niemniej pozostaje istotnym, gdyż każdy sukces to mniej narkotyków w obrocie na czarnym rynku.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.