• <
nauta_2024

WRDS w Gdańsku zaniepokojona planami przejęcia Grupy LOTOS przez PKN ORLEN

pc/PAP

04.06.2019 03:54 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki WRDS w Gdańsku zaniepokojona planami przejęcia Grupy LOTOS przez PKN ORLEN

Partnerzy portalu

WRDS w Gdańsku zaniepokojona planami przejęcia Grupy LOTOS przez PKN ORLEN - GospodarkaMorska.pl

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku jest zaniepokojona planami przejęcia Grupy LOTOS przez PKN ORLEN. Po ostatnim posiedzeniu, które odbyło się w miniony czwartek, wydano komunikat w tej sprawie. Poniżej publikujemy jego treść.

Komunikat Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego z dnia 31.05.2019 roku

W dniu wczorajszym Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku, po raz kolejny, zasygnalizowała swój niepokój związany z prowadzonymi działaniami w kierunku przejęcia Grupy LOTOS przez PKN ORLEN. W przygotowanym projekcie oficjalnego stanowiska WRDS ponownie zwrócono uwagę na brak rzetelnej i pełnej informacji o skutkach połączenia obu firm dla naszego regionu, zarówno w aspekcie społecznym, jak i gospodarczym. Uznając za konieczne i uzasadnione pozyskanie niezbędnych informacji, umożliwiających wypracowanie obiektywnej opinii na powyższy temat, Prezydium WRDS zwracało się do kompetentnych przedstawicieli Rządu oraz zarządów Grupy LOTOS i PKN ORLEN. Otrzymywane dotychczas informacje członkowie WRDS oceniali jako niewystarczające. Podczas posiedzenia obecni przedstawiciele Grupy LOTOS i PKN ORLEN wyjaśnili, że brak informacji nie jest wynikiem złej woli, lecz wymogiem poufności wynikającej z przepisów prawa. Nie mniej jednak odpowiedzieli na szereg istotnych pytań, które wyjaśniły pewne wątpliwości. Przedstawiciele Grupy Orlen oświadczyli m.in., że:

Grupa Orlen jest zainteresowana zakupem pakietu akcji Grupy Lotos co ma umożliwić koordynację działań produkcyjnych i handlowych obu podmiotów. Nie jest rozważana inkorporacja obu Grup Kapitałowych w wyniku której Lotos przestał by istnieć jako samodzielny byt prawny. Nie przewiduje się ograniczenia zatrudnienia w Grupie Lotos ani zmiany miejsca rozliczeń podatkowych.

W związku z powyższym oraz pismem Prezesa Zarządu PKN ORLEN pana Daniela Obajtka, adresowanym na ręce przewodniczącego WRDS w Gdańsku, zapraszającym na spotkanie w Gdańsku w dniu 25 czerwca, projekt stanowiska, w przygotowanej wersji, nie został poddany pod głosowanie.
 
Sekretarz WRDS w Gdańsku
Włodzimierz Szordykowski

***

Proces przejęcia kapitałowego Grupy LOTOS przez PKN ORLEN został zainicjowany w lutym 2018 r. podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada w gdańskiej spółce 53,19 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu akcjonariuszy. W pierwszym etapie płocki koncern planuje nabyć 32,99 proc. akcji Grupy LOTOS od Skarbu Państwa, a następnie ogłosić wezwania na zakup jej akcji reprezentujących do 66 proc. ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu.

W kwietniu 2018 r. PKN Orlen rozpoczął proces badania kondycji handlowej, finansowej, prawnej i podatkowej gdańskiej spółki, czyli tzw. due dilligence. Następnie w listopadzie 2018 r. złożył do Komisji Europejskiej wersję roboczą wniosku o zgłoszenie koncentracji w związku z planowanym przejęciem kontroli kapitałowej nad Grupą LOTOS.

PKN ORLEN podkreślał wcześniej, że „zgodnie z początkowymi założeniami, celem transakcji jest stworzenie silnego, zintegrowanego koncernu zdolnego do lepszego konkurowania w wymiarze międzynarodowym, odpornego na wahania rynkowe”. Według płockiego koncernu, proces przejęcia Grupy LOTOS „jest korzystny nie tylko dla obu spółek, ale całej polskiej gospodarki”.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.