• <
nauta_2024

Wartość rynku produkcji energii z morskich farm wiatrowych sięgnie 16 mld dolarów w 2024 roku

PMK

28.08.2018 19:37 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Wartość rynku produkcji energii z morskich farm wiatrowych sięgnie 16 mld dolarów w 2024 roku

Partnerzy portalu

Wartość rynku produkcji energii z morskich farm wiatrowych sięgnie 16 mld dolarów w 2024 roku - GospodarkaMorska.pl

Rynek produkcji energii z morskich farm wiatrowych ma osiągnąć wartość 16 mld dolarów w 2024 roku – wynika z raportu Global Market Insights.

Z kolei rynek farm wiatrowych offshore i onshore przekroczy wartość 70 mld dolarów w 2024 roku, a ich łączna moc ma przekroczyć 70 GW. Samych morskich farm wiatrowych ma być 14 proc. więcej.

Trend budowania farm dalej od brzegu nabierze rozpędu i inwestorzy coraz częściej będą stawiać obiekty na wodach powyżej głębokości 50 metrów. W przyszłości farmy będą powstawać na jeszcze głębszych wodach, wraz z rozwojem technologii.

Według Global Market Insights rynek farm offshore będzie się rozwijał, bo trend rezygnowania z konwencjonalnych źródeł energii będzie rosnąć.

Po kilkuletnim kryzysie firmy z branży offshore coraz częściej wysyłają ekipy na poszukiwanie nowych złóż. Ten trend obecny jest na całym globie z wyjątkiem Azji, mimo iż ten kontynent jest liderem w światowym zużyciu ropy.

Największą aktywność zauważono w rejonie Północnego Atlantyku. Dla porównania na azjatyckiej części Pacyfiku obecnie rozwijane są tylko cztery złoża produkujące zaledwie 50 tys. baryłek dziennie. Na Atlantyku prowadze ną prace pięciu dużych i 11 mniejszych złożach.

Jedna z kanadyjskich firm wydała ostatnio licencje na poszukiwanie złóż warte prawie 1,6 mld dolarów. Następna runda wydawania licencji, która odbędzie się na jesień 2018 roku, będzie liczyć 38 nominacji.

Te wyniki cieszą po ostatnich latach, które były fatalne dla branży. Tylko 43 mld dol. przeznaczono wtedy na nowe projekty w branży offshore. Jest to o 75 proc. mniej niż w latach 2011-2014.  

W 2016 roku realizowano tylko 50 projektów, co jest trzykrotnie mniej niż przeciętnie w poprzednich latach. Gorzej było tylko w 1998 roku, kiedy ceny ropy spadły o ponad 40% i firmy poszukiwawczo-wydobywcze zainwestowały jedynie 38 mld dolarów. Ze względu na panujący w tej branży kryzys  firmy naftowe zmuszone były zwalniać. Od początku spowolnienia prawie 30 proc. pracowników straciło zatrudnienie. Średnie kwartalne przychody firm offshorowych w ciągu ostatnich sześciu kwartałów spadały o 12 proc.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.