• <

Statek Bayagbona zbudowany dla Nigerii ochrzczony w Gdańsku

Dodano: 14.08.2014
W środę, 13 sierpnia przy nabrzeżu gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuildning odbyła się uroczystość chrztu nowoczesnego statku badawczo-szkoleniowego BAYAGBONA. Jednostkę ochrzciła Pani Dr Patience Jonathan, żona prezydenta Nigerii. Prestiżowy projekt kompleksowej budowy jednostki zrealizowały spółki Navimor International oraz Stocznia Wisła. Konkurując o pozyskanie kontraktu polskie firmy pokonały konkurentów z Azji i innych krajów europejskich.

- jest to 124 jednostka zbudowana w Stoczni Wisła w Gdańsku dla Nigeryjczyków. Współpracę z Nigerią rozpoczęliśmy 32 lata temu. To olbrzymi sukces, który świadczy o niezwykłej współpracy pomiędzy naszymi krajami oraz, który stwarza doskonałe perspektywy na przyszłość. W tej chwili trwają rozmowy nad budową kolejnych dwóch statków w naszej stoczni informuje prezes Stoczni Wisła Jerzy Pawlak.

Jednostka o długości 36,30m stanowi unikalne połączenie ultranowoczesnego specjalistycznego statku badawczo-szkoleniowego z przemysłowym statkiem rybackim. Jednostka wyposażona jest w najnowszą specjalistyczną aparaturę służącą do badań hydrograficznych i studiów nad zasobami morza, a także kompletne laboratoria fizyko-chemiczne.  

Ponadto jednostka MFV36,30 wyposażona jest w urządzenia połowowe i nowoczesną przetwórnię spełniającą wszelkie międzynarodowe normy sanitarno-weterynaryjne.    
 
Budowa tego statku jest od początku traktowana niezwykle prestiżowo przez władze Nigerii, jako że jest to pierwsza nowa jednostka badawcza w pięćdziesięcioletniej historii Nigeryjskiego Instytutu Oceanografii i Badań Morza, zaprojektowana specjalnie dla potrzeb tej instytucji.

Tuż po ceremonii rozpoczęły się ostatnie przygotowania statku do rozpoczęcia podróż morskiej Gdańsk – Lagos „na własnej stępce”.  

- Dzisiejsza uroczystość jest wyjątkowa z dwóch powodów. Pierwszy powód to gotowość tego bardzo nowoczesnego stratku, który przekazujemy. Drugi powód to fakt, że zaszczyciła nas First Lady Nigerii Dr Patience Jonathan powiedział Roman Kinda prezes Navimor International.

- Poprzez takie uroczystości jak dzisiaj budujemy Polską Markę i dzięki takim wydarzeniom pojawiają się kolejne perspektywy w ramach współpracy polsko-nigeryjskiej. Otwierają się możliwości w zakresie dostawy statków offshore, tu szansę ma doświadczona w budowie tego typu jednostek grupa Remontowa Holding. Warto wspomnieć że, dużą rolę we współpracy polsko-nigeryjskiej odgrywa Akademia Morska w Gdyni w której kształcą się dzisiaj młodzi Nigeryjczycy. Rysuję się również perspektywa realizacji wspólnie z Akademią Morską w Gdyni projektu budowy Akademii Morskiej w Baleysa State w Nigerii. Przypomnijmy, że nasza spółka wraz z gdyńską uczelnią jest w trakcie realizacji projektu budowy Akademii Rybołówstwa i Nauk o Morzu w Nanibe w Angolii - mówił prezes Navimoru.

NAVIMOR International,  Stocznia WISŁA i REMONTOWA Holding jako jedne z niewielu polskich przedsiębiorstw, prowadzą z sukcesem działalność na rynkach afrykańskich od niemal trzydziestu lat. Te pomorskie firmy przyczyniły się do rozwoju gospodarek morskich wielu krajów Afryki, w tym zwłaszcza NIGERII, realizując w tym kraju między innymi program rozbudowy narodowej floty rybackiej, budując statki pasażerskie i towarowe, tworząc od podstaw lokalny przemysł stoczniowy (budowa Stoczni Nigerdock w Lagos,– największej w tym rejonie Afryki) oraz szkoląc lokalne kadry.


GM
Podziel się:

Dziękujemy za wysłane grafiki.