• <

SolarDuck i RWE instalują pływającą farmę słoneczną "Merganser" w miejscu testowym na Morzu Północnym

04.07.2024 12:41 Źródło: SolarDuck
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas SolarDuck i RWE instalują pływającą farmę słoneczną "Merganser" w miejscu testowym na Morzu Północnym

Partnerzy portalu

Fot. SolarDuck

Przy wsparciu największego holenderskiego producenta energii RWE, holendersko-norweska firma SolarDuck zainstalowała swoją platformę OFPV (Offshore Floating Photo-Voltaic) o nazwie "Merganser". która generuje energię słoneczną. Instalacja o mocy 0,5 MWp znajduje się 12 km od Scheveningen. Następne dwa lata będą poświęcone gromadzeniu danych z tego pilotażowego projektu w celu analizy systemu i jego ulepszenia w razie potrzeby. Dane mają pomóc rozwijać projekty związane z morską energetyką słoneczną.

"Merganser" został pomyślnie zainstalowany pod koniec czerwca na morskim poligonie testowym North Sea Farmers, około 12 kilometrów od wybrzeża Scheveningen. Skalowalna koncepcja składa się z sześciu połączonych ze sobą platform o mocy szczytowej 0,5 megawata (MWp). Pływające platformy są połączone z systemem kotwiczenia na głębokości 20 metrów. RWE nadal wspiera projekt wiedzą i wsparciem technicznym. Projekt pilotażowy ma na celu przetestowanie projektu konstrukcyjnego, instalacji elektrycznej i systemu kotwiczenia. Ponadto dostarczy ważnych informacji na temat metod produkcji, montażu i instalacji oraz konserwacji; wiedzy niezbędnej do realizacji komercyjnego zastosowania pływających systemów energii słonecznej na dużą skalę.

- Zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z morskimi farmami wiatrowymi, ta technologia słoneczna oferuje nowe możliwości rozwoju wytwarzania energii odnawialnej na morzu - szczególnie w obszarach o niższych średnich prędkościach wiatru i dużym nasłonecznieniu. Dzięki "Merganser" zyskujemy unikalną wiedzę i praktyczne doświadczenie w jednym z najtrudniejszych środowisk morskich na świecie - na Morzu Północnym - podkreślił Sven Utermöhlen, prezes Offshore Wind w RWE Renewables.

- Udana instalacja Mergansera jest dowodem zaangażowania zespołu SolarDuck w dostarczanie światu energii elektrycznej za pomocą pływającej technologii solarnej. Nie robimy tego sami: nasz partner projektowy RWE stoi za naszą technologią i wizją, wraz z innymi partnerami, takimi jak TNO, TU Delft, MARIN i Deltares. Wraz z licznymi partnerami z łańcucha dostaw, w tym Damen Shipyards, TMA i Norsk Hydro, którzy bardzo ciężko pracowali, aby to się stało, realizujemy pozytywną zmianę w świecie wytwarzania energii - Koen Burgers, prezes SolarDuck.


Fot. SolarDuck

Wytwarzanie energii słonecznej na morzu wymaga technologii, która działa w najbardziej ekstremalnych warunkach na morzu. Wynika to z wrażliwości paneli słonecznych na silne warunki atmosferyczne, szczególnie związane z wpływem falami morskimi. Trójkątna konstrukcja SolarDuck ma dynamicznie podąża za ruchami fal i "unosić się" jak elastyczny dywan. W ten sposób konstrukcja nie tylko ma zapewnić integralność strukturalną pływającej struktury, ale także utrzymywać krytyczne komponenty stabilne, czyste i suche. Konstrukcja SolarDuck otrzymała pierwszy na świecie certyfikat OFPV od Bureau Veritas na początku tego roku.

Połączenie globalnego przywództwa RWE w morskiej energetyce wiatrowej oraz wiedzy technologicznej i doświadczenia SolarDuck ma stanowić doskonałą podstawę do przyspieszonego wdrożenia OFPV. W ciągu najbliższych dwóch lat projekt pilotażowy "Merganser" będzie zdalnie monitorowany za pomocą ponad 180 czujników, które będą mierzyć obciążenia strukturalne, obciążenia złączy i kotwic oraz wydajność elektryczną, wśród innych kluczowych kryteriów wydajności. Ponadto Deltares,  niezależny holenderski instytut wiedzy o wodzie i glebie, będzie nadzorować szeroko zakrojoną kampanię monitorowania wpływu OFPV na środowisko.

Wraz z wdrażaniem nowych rozwiązań i technologii morska fotowoltaika, podobnie jak energetyka wiatrowa, ma zapewnić nowe miejsca pracy w branży offshore, wpływając tak na dostarczanie zdekarbonizowanej elektryczności, jak i też zapewniać pracę na morzu oraz w ramach łańcucha dostaw. W ten sposób w przyszłości ma umocnić się nowa, rozwinięta gałąź energetyki odnawialnej.

Morska energetyka słoneczna to wciąż rozwijająca się i pozostająca na wczesnym etapie gałąź branży offshore, która podobnie jak jej wiatrowy odpowiednik ma za cel przeniesienie rozwiązań z lądu na obszar morski. Rozwiązanie to ma zapewnić wykorzystanie przestrzeni, jakie dają wielkie powierzchnie wód. Wynika to choćby z mieszanych opinii w związku z ogromnymi powierzchniami farm słonecznych na lądzie i ich wpływu na środowisko, w tym również jego wygląd. Z racji na warunki pogodowe na morzu technologia budowy paneli słonecznych musi brać pod uwagę takie wyzwania jak wysokie fale czy silne wiatry, stąd instalacje muszą cechować się większą wytrzymałością. Wiele projektów zakłada kooperacje z morskimi farmami wiatrowymi, aby zwiększyć skuteczność pozyskiwania zeroemisyjnej energii.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.