• <

Silny łańcuch dostaw dla energetyki wiatrowej – trwa misja gospodarcza polskich firm do Danii

05.09.2024 12:15 Źródło: PSEW
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Silny łańcuch dostaw dla energetyki wiatrowej – trwa misja gospodarcza polskich firm do Danii

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

W interesie zarówno Polski, jak i Danii, leży współpraca i wspólny rozwój łańcucha dostaw dla sektora morskiej i lądowej energetyki wiatrowej. Będzie on stanowił zaplecze surowcowe i usługowe dla projektów inwestycyjnych w nadchodzących dekadach. To kluczowe cele misji polskiej delegacji do Danii „Wspólne budowanie łańcucha dostaw energii wiatrowej” zorganizowanej przez Ambasadę RP, Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oraz Wind Industry Hub.

Wśród ponad 50-osobowej delegacji wyjątkowej misji handlowej polskich firm do Danii znajdują się przedstawiciele krajowych firm z łańcucha dostaw energetyki wiatrowej oraz deweloperzy morskich farm wiatrowych – w tym PGE Baltica oraz ORLEN Neptun. Misja ma również charakter dyplomatyczny – biorą w niej udział również senatorowie - członkowie  Senackiej Komisji Klimatu i Środowiska, szczególnie zaangażowani w rozwój polskiego sektora wiatrowego.

- Transformacja energetyczna Polski przyspiesza, a rynek energetyki wiatrowej od kilku lat rozwija się bardzo dynamicznie. Przejście na zieloną energię musi iść w parze z konkurencyjnością przemysłową i zwiększaniem zatrudnienia w całym łańcuchu wartości w Europie. Budowanie międzynarodowych relacji biznesowych to najlepsza droga stworzenia silnego europejskiego łańcucha dostaw dla sektora offshore i onshore oraz tworzenie ram współpracy międzynarodowej w tym obszarze – powiedział Władysław Komarnicki, Senator Rzeczypospolitej Polskiej.

- Głęboko wierzymy w rozwój energetyki wiatrowej, która jest kluczowa dla niezależności, bezpieczeństwa energetycznego, czy ochrony klimatu. Jest to przedsięwzięcie o charakterze rewolucji technologicznej, a Polska powinna w tym procesie uczestniczyć równoprawnie z innymi europejskimi krajami – powiedziała Gabriela Morawska-Stanecka, Senator Rzeczypospolitej Polskiej.
Na nowej gałęzi gospodarki skorzysta tzw. local content – czyli polskie firmy zaangażowane w łańcuch produkcji i dostaw. Polska delegacji do Danii „Wspólne budowanie łańcucha dostaw energii wiatrowej” ma na celu promocję polskiego przemysłu, który ma ogromny potencjał do tego, aby być istotnym graczem w globalnym łańcuchu dostaw dla energetyki wiatrowej.

- Nasza polsko-duńska misja na szczeblu politycznym i biznesowym, ma na celu budowanie silnego europejskiego łańcucha dostaw dla sektora energetyki wiatrowej. Agenda wydarzenia obejmuje wzmocnienie łańcucha dostaw, w oparciu o polsko-duńskie partnerstwa oraz tworzenie ram współpracy międzynarodowej w tym obszarze. To wyjątkowa okazja na nowe relacje biznesowe i szansa wejścia lub umocnienia pozycji na rynku polsko-duńskim – podkreśla Dominika Taranko, wiceprezes Fundacji Wind Industry Hub.

- Dynamiczny przyrost inwestycji w ostatnich latach wyraźnie wskazuje, że to właśnie w Polsce powstaje regionalny hub przemysłowy sektora wiatrowego. Jeśli wykorzystamy całkowity potencjał Bałtyku na poziomie 33 GW, MEW mogłaby zaspokajać nawet 57% zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. Jeśli uda nam się zrealizować ten plan, będzie duża szansa, aby udział local content przekroczył 50% w realizowanych w Polsce projektach – mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Oprócz spotkań z udziałem służb dyplomatycznych Ambasady RP w Kopenhadze i spotkań B2B, plan podróży studyjnej obejmuje wizytę w fabryce Vestas oraz w porcie Esbjerg. W ramach planu wizyty przewidziano między innymi: spotkanie i wizytę w Test Center Vestas w Aarhus, wyjazd na morską farmę wiatrową Ørsted w Anholt, spotkanie i wizytę w fabryce łopat Siemens Gamesa w Aalborg, wizytę w Porcie Esbjerg, spotkanie i zwiedzanie infrastruktury O&M Ørsted w porcie Esbjerg, objazd po infrastrukturze European Energy w Måde.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.