• <

Security Forum Szczecin. Zarządzanie kryzysowe i morskie farmy wiatrowe

30.06.2024 16:28 Źródło: Nobilis Media
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Security Forum Szczecin. Zarządzanie kryzysowe i morskie farmy wiatrowe

Partnerzy portalu

Fot. Nobilis Media

W dniach 27-28 czerwca odbyła się kolejna konferencja Security Forum Szczecin, organizowana przez think tank Nobilis Media, którą prowadził prezes zarządu kmdr por. rez. Artur Bilski. Tematem przewodnim wydarzenia były możliwe scenariusze ataku sabotażu, aktu terroryzmu wobec infrastruktury krytycznej, a także zarządzanie kryzysem, jak również wykorzystanie systemów antydronowych do ochrony i morskich farm wiatrowych. W tym roku równolegle z Konferencją Security Forum Szczecin odbywały  się w Szczecinie krajowe obchody Światowego Dnia Hydrografii (WHD2024).

Strategicznym aspektem  konferencji i warsztatów była analiza możliwości współpracy operatorów morskich farm wiatrowych i służb mundurowych, w tym Marynarki Wojennej i NATO w obszarze  wyposażenia MFW w sensory niezbędne do zbierania informacji  pomocnych w budowaniu sytuacji świadomościowej na Bałtyku. Podczas konferencji podnoszono pilna potrzebę  określenia  najefektywniejszych sposobów przekazywania informacji przez operatorów MFW do użytku cywilno-wojskowego i standaryzacja procesu w otoczeniu NATO.

Podczas konferencji oprócz paneli i wystąpień odbyły się warsztaty, w których uczestnicy omawiali sposoby reagowania i współpracy pomiędzy służbami mundurowymi  i operatorami IK w sytuacji zagrożenie konkretnym scenariuszem.  W konferencji wzięło udział ponad 60 osób z całej Polski i Danii , w tym  przedstawiciele PKN Orlen, zarządów portów  z Kołobrzegu , Gdańska, Darłowa, funkcjonariusze ABW,  Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska  i Kołobrzegi, komendy Policji w Szczecinie, żołnierze z WOT, a także deweloperzy morskich farm wiatrowych z Polenergii, Equinora i  Orsted. Konferencja Security Forum Szczecin odbyła się pod patronatem Tomasza Siemoniaka, Ministra Spaw Wewnętrznych i Koordynatora Służb Specjalnych Administracji i Dariusza Klimczaka, Ministra Infrastruktury.

Wśród znakomitych panelistów i ekspertów znaleźli się m.in.:  kmdr Tomasz Witkiewicz, szef Oddziału Operacyjnego COM - Dowództwo Komponentu Morskiego, były dowódca okrętu podwodnego ORP Sęp, kmdr Krzysztof Rybak Szef Oddziału - Centrum Szkolenia i Doktryn SZ RP Sztab Generalny WP, który od stycznia 2010 roku do lutego 2011 roku jako pierwszy w historii oficer Marynarki Wojennej dowodził Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1- Standing NATO zwanym „Tarczą Przeciwminową Europy Północnej”). Kolejny ekspert z zakresu zarządzania kryzysowego to płk dr inż. Paweł Rodzoś, który w latach 2017-23 był dyrektorem Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie, a także doradcą Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. 

Wśród innych ekspertów byli także kmdr Mariusz Szablewski dowódca 6.Oliwskiego Ośrodka Radioelektronicznego, kpt. ż.w. Sławomir Woźniak Marine Rescue Consultant, kpt. ż.w Jerzy Kiszczak z-ca dyr. Morskiej Służby Poszukiwania i  Ratownictwa  z Gdyni, kmdr por. dr hab. Rafał Miętkiewicz z Akademii Marynarki Wojennej, którego głównymi obszarami zainteresowań naukowych pozostają kwestie rozwoju morskich systemów autonomicznych oraz wykorzystanie sił morskich w kształtowaniu bezpieczeństwa morskiego państwa. Kwestia prawnymi zajmował się w panelu mecenas Bartosz Sierkowski z Kancelarii Zbroja Adwokaci. 

W tym roku równolegle z Konferencją Security Forum Szczecin odbywały  się w Szczecinie krajowe obchody Światowego Dnia Hydrografii (WHD2024), w trakcie których  uczestnikom udostępniono do zwiedzania m.in.: niszczyciel min ORP Mewa, okręt hydrograficzny ORP Arctowski, statek Planeta I Urzędu Morskiego w Szczecinie cumujących przy Nabrzeżu Bulwar Chrobrego w Szczecinie. Odbyły się także pokazy na wodzie sprzętu specjalistycznego, w tym autonomicznych pojazdów nawodnych, pojazdów podwodnych oraz różnych dronów wykorzystywanych do pomiarów hydrograficznych.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.