• <
nauta_2024

Rząd obraduje m.in. na temat morskich farm wiatrowych

ew

24.11.2020 12:03 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Rząd obraduje m.in. na temat morskich farm wiatrowych

Partnerzy portalu

Rząd obraduje m.in. na temat morskich farm wiatrowych - GospodarkaMorska.pl
fot. Orsted

We wtorek przed południem rozpoczęło się posiedzenie rządu, który ma zająć się projektem zmiany Prawa energetycznego, który m.in. zakłada budowę centralnego systemu informacji o rynku energii czy wprowadzanie inteligentnych liczników energii. Ministrowie mają zająć się też projektem ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.

Ministrowie zajmą się projektem zmian w Prawie energetycznym, który przewiduje stworzenie centralnego systemu informacji rynku energii (CSIRE). Jego operatorem (OIRE) będzie operator systemu przesyłowego energii elektrycznej. Projekt reguluje zakres zadań i obowiązków CSIRE oraz OIRE, wskazuje, jakie dane będą mogły być gromadzone i udostępniane.

Ministrowie mają zająć się też projektem ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. To kolejne podejście do tego projektu - 28 października Rada Ministrów zleciła dodatkowe opinie projektu pod kątem bezpieczeństwa i zwalczania korupcji. Projekt przewiduje, że w pierwszej fazie działania systemu wsparcia, dla morskich farm o łącznej mocy zainstalowanej 5,9 GW wsparcie przyznawane będzie w drodze decyzji administracyjnej przez Prezesa URE. Możliwość wejścia do tego systemu kończy się 30 czerwca 2021 r., co wynika z przepisów UE dotyczących pomocy publicznej. W poprzedniej wersji projektu limit mocy wynosił 4,6 GW. Dodatkowo, taki mechanizm będzie wymagał jeszcze zgody KE.

Rząd zajmie się też projektem zmian w Prawie o ruchu drogowym, który zakłada zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych. Zmiany mają też rozwiązać problem braku jednoznaczności obecnych przepisów ze względu na ich dotychczasową lokalizację w różnych aktach prawnych.

W czasie posiedzenia omówiony będzie też projekt noweli ustawy o Służbie Więziennej, który zmienia maksymalny limit wydatków Służby Więziennej na ryczałt za dojazd do miejsca pełnienia służby. Ryczałt przysługuje funkcjonariuszowi Służby Więziennej, który mieszka poza miejscowością pełnienia służby. Zgodnie z projektem w latach 2022-2031 nowy limit wydatków budżetu państwa na ten cel ma wynieść 96 923 tys. zł. W latach 2012-2021 wynosił on 75 930 tys. zł.

Ministrowie zajmą się również projektem zmian rządowej uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską".

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.