• <

RWE: strategiczne partnerstwa kluczem do sukcesu II fazy offshore wind

jj

01.07.2024 23:00
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas RWE: strategiczne partnerstwa kluczem do sukcesu II fazy offshore wind

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Perspektywy dalszej ewolucji polskiego sektora offshore wind, wyzwania w łańcuchu dostaw oraz koncepcja zrównoważonego rozwoju – to główne wątki, które wybrzmiały w naszej rozmowie z Grzegorzem Chodkowskim, wiceprezesem Offshore Development Poland w RWE, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Świnoujściu.

Wśród najpilniejszych potrzeb branży morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, Chodkowski podkreśla niezwłoczne rozpoczęcie przygotowań projektów tzw. II fazy.

– Jeśli się to nie zadzieje, w konsekwencji Polska może mieć do czynienia z luką inwestycyjną, a także z luką w portfelu generacji w polskim systemie elektroenergetycznym – zwraca uwagę. – Aukcja w 2025 roku jest jak najbardziej możliwa. Aby zapewnić minimalną ilość projektów offshore, które mogą do tej aukcji przystąpić, istotne jest zwłaszcza zawiązanie strategicznych partnerstw, jak również wyznaczenie tzw. ceny maksymalnej – dodaje.

Wiceprezes zaznacza również, że cena maksymalna powinna odzwierciedlać realne nakłady na projekty, zwłaszcza w kontekście rosnących stóp procentowych i coraz wyższych kosztów kapitału.

Ograniczenia w łańcuchach dostaw są kluczowym wyzwaniem dla projektów morskich farm wiatrowych w Polsce. Globalna konkurencja o kluczowe zasoby, takie jak specjalistyczne statki czy zaawansowane technologie, wymaga precyzyjnego planowania i zabezpieczenia umów ramowych. RWE aktywnie poszukuje długoterminowych partnerów, aby zapewnić stabilność dostaw kluczowych komponentów. Elastyczność i gotowość do adaptacji są niezbędne dla minimalizacji ryzyka opóźnień i osiągnięcia sukcesu w rozwoju infrastruktury offshorowej.

– Aktualny pipeline projektów rozwojowych RWE obejmuje ponad 25 gigawatów projektów na całym świecie, z czego około 2,5 gigawata jest już w budowie. To bardzo istotne również z perspektywy naszych działań w Polsce - RWE z myślą o realizowanych projektach zabezpiecza ciągłość łańcucha dostaw poprzez zawieranie strategicznych umów ramowych, jak na przykład z firmą Jan De Nul na czarter wysokospecjalistycznych statków do instalacji. Dobrym przykładem jest także niedawno podpisana umowa z konsorcjum Hitachi Energy i Aibel na systemy HVDC. Dzięki temu jesteśmy w stanie solidnie zabezpieczyć kluczowe komponenty do realizacji naszych inwestycji – zapewnia wiceprezes.

Jednym z zasadniczych elementów strategii RWE w kontekście prowadzonych projektów offshore wind jest zrównoważony rozwój. Jak zapewnia Grzegorz Chodkowski, firma konsekwentnie stawia na innowacje zorientowane na ochronę środowiska naturalnego.

– Jako pierwsi na świecie zastosowaliśmy recyclable blades, czyli łopaty turbin wiatrowych, które po zakończeniu użytkowania farmy zostaną poddane recyklingowi. Obecnie są one zainstalowane na morskiej farmie RWE Kaskasi w Niemczech, a podobne rozwiązanie planujemy zastosować na naszej morskiej farmie Sofia w Wielkiej Brytanii oraz w naszym projekcie farmy Thor na wodach duńskich. Dodatkowo, dla wież turbin wiatrowych w projekcie farmy Thor wdrażamy tzw. stal o niskiej emisji dwutlenku węgla. Stalowe płyty wież wykonane są z ekologicznej stali o co najmniej 63 procent mniejszym śladzie węglowym w porównaniu z konwencjonalną stalą. W Polsce aktywnie współpracujemy z lokalnymi społecznościami, angażując się w inicjatywy ekologiczne, jak na przykład wyławianie plastiku w porcie w Ustce oraz wspieranie edukacji i przekwalifikowania rybaków – podkreśla.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.