• <

Ørsted wchodzi na irlandzki rynek morskiej energetyki wiatrowej

kw

12.06.2023 13:25
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Ørsted wchodzi na irlandzki rynek morskiej energetyki wiatrowej

Partnerzy portalu

morska elektrownia wiatrowa

Ørsted ogłosił, że wchodzi na irlandzki rynek morskiej energetyki wiatrowej. Ujawnił porozumienie z wiodącym irlandzkim przedsiębiorstwem energetycznym ESB w celu rozwoju do 5 GW mocy wiatru morskiego i uzupełniających projektów odnawialnych źródeł wodoru.

Minister Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia, Simon Coveney, zainaugurował umowę w piątek w Cork, w towarzystwie Jima Dollarda z ESB i szefa Ørsted w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Tym samym Ørsted stanie się 50-procentowym partnerem w serii projektów rozwoju morskiej energetyki wiatrowej u wybrzeży Irlandii.

Partnerstwo ESB-Ørsted ma pomóc w osiągnięciu celu irlandzkiego rządu na 2030 r., jakim jest zainstalowanie 7 GW morskiej energii wiatrowej i przekształcenia Irlandii w kraj neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.

- Podpisaliśmy ambitny plan działań na rzecz klimatu, który obejmuje cel generowania 80 procent naszej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Krajowa strategia przemysłowa na rzecz morskiej energetyki wiatrowej, opracowana przez mój departament, dodatkowo wesprze ten cel. Dzisiejsza zapowiedź jest silnym głosem zaufania w zrównoważoną przyszłość Irlandii - powiedział minister Simon Coveney.

ESB ma już silne portfolio w zakresie energii odnawialnej, z ponad 5 GW mocy morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej wokół wybrzeży Irlandii. Niektóre z projektów obejmują między innymi Oriel Offshore Wind, Clogherhead Offshore Wind i Celtic Offshore Wind.

ESB wcześniej opracował większość tych projektów z norweskim międzynarodowym koncernem energetycznym Equinor. 

W ubiegłym miesiącu Irlandia z powodzeniem przeprowadziła swoją pierwszą w historii aukcję morskiej energii wiatrowej (ORESS 1). Przyznano cztery projekty o łącznej mocy 3 GW. Druga runda zaplanowana jest na koniec tego roku, w ramach której zamówiona zostanie dodatkowa moc morskiej energetyki wiatrowej.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.