• <

Rozpoczynają się największe ćwiczenia morskie na Bałtyku pk. "Baltops 2024"

04.06.2024 17:09 Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rozpoczynają się największe ćwiczenia morskie na Bałtyku pk. "Baltops 2024"

Partnerzy portalu

Fot. Służby Prasowe 8. FOW

Od 5 do 20 czerwca potrwają ćwiczenia morskie, w których weźmie udział 50 okrętów, 45 samolotów oraz 9 tys. żołnierzy z sił lądowych, morskich i powietrznych 20 państw. W tym organizowanym od lat przedsięwzięciu ukierunkowanym na obronność na Morzu Bałtyckim wezmą udział również okręty polskiej Marynarki Wojennej.

Tegorocznym gospodarzem ćwiczeń jest Litwa, a główną bazą międzynarodowego zgrupowania jest Kłajpeda, gdzie znajduje się baza sił morskich tego państwa. "Baltops 2024" będzie największym przedsięwzięciem o charakterze obronnym na Bałtyku. Wezmą w nim udział Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Holandia, Hiszpania, Łotwa, Litwa, Norwegia, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania, Włochy i USA.

Do udziału w ćwiczeniu skierowano okręty wchodzące w skład 3. Flotylli Okrętów z Gdyni oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża z Świnoujścia. Dziś w Porcie Kłajpeda mają się pojawić okręt transportowo-minowy proj. 767 ORP Poznań (824), trałowiec proj. 207P ORP Necko (639), zbiornikowiec Z-1 ORP Bałtyk, czy też fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry ORP Gen. K. Pułaski (272).

Ćwiczenie pk. "Baltops" jest organizowane od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo jego uczestnikami były tylko państwa NATO, lecz od 1993, po upadku ZSRR i rozwiązaniu Układu Warszawskiego, pojawiały się na nim gościnnie inne państwa, w tym Polska. Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od tamtej pory ćwiczenie jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju.

Nadrzędnym, militarnym aspektem ćwiczenia tego przedsięwzięcia jest prowadzenie międzynarodowej połączonej operacji morsko-lądowej w rejonie Morza Bałtyckiego z użyciem sił i środków Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych oraz Wojsk Lądowych państw NATO i partnerskich w ramach artykułu V Traktatu Waszyngtońskiego. Manewry szczególny nacisk kładą na zgranie i pracę zespołową załóg okrętowych pozwalając w ten sposób na rozszerzanie poziomu wyszkolenia. "Baltops" jest ćwiczeniem potwierdzających rolę sił morskich w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa i tworzeniu atmosfery do bezpiecznego rozwoju gospodarek morskich. Wspólnie z manewrami pk. "Noble Jump" oraz "Saber Strike" występują jako grupa „Allied Shield” która demonstruje, że członkowie dojuszu są zjednoczeni w realizacji kolektywnej obrony.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.